Müzikle Olgunlaşmış Viskiler

In Viski by Keyif AdamıLeave a Comment

Yıllardır viski üreticilerinin fıçı savaşlarını yakından takip ediyoruz. Burbon ve şeri fıçılarının ana kullanımlarından sonra farklı fıçılarda olgunlaşıp son zamanlarında daha farklı fıçılarda bitişleri yapılan viskiler üretildi. Bunun yanında şarap, rom ve bira bitişli viskileri görmeye başladık. Fıçıyla o kadar oynanmaya başlandı ki viski dünyasında yüksek sesler çıkmaya başladı. Şimdi de yeni bir olgunlaştırma tekniğiyle karşı karşıyayız. Viskiyi müzikle ve sesle olgunlaştırmak. Viski ve müzik birbiriyle çok iyi giden iki şey. Hatta belki dünyadaki en muhteşem ikili. Üretim döneminde nasıl çalıştıklarını da beraber okuyalım.

Özellikle Amerika’daki butik viski ve rom üreticileri fıçılarda uyuyan viskileri belli müziklere ve seslere tabii tutarak viskinin olgunlaşmasını takip etmeye başladı. Dark Island Damıtımevi bunlardan sadece biri. Dark Island ürettiği her farklı içki için fıçılara farklı müzikler veriyor. Burbon için rhythm & blues, rom için reggae, buğday viskisi için Noel şarkıları… Bu şekilde viskinin fıçı içerisinde farklı titreşimlere sahip olduğunu ve fıçı ile temas alanının yükseldiğini söylüyorlar. Her ne kadar bunun etkisinin az olacağını düşünsek de alttaki fotoğraf farkı ortaya koyuyor. Dark Island bu işleme ‘Musically Matured’ adını vermiş. Fotoğrafta solda gördüğünüz fıçıda sakince bekleyen bir viski, sağdaki de aynı viskinin müzikle beraber olgunlaşmış hali. İnsan tadını merak ediyor doğal olarak.

Musically Matured

Dark Island’ın bu işlemi hakkında hazırladığı videoyu izlemenizi tavsiye ediyorum.

New York yakınlarındaki Tuthilltown Damıtımevi ise burbonlarını önce çok ama çok küçük ebattaki fıçılara koyuyor. Tam olarak piyasada kullanılan 53 galonluk (200 lt) fıçılar yerine sadece 3 galonluk (11 lt) fıçılar kullanıyorlar. Fıçı ile daha çok temas eden viski bundan sonra da düşük frekansta bir ses ile dalgalanmaya başlıyor. Fiyatları ne yazık ki çok yüksek ama Amerika’da bulabileceğiniz bahsettiğim Hudson Baby Bourbon Whiskey isimli burbon çok ilginç. %100 mısırdan yapılmasının yanında bahsettiğim olgunlaşma işlemi sadece 4 ay sürüyor. Bu viski bu kadar genç olmasına rağmen çok sayıda ödül aldı. Tulhilltown hakkında bilgi akmak için videoyu kaçırmamanızı ve özellikle fıçı boyutlarına dikkat etmenizi öneririm.

Kentucky’de bulunan Copper & Kings isimli brendi üreticisi de burbon fıçılarına koyduğu brendileri olgunlaştıkları depoya kurdukları subwoofer sistemiyle Rock’n Roll’un ellerine bırakıyor. Özellikle derinden gelen bas notaları içkinin içeride dans etmesini sağlıyor.

Ses dalgalarının viskiyi ve diğer içkileri hareket ettirerek fıçıyla daha fazla temasını sağlaması fiziksel olarak mümkün bir şey. Hatta Glenfiddich 21 yıllık Reserva Rum Cask viskisi için harika bir sanat projesi hazırlamıştı. Burada da görebileceğiniz üzere ses dalgaları viskiye yeni bir form kazandırabiliyor.

Yıllarca viskiyi fıçıdan uyandırıp farklı bir fıçıya koymanın uygun olup olmadığını konuşurken fıçı içerisinde uyanık viskileri tartışmamız an meselesi. Belki de bu gidişle bazı damıtımevlerinde bulunan ‘Sessiz Olun! Viski Uyuyor!” tabelalarının yerini fıçı başında canlı müzik performansları alacak.
whisky silence Viski ve müzik iyi mi olmuş kötü mü derseniz… Denemeden yorum yapmak istemiyorum. Umuyorum ki kısa bir süre sonra Amerika’da bunları deneyip size cevapları ileteceğim.

Müzik ve Viski!!

 

Yorum yazın