Whisky Or Whiskey? Ankara’daydı!!

In Viski by Keyif AdamıLeave a Comment

Keyif Adamı’nın en popüler etkinliği olan Whisky Or Whiskey? Viski Atölyesi geçtiğimiz hafta sonu Ankara’ya misafir oldu. 21 Ekim Cuma akşamı Ankara’nın keyifli şarap mekanlarından Attendo Vino’nun bize ayırdığı tadım odasında özel bir firma çalışanları ve dostları ile beraber çok keyifli viskiler tattıktan sonra 22 Ekim Cumartesi günü ise Çayyolu’nda bulunan keyifli mekan Narquilla’nın üst katında viski seven dostlarla 8 viski tadıp sohbet ettik.

Ankara Viski Tadımları Attendo Vino Viski Tadımı

İki tadımda da konuklarımızın viski damakları hakkında konuştuk, viski tarihi, üretimi ve türleri konusunda derin sohbetlere daldık. Katılımcılar tadımlarda sadece viski tatmakla kalmıyor, karşılaştırmalı tadımlar ile farklı deneyimler de yaşıyor.

Sadece Whisky Or Whiskey tadımlarında kullanılan ve resmi viski kadehi olarak anılan Glencairn kristal viski kadehleri tadımdan alınan zevki üst seviyeye çıkardı. Seçkide bulunan her viski türü için farklı Glencairn kadehi kullanarak katılımcıların viskilerden optimum tadım deneyimini yaşamasını sağladık.

İskoç ve İrlanda harmanları başlangıç noktalarımızı oluşturdu. Özellikle dünyanın en eski harman viskilerinden Hankey Bannister ve yenilenen şişesiyle Teacher’s Highland Cream katılımcıların harmanlar hakkındaki ön yargılarını dağıtacak kadar keyifli viskilerdi. Hankey Bannister özellikle narenciye aromaları ve genç yapısıyla Manhattan kokteyline çok da güzel bir temel oldu. Teacher’s ise yüksek malt ve is oranıyla damakta keyifli bir içim yarattı.

Speyside’ın gözde malt harmanlarından Monkey Shoulder ile farklı lezzetlere kapılarını açarken, hemen ardından gelen ve aynı zamanda Monkey Shoulder’ın içinde bulunan Balvenie malt viskisinin DoubleWood 12 ekspresyonu ile single maltın farkı net bir şekilde ortaya çıktı ama malt harman viskilerinin de ne kadar ilginç ve lezzetli olduğu görüldü.

Tadımlarımızda bazen İskoçya ana karasının en kuzeyini, Pulteney Damıtımevi’nin deniz etkisi altındaki viskisi Old Pulteney’i tadarak ziyaret ettik, bazen de is ve şeri etkisini yaşadığımız Benromach 10 gibi şaşırtıcı Speyside viskilerine uğradık.

Old Pulteney 12 & Benromach 10

Tabii ki Amerikan viskilerini unutmadık. Hatta Cuma gecesi katılımcılarımızın özel ricasıyla tadıma eklediğim Bulleit Rye isimli çavdar viskisi, aynı markanın burbonuyla arka arkaya denendi ve Amerikan viskilerinin ne kadar farklı olabileceği üzerine harika bir örnek oldu.

Bulleit Bourbon & Bulleit Rye

Hiç bir Whisky Or Whiskey? Islay Bölgesi’ne uğramadan bitmedi. Bu sefer de konuğumuz bu karakteristik adanın keyifli üyesi Laphroaig 10’du. Turbadan ecza dolabı kokularına, iyottan yeşil bibere farklı aromaları damağa yakışır şekilde veren bu üye tadımların favori viskilerinden oldu.

Laphroaig 10

Siz de Whisky Or Whiskey? Viski Atölyesi’ne katılmak istiyorsanız info@keyifadami.net adresine bir mail atarak mail listesine kayıt olabilir, şirketiniz veya dostlarınız için özel etkinlik talepleri içinse yine aynı adrese mail atıp talebinizi gönderebilirsiniz.

Whisky Or Whiskey?

Yorum yazın