Whiskey Ginger- Klasik Bir Şaheser

In Kokteyl by Keyif Adamı2 Comments

Viskiyi sek olarak tercih ettiğimi birçok kez söylemişimdir. Ancak bazı istisnalar her zaman bulunmakta. Mint Julep bunlardan biri. Şimdi de diğer sevdiğim bir viski kokteyli olan Whiskey Ginger’ı anlatacağım.

Amerika’da alkol yasakları arttığı zaman artık insanlar iyi viski bulamamaya başlamışlardı. Yapabilirlerse yurt dışından getirdiklerini içiyorlardı. Bir diğer yöntemse kendi ürettikleri alkolü içmekti. Bir kısım Amerikalı bunu fark edilinceye kadar yaptı. Ancak bu da farkedilip kontroller iyice artınca ham madde kalitesi de düştü ve en sonunda içki severler çok acı bir çavdar viskisiyle karşı karşıya kalmışlardı. Alıştıkları damak zevkinden uzak olan bu viskiyi suyla, buzla ve çeşitli eski yöntemle denediler. Arayışları zencefilli gazoz ile sona erdi. Gazozun tatlı ekşi tadı viskinin baskın ve acı tadını yumuşatıyor ve bir nevi zevk alınabilir hale getiriyordu.

Bir klasik halini alan whiskey ginger kokteylini ufak değişiklikler yaparak evde hazırlamak da çok mümkün.

Malzemeler:

  • Çavdar (Rye) Viskisi – 6cl
  • Taze Zencefil (kibrit kutusu kadar)
  • Simple Syrup
  • Soda (Pellegrino)
  • Lime
  • Kakule Bitter (Opsiyonel)

Öncelikle simple syrup hazırlamamız gerekiyor. Temel olarak simple syrup şekerli suya denk geliyor. Bir ölçü şekeri bir ölçü su ile düşük ateşte ısıtıp çözüyoruz. Şeker tamamen çözüldüğünde dolaba alıp soğutuyoruz. Bazıları ise ısıtmadan soğuk karıştırma işlemini seviyor.

Simple syrup soğurken bir yandan zencefili ince ince rendeleyip bir şişenin içine atıyoruz. Üstünü de yarı yarıya simple syrup ile dolduruyoruz. Bu karışımı buzdolabında 20 dakika dinlendirmeliyiz.

Bir highball bardağına büyük bir parça buz koyup viskiyi, dinlenmeye bıraktığımız zencefilli karışımdan 4 cl ekleyip karıştırıyoruz. Üstüne de 4-5 damla varsa kakule bitter ve soda ekleyip, lime dilimiyle servis ediyoruz.

Viski
6cl
Zencefilli Simple Syrup
4cl
Bitter
2damla
Soda
Soda İle Tamamla

 

Comments

Yorum yazın