Wanthology Viski Seti Tadım Notları

In Tadım, Viski by Keyif Adamı1 Comment

Birçok viskiyi denemek isteyen bir tadım uzmanı veya viskiyi denemeden şişeye çok para bağlamak istemeyenler için tadım setlerinin önemi çok büyük. Önceki yazılarımda Chapter 7 Whisky firmasını anlatmıştım. Bu firma sevgili Selim Evin’in kurduğu ve şahsi görüşüme göre üst düzey bir iş çıkardığı butik bir bağımsız şişeleyici firma. Yazı içerisinde 5’li bir tadım seti olan ve internet üstünden satışı yapılan viski tadım seti Wanthology’den de bahsetmiştim.

Wanthology setleri aşağıdaki fotoğraftaki gibi özel bir kutuyla geliyor. İsterseniz viskileri tek tek de alabiliyorsunuz fakat 5’li set daha avantajlı oluyor.

Wanthology Whisky Set Wanthology Fusion Set

Farklı bölgeler için farklı viski örnekleri bulunan kutularda Speyside’dan Islay’a kadar birçok seçenek mevcut. World Fusion seti de oldukça ilginç görünmekte. Benim denediğim set ise Fusion Set olarak geçen setin biraz modifiye edilmiş hali diyebilirim. Yanlışlıkla iki tane Glenrothes gelince  4 viskinin tadım notlarını yazabildim ben de.

Wanthology Tasting

 

Chapter 7 – Irish Single Malt 13YO

Chapter 7 Irish Single Malt

İrlanda viskilerini yumuşaklığı ve kolay içimleriyle tanırız. Single malt viskileri ise kompleks ve parfümümsü bir yapıyla lezzetli bir viski sunarlar. Chapter 7 Irish Single Malt ise şeri fıçısıyla yeni bir boyut kazandırmış. Hafif içim biraz toklaşmış ancak kadifemsi ve lezzetli bir daha viski olarak kendini öne çıkarmış.

Detaylı tadım notları için tıklayın…

Chapter 7 – Tormore 1995 19 yo

Chapter 7 Tormore 1995 19 yo

Tormore seri içerisinde beni şaşırtan viski oldu. Jim Murray de oldukça şaşırmış olacak ki 94.5 puan vererek Chapter 7’a “The Whisky Bible Liquid Gold Award” ödülünü kazandırdı. Açıkçası viski burunda da damakta da inanılmaz keyifli diyebilirim. Alın, tadın mutlu olun!

Detaylı tadım notları için tıklayın…

Chapter 7 – Glenrothes 1997 17 yo

Chapter 7 Glenrothes 1997 17

Glenrothes’in 17 yıllık bu viskisi ile damağımda patlamalar oluşturdu. Tatlı ve acının bu kadar birleştiği az viski var diyebilirim. Sıradışı, damakta arka arkaya tat ve aroma patlaması yaşıyorsunuz. Bitişi biraz daha yumuşak olsaydı tam anlamıyla mükemmel diyecektim ama emin olun bulmanız ve denemeniz gereken bir viski olmuş.

Detaylı tadım notları için tıklayın…

Chapter 7 – Arran 1996 18yo

Chapter 7 Arran 1996 18yo

Arran’ın vahşi bir ada viskisi olarak başlayıp bir Highland viskisi olarak bitirdiği bir versiyonu. Zaten klasik 18’de deniz izi bulunmamakta ancak Chapter 7’ın bu viskisinde ilk başta hafif hissedilmesi hoş bir nüans olmuş. Ancak bence bu viskinin en çok dikkat edilmesi gereken özelliği damaktaki gövde karakteri ve tatlı aromaları.

Detaylı tadım notları için tıklayın…

Anlaşılan artık Chapter 7’ı biraz daha yakından takip edeceğiz.

Viski Tatmak Harika !!

Comments

  1. Pingback: Chapter 7 Whisky - Viskide Türk İmzası - Keyif Adamı

Yorum yazın