Viski Bardağı Çeşitleri

In Viski by Keyif Adamı4 Comments

Viski bardakları çok merak edilen bir konu. Hangisi en iyi viski bardağı? En ünlü Tumbler bardak mı yoksa Glencairn mı? Yoksa ince belli mi? İşte gerçekler… Artılarıyla eksileriyle viski bardakları.

Copita

Klasik bir tadım bardağıdır. Malt viskinin karakterini anlamak için bire bir olmakla beraber diğer içkilerin tadımı için de uygun bir bardaktır. Geniş haznesi ve kapalı ağızı içki karakterini anlamak için harikadır.

Yararları

Bu tip bardaklar saplarıyla beraber elin bardağın viski olan kısmına temas etmemesini sağlar, viskiyi ısıtmaz. Bardakta çevirmek kolaydır ve viskinin havalanmasını sağlar Aroma ise dar ağızdan buruna daha efektif bir şekilde gelir.

Nerede Bulurum?

The Glencairn

Copita gibi lale şekli, geometrisi, kendine has tasarımı bu kadehi hem tadım hem de günlük içim için çok önemli bir yere koyuyor artık. Klasik kadehlerin yerini Glencairn kadehler almaya başladı.

Yararları

Viskiyi bardakta çevirmek kolaydır ve viskinin havalanmasını sağlar Aroma ise dar ağızdan buruna daha efektif bir şekilde gelir. Kısa ve tok sapı kadehe şık bir görüntü, viski içerken de hoş bir tutuş deneyimi vermektedir.

Nerede Bulurum?

The Tumbler

Bugüne kadar alıştığımız, bildiğimiz, ayrı bir havası olan bardak. Kristal kesimlileri, isim yazdırılmışları, duvara fırlatılmış olanları hepsini biliriz. Ama her şey görünüş mü acaba?

Yararları

Şık görünüşü ve eli dolduran tutuşu dışında buz kullanıyorsanız haznesi avantajlıdır. Aynı şekilde içinde kokteyl bile yapılabilir. Geniş ağzı aromaların kolay çıkmasına, avuç içinin tam teması da sıcaklığın artmasına neden olur.

Nerede Bulurum?

Canada Glencairn

Büyük bir çay bardağını anımsatan bu viski bardağı ne yazık ki çok da başarılı olamamış bir tasarım olarak sonuçlandı. Deneyimlerime göre harman viskilerde daha iyi bir sonuç veriyor.

Yararları

Mantık aynı geniş hazne, dar ağız. Ancak biraz büyütülmüş bir form olunca çok da etkili olamamış bir bardak. Elde tutuşu yine de kuvvetli. El temasından bardak ısınabilir.

Nerede Bulurum?

Riedel Vinum

İlk çıktığında tasarımı ve cam kalitesiyle fırtına koparan bardağın ilerleyen dönemlerde bir hata olup olmadığı tartışıldı. Tasarımcısı da bir hata olduğunu kabul etti.

Yararları

En büyük yararı dışarı kıvrılan ağız yapısı sayesinde dildeki tat dokularına viskiyi daha çok iletmekti. Ancak bardağın karnıyla aynı hatta yukarı çıkıp dışarıya açılınca aroma kaybı olduğu anlaşıldı. Glencairn fiyatının 4 katı olunca çok tutulmadı.

Nerede Bulurum

Snifter

Daha çok konyak bardağı olarak bilinen snifter türü bardak viskide ve birada da kullanılabiliyor. Geniş hazne ve dar ağız kombinasyonunu şık bir şekilde sunuyor.

Yararları

Aromaları salmak için çevirmesi kolay, buharlaşma daha yavaş gerçekleşiyor. Sapı biraz kısa olduğu için el teması olabiliyor. Ancak karizmasını düşüerecek bir tarafı yok.

Nerede Bulurum?

The Neat

Açılımı 'Naturally Engineered Aroma Technology' olan bardak teknik bir bakış açısıyla yaklaşıyor olaya. Hafif etanol moleküllerinin uçmasını sağlayıp geriye önemli aromalarını kalıyor demekteler.

Yararları

Yapısı teoriyi destekler şekilde. Anca bardak çok küçük ve temas halinde hızlı ısınmakta. Koku algısı açısından viskiye yeni başlayanlar için yardımcı olacaktır.

Nerede Bulurum?

İnce Belli

Geniş hazne, biraz açıkça dışarı kıvrılan ağız. Sanki Glencairn, Neat, Copita, Riedel hepsi bir araya toplanmış. Bir de kristalse harika.

Yararları

Neden olmasın değil mi? Diğer bardakları bulamadıysanız bence ince bellide hiçbir sorun yok. Sadece Ağızı biraz daha kapalı ve ısınma sıkıntısı olmasa daha güzel olurdu tabii.

Nerede Bulurum?

Denver & Liely

Tumbler ile Snifter kadehleri birleştirmek isteyen Avustralyalıların tasarladıkları bardak. Güzel görünüyor, canlı duruyor.

Yararları

Tumblr haznesi ve Snifter ağız kapalılığına sahip. Bir anda verilen eğim çok hoş. Snifterdan daha yararlı ancak yine ısınma sıkıntısı var.

Nerede Bulurum?

Wedge by Corkcicle

Viskiyi soğuk tercih ediyorsanız bu bardağı buzluğa atıp donunca viskinizi daha az sulandırıp içebilirsiniz.

Yararları

Az sulanma, soğuk içim ve Tumbler bardak keyfi.

Nerede Bulurum?

Tabii ki herkesin zevki çok farklı olabilmekte. Farklı kişilerin farklı kadehleri sevmesi de çok doğal. Özellikler, tadım, tasarım, şıklık, el doldurma gibi parametreler de varken. Benim favorilerim: Glencairn, Denver & Liely ve Tumbler

AYDINLANDIM !!

Comments

  1. Pingback: İnce Belliyle Viski Keyfi - Keyif Adamı

  2. Pingback: Eve Bar Kurmak - 2. Bölüm - Keyif Adamı

  3. Pingback: The Sazerac - 4 Temmuz Kokteyli!! - Keyif Adamı

  4. Sevgili Keyif Adamı,

    Arkadaşıma hediye almak üzere desteğinize ihtiyacım var. Arkadaşım Nesli Akman sayesinde ulaştım bilginize 🙂 Laphroig mi Lagavulin mi ? Yoksa daha özel bir seçenek var mı ? ve nereden alabilirim ? Bir de yakınlarda yine arkadaşıma hediye edebileceğim bir viski tadımınız var mı ?

Yorum yazın