Woodford Reserve Rye Whiskey

In Viski by Keyif AdamıLeave a Comment

Woodford Reserve Rye Whiskey

Ülke – Bölge: ABD
Damıtımevi: Woodford Reserve
Tür: Kentucky Straight Rye (Çavdar)
Yaş: 6
Fıçı: American White Oak
Alkol: 45.2%

Burun: Baharatların yüzünüze çarptığını hissediyorsunuz. Karabiber, tarçın, sedir ağacı, meşe önden burnunuzu açarken arkasından hemen meyvemsi aromalar ortaya çıkıyor. Armut, ve kiraz hissedilirken burun karamel ve marzipan notalarıyla sonlanıyor. Güçlü, zengin ve kalıcı.
Damak: Damakta kakao, sütlü çikolata tatları ile başlayan deneyim damakta ilerledikçe baharatı ve iğneleyici özelliği artıyor. Arkaya doğru nane, karanfil gibi tatlar ortaya çıkıyor ve sonra karamel, bal gibi tatlı tatlarla yumuşuyor. Tatlı başlayan damak baharatla dengelenip yeniden tatlı hale geliyor. Burbon – çavdar – burbon geçişini net bir şekilde hissediyorsunuz.
Bitiş: Bitişi beklenmedik bir şekilde kuru değil. Bu kadar baharat hissiyatı olan bir viskinin damağı kurutmasını bekliyordum ancak orta uzun süren bir hissiyat ile tarçın, meşe ve sedir ağacı notaları bitişi güzelleştiriyor.

Woodford Reserve Kentucky Straight Rye Whiskey, Türkiye’ye ithal edilen ilk çavdar viskisi olma özelliğine sahip. Çavdar viskisi olmak için gereken temel özellik kullanılan içeriğin en az %51’inin çavdar olması gerekmesi. Woodford Reserve Rye’da bu oran %53. Geri kalan miktarın %33’ü mısır ve %14’ü arpa.

Woodford Reserve Bourbon viskisini sevenler ve yavaş yavaş çavdar denemek isteyenler için bu viski tartışılmayacak seviyede iyi. Zengin bir koku sunarken damakta da burbondan çok uzaklaşmamaya ancak çavdar öğelerini de belirgin bir şekilde yerleştirmeye çalışmışlar desem yalan olmaz. Özellikle havalandıkça burunda oluşan yeni kokular Amerikan viskilerinin geldiği noktanın bir habercisi diyebilirim.

Çavdar viskilerinin dünyada yavaş yavaş öne çıktığı zamanlarda Woodford Reserve Rye’ın da Türkiye’ye gelmesi bu nedenle çok önemli.

Bu viskiyi haftalardır farklı sunumlarla deniyorum. Sek, buzla, suyla, kokteyl içinde, hepsiyle denedim. Açıkçası en net performansı sek içimde ve kokteylde gördüm. Su ekleyince viski damaktaki gücünü (seyrelme dolayısıyla) kaybederken, buz ekleyince de bu viskiyi burbondan ayıran aromalar kayboluyor. Sek içim baharata alışık olmayanlar için başta biraz zor olacaksa da tavsiye ettiğim içim türü.

Kokteyle gelince, bu viskiyle iki kokteyli deneyin. Whiskey Sour ve The Sazerac!!

0/25
koku
0/25
BİTİŞ
-----
0/25
damak
-----
0/25
GENEL
0/100
TOPLAM

Bu viskiyi paylaşmam lazım !!!

Yorum yazın