Viski Nasıl İçilir?

In Viski by Keyif Adamı34 Comments

Bu yazı 2 yazılık Nasıl İçilir? serisinin [part not set] numaralı yazısıdır

Whisky Or Whiskey? etkinliklerinde üstünde durduğum sorulardan biri de “Viski Nasıl İçilir?” sorusu oluyor. Bu etkinliklerde gösterdiğimiz tadım teknikleri viskinin özelliklerini, karakterini optimum düzeyde yaşamak için kullandığımız teknikler. Ancak viski içimi bundan çok daha geniş bir yelpazede keyif alınabilecek bir olgu. Ortam ve o an içinde bulunulan ruh hali oldukça önemli. Bu yazıda adım adım viskinin nasıl içileceğine dair fikirlerimi belirteceğim.

Viski Seçimi

Öncelikle denemek istediğiniz viskiyi belirleyin. Türkiye’den alıyorsanız bile unutmayın ki birçok seçeneğiniz var. Harman, İrlanda, Single Malt, Burbon, Tennessee, Kanada viskileri ülkemizde mevcut. Türkiye’deki viski türlerini buradan inceleyebilirsiniz.

Viski türleri hakkında genel bir bilgi edinmek için “Whisky or Whisk(e)y? – Viski 101” isimli yazım oldukça yardımcı olacaktır.

Viski Kadehi Seçimi

Viskinizi seçtiniz ve uygun bir kadehe ihtiyacınız var. Bu noktada amaç çok önemli. Tadım mı yapacaksınız, eve geldiniz stres mi atacaksınız, buz mu kullanacaksınız yoksa sek mi içeceksiniz? Genel olarak konuşmak gerekirse tadım yapmak için viski aldıysanız, viskinin koku profilini ve tat karakterlerini daha iyi ileten Glencairn, Copita gibi kadeh türlerini önermekteyim. Ancak evde rahatlamak için bir iki duble içecekseniz ve düşünceniz sadece viskiden zevk almaksa Tumbler kadeh türünü önermekteyim. Hem tutuşunun rahatlığı, hem de karizması ve grup içinde içerken göz temasını kesmemek için mantıklı bir kadeh türü.
Viski kadehlerinin farklı çeşitleri ve detaylarını buradaki yazımda bulabilirsiniz.

Su & Buz

Viskiye su mu eklemeliyim buz mu? Sek içsem olmuyor mu? Bu soruların tek cevabı var. Nasıl zevk alıyorsanız sizin için en doğrusu odur. Ancak aşağıda yazanlara da kulak vermenizi tavsiye ederim.

Buz

Harman viskiler, burbonlar ve Tennessee viskiler buz kullanımının en çok tercih edildiği viskilerdir. Buz kullanımı genç ve güçlü viskilerde sivriliği indirger ve içimi biraz daha zevkli bir hale getirir. Tabii ki sıcak yaz günlerinde de buzlu bir burbon veya Tennessee viskinin tadının güzelliği göz ardı edilmemelidir.

Buz eklemek viskimizi hızla soğutsa da, soğuk özellikle single malt viskilerdeki birçok aromanın salınmasını engeller ve viskiden aldığımız zevki bir miktar indirir. Buzun sürekli seyrelme sağlayıp alkol miktarını da aşağı çekeceğini unutmamak lazım. Bu nedenle single malt viskilerde buz kullanımını tavsiye etmiyorum. İlla kullanmak isterseniz de büyük buz kalıplarında buz yapmanızı ve bunları kullanmanızı öneririm. Tovolo’nun küre ve dikdörtgen şeklindeki kalıpları bu iş için yeterli olacaktır. 

Ancak buzu hazırladığımız buzluklarda bulunan diğer gıdaların buza aromalarını geçireceğini unutmamalıyız. Temiz ortamı sağlamak ve suyu buzlukta tek başına dondurmak içim kalitesini yükseltecektir. Kullandığınız suyun iyi bir damacana su olmasına dikkat etmelisiniz.

Su

Su viski üzerinde sihirli bir etkiye sahip parametrelerden biri. Single malt viskiler başta olmak üzere bir viskiye damlatacağınız birkaç damla su, içkide bulunan kimyasal bileşenlerin molekül yapısını değiştirip farklı aromaların oluşmasını ve viskinin karakterinde büyük değişimler oluşmasını sağlayacaktır. Az miktarda su viskide aynı zamanda ufak bir seyrelme yaratarak içim kolaylığı da sağlamaktadır.

Tadımlarda bu su ekleme işlemi için iyi bir kaynak suyu ve ufak damlalıklar kullanmakta, birçok viskiyi önce sek tadıp sonra su damlatarak tatmaktayız. Cask strength gibi yüksek alkollü viskilerde %45, %50 ve daha yüksek alkole rastlamaktayız. Özellikle bu viskilerde adım adım su ekleme çok ilginç aromaların katman katman ortaya çıkmasını sağlayabiliyor. Bu nedenle cask strength viskilerin tadımı inanılmaz zevkli bir hale geliyor.

Not: Teknik olarak %40 alkole sahip viskilere su veya buz eklemek aslında onları viski sınıfından çıkarmakta. Çünkü regülasyonlara göre viskideki alkol oranı en az %40 olmalı.

Viski & Kokteyl

Viski ile yapılan kokteyller becerikli ellerden çıkarsa ve kaliteli ürünlerle yapılırsa harika oluyorlar. Benim en favori kokteyllerim arasında yer alan Manhattan ve Whiskey Sour da bunlardan ikisi. Bugüne kadar tanıdığımız viski&kola, viski&soda, viski&enerji karışımlarında kola, soda ve enerji içecekleri viskinin önüne geçmekte. Bu neden ben viskiyi bu karışımlara çok yakıştıramamaktayım. Ancak unutmayalım ki herkesin damak tadı birbirinden farklı ve bu karışımları sevenler de azımsanamayacak kadar az.

Kokteyl sayfamdan viski ile yaptığım kokteyllere ulaşabilirsiniz.

Viski Eşlikçileri

Genellikle bitter çikolata ve kuruyemiş bugüne kadar en sık rastladığımız viski eşlikçileri. Gastronomi kültürümüz geliştikçe bunların yanına da oldukça farklı yiyecekler ekleyebiliyoruz. Son dönemlerde tuzlu çikolata, acı biberli çikolata rağabet gören eşlikçilerden. Aynı şekilde turşu, olgun peynirler, kremamsı mezeler, karamel şekerlemeleri viskiye en çok yakıştırılan eşkilçilerden. Ekim ayında düzenlediğim “Lokanta Maya Whisky or Whiskey?” etkinliğinde İrlanda viskisi ile humus, isli Lagavulin 16 ile de ev yapımı pastırma denemiştik. Speyside viskileri ile levrek, Jack Daniel’s Single Barrel ile beraber de tavuk ciğeri oldukça başarılı eşler oldular.

Özet Olarak

Viskinizi içerken viski tipi, kadeh çeşidi, su ve buz kullanımınız ve yiyecekler gerçekten önemli. Fakat en iyi viski her zaman keyif aldığınız viskidir. Çay bardağı ve sıcak su ekleyerek içip yanında çiğ köfte yiyebilirsiniz. Siz böyle zevk alıyorsanız bize bir şey demek düşmez.

Ancak bir gerçek var ki, o da viski içiminin en zevkli olduğu anın iyi dostlarla içildiği an olduğu gerçeği. Bunu hatırlatmak için de Haig Club, Tullamore DEW viskilerinin orijinal reklamlarını ve Baden-Württemberg Film Akademisi’nde okuyan öğrencilerin Johnnie Walker ile hazırladıkları videoyu ekliyorum.

 

Got Whısky ??

Series Navigation

Comments

 1. Merhaba sizi uzun süredir takip etmekteyim ve keyifle yazılarınızı okuyorum bende kendimi İskoç Malt viskiler üzerinde geliştirmeye çalışıyorum geçen Cumartesi akşamı bir arkadaş ortamında Talisker içtik yüksek alkol oranına rağmen sert ama dolgun bir tada sahip ben şahsen keyif aldım Bu haftasonu ise Macallan Single Oak Malt içeceğiz ben daha öncede içmiştim ve diğer viskiler bir yana bu bir yana alkol oranı Talisker’e baka biraz düşük ama aroma sonsuz geliyor bana size sorum Ben genelde sek be yanında bişey tüketmiyorum sizin bir tavsiyeniz veya yanına ne yakışır ilginize şimdiden teşekküre ederim Saygılarımla…

  1. Author

   Macallan sherry fıçısı kullanımıyla öne çıkan bir viski. Buna uyumlu olacak tatları öneririm. Kuru incir, kuru üzüm, üzüm pestili, fındık, kajun, badem gibi eşlikçiler kullanabilirsiniz.

 2. Sayin keyif adami, blogunuzu keyifle takip ediyor ve birçok şey öğreniyorum. Cumartesi gecesi için sakladığım Dalmore Valour için yanında neler yenebilir size sormak istedim. Teşekkürler.

  1. Author

   Kusura bakmayın biraz geç görmüşüm. Valour’da üç değişik fıçı kullanılıyor. Özellikle Sherry ve Port fıçılarının verdiği kuru meyve ve baharat aromalarını beğeniyorum. Bu doğrultuda yanına kuru meyveler(erik, incir), çikolatalı tatlılar(çok bitter olmaması gerekir diye düşünüyorum) ve narenciye aromalı tatlılar uygun kaçacaktır.

 3. merhabalar, Türkiyede Macallan hangi serilerini bulabilirim ve hediye etmek için hangisini tavsiye edersiniz? ben elegancia düşündüm bulabilirsem ama sizin fikrinizi de merak ediyorum.

  1. Author

   Merhaba Tuğçe Hanım,

   Türkiye’de var olan Macallan çeşitlerini bu yazıdan bulabilirsiniz.
   Ancak en yaygın olarak Macallan Amber ve Sienna satılmakta. İkisinin arasından Sienna’yı tavsiye ederim

 4. Merhaba efendim keyifle okudum yazınızı ben 24 yaşındayım ilk kez viski kullanmayı düşünüyorum sizce Türkiye şartlarında hangi markayı tavsiye edersiniz ilk kez kullanıcı olarak iyi olsun tadı keyif versin sizin tavsiyenizi alacağım bilmediğim için saygılar şimdiden birde içim için tavsiye verirseniz sevinirim teşekkür ederim

  1. Author

   Merhabalar Şafak Bey,

   Tavsiyem yola harman viskilerle çıkmanız. Johnnie Walker Black Label, Chivas Regal Extra, Chivas Regal 12 gibi viskiler denedikten sonra, Glenfiddich 12, Glenfiddich 15, Glenkinchie 12, Cragganmore 12 gibi single malt viskileri denemeniz. Siteyi okuyun ve seveceğinizi düşündüğünüz viskileri deneyin 😀

 5. Çok teşekkür ederim ilk tavsiyeniz le başlayacağım çok teşekkür edrim.

 6. viski jack daniels Çok içiliyor neden efendim siz olmasaydınız o aklıma geliyordu herherde jack daniels var saygılar olsun

 7. Merhaba keyif adamı kibristan gelen Jim beam bourbon viskime yanında nasıl bir hazırlık yapmalıyım teşekkürler.

 8. Sevgili keyif adamı merhaba şuan ” vestern gold” marka viski içmekteyim vede yanında aparatif olarak muz var ama buz ve su koymadım sorum şu? Bu viski nasıl bir viskidir? Muzla eşlik etmek nasıl? Teşekkürler

 9. Merhabalar keyif adamı 🙂
  yarın benim doğum günüm 4 arkadaşız doğum günümü kutlayacaz 12 yıllık Black Label aldık seçim iyimidir bu viskiyi buzla mı yoksa su mu sek mi tavsiye edersiniz yanında çiğ badem çam fıstığı ve fındık aldım bu viskiyi Glenlivet ile kıyaslayabilirmisiniz teşekkür ederim 🙂

 10. Merhaba keyif adamı, harman viskilerden sonra elimde Laphroaig 10 var heycandan icemiyorum ben ona o bana bakiyor bir turlu acilamiyorum kendisine.
  Tecrübeleriniz den yararlanmak istiyorum onunla nasil birlikte olabilirim tavsiyeniz belerdir…

 11. Merhaba, ben 19 yaşındayım ve ilk defa viski içeceğim bu Yılbaşında. Araştırmalarım sonucu Chivas Regal 18 almaya karar verdim. Keyif versin istiyorum. Sizce hangi tür bardakla ve ne gibi mezelerle iyi gider? Tavsiye verirseniz sevinirim.

  1. Author

   Bardaklar için viski kadehleri yazımı okuyabilirsiniz. Meze için de meyve ve kuruyemiş tavsiye ederim Chivas 18 yanında

 12. Merhaba Keyif Adamı, Eşime Glenmorangie Highland single maltscotch whiski hediye geldi bunu ne ile servis yapabilirim buz kullanilmalimi tesekkur ederim

 13. Merhaba blogunuz mükemmel bir oneri almak istiyorum johnny walker geldi black degil bitter ile sek denedim ama olmadi içimi keskin nasil yumusatip rahat içebilirim saygılar

 14. Merhaba keyif adamı benim vıskı deneyimim yok belki cok eskiden İkram olarak bir kac kadeh içmisimdir onuda hatırlamıyorum simdi ise arkadaşlarımla dıs bir ortamda viski keyfi yasamak istiyorum bana hangi viskiyi ve hangi mezeleri ne sekilde tuketmemi önerirsiniz..

 15. Merhaba Bir arkadaşım çok güzel viski yapıyor. İçen insanlar tarafından oldukça beğeniliyor. Bir Şişede alıyorum ne kadar sürede tüketmek gerekir. Başka önerilerinizi de almak istiyorum. Teşekkür ederim

  1. Author

   Arkadaşınız viskiyi yaparken damıtmıyorsa (ki evde damıtım da yasak) içmemenizi tavsiye ederim.
   Sağlığınıza dikkat.

 16. Buz hariç diğer mezeleri kullandık harikaydı sadece biraz dana ciğeri kavurduk iyi çalışmalar dilerim su yerine sade maden suyu kullandık bunu yapmak doğru muydu acaba

 17. Meraba yazdıklarınızı keyifle okuyorum ve bir konuda fikrinizi almak istiyorum ballantines viskisinin yanında nasıl bi meze daha hoş olur

 18. Merhabalar jack daniels red dog yanında ne tavsiye edersiniz şimdiden teşekkürler

Yorum yazın