Vinturi Spirit – Viskinizi Havalı İster Misiniz?

In Viski by Keyif Adamı2 Comments

Her içkinin bir havalanması zaman içerisinde o içkinin aromatik karakterini önemli ölçüde değiştiren bir faktördür. Şarap, viski, bira, konyak fark etmeden içkinin içerisindeki koku molekülleri hava ile buluştuğu anda değişmeye başlar ve farklı karakterleri öne çıkarır. Havalanma işlemi doğal olarak biraz vakit almaktadır. Vinturi Spirit isimli bu ürün ise damıtılarak üretilen içkiler için havalanma işlemine hızlı bir yaklaşım getiriyor.

Vinturi Spirit Aerator

Vinturi Spirit tasarımında bulunan kanallarla içkinin havayla buluştuğu yüzey alanını arttırıyor ve içkiye oldukça hızlı bir havalanma sağladığını iddia ediyor. Ben de son haftalardaki tadımlarda ve boş zamanlarımda farklı viskilerle bu iddiayı denedim ve notlarımı derledim.

Beş ayrı tipteki viskiyle önce bir bardakta klasik yöntemlerle havalandırarak bir değerlendirme yaptım. Sonra da Vinturi Spirit kullanarak bir değerlendirme yaptım.

Vinturi Spirit Whisky

Tullamore D.E.W

Bir İrlanda harman viskisi olan Tullamore D.E.W normal bir şekilde kadehe konduğunda limon, vanilya, çiçeksi aromalar, tahıl ve sivri alkol kokusunu sunuyor. Vinturi Spirit kullandıktan sonra ise daha yumuşak bir karaktere bürünüyor, vanilya bir miktar öne çıkıyor ve tahıl kokusu azalıyor.

Bu harman için performansı 10 üzerinden 6 puan aldı benden.

Dewar’s 12

Yıllanmış bir İskoç harman viskisi olan Dewar’s 12 normal kadehte malt, narenciye, fundalık ve toffee aromalarını kararlı bir şekilde sunuyor. Vinturi Spirit havalandırmasından sonra ise vanilyada hissedilir bir öne çıkış oluyor. Bunun yanında mango, portakal kabuğu, toffee gibi aromalar da oldukça keyifli bir şekilde ortaya çıkıyor.

Karakteri oldukça yuvarladı, tok bir aroma ortaya çıktı.

Yıllanmış harman için Vinturi Spirit 8 puanlık bir performans gösterdi diyebilirim.

Balvenie 17 DoubleWood

Speyside’ın şeri fıçısı etkisi önde olan tek maltı Balvenie 17 DoubleWood’da Vinturi inanılmaz bir performans gösterdi. Bana göre ne kadar havalanırsa o kadar keyifli hale gelen bu tür viskiler için kullanılması doğru olur diye düşünüyorum.

Kuru üzüm, tarçın, bal, mango aromalarını normal kadehte hissedebildim. Vinturi’den sonra ise bunların üzerine harika bir sütlü çikolata kokusu, muskat, meyan kökü, vanilya kreması, üzüm pestili, kuru incir gibi kokular ortaya çıktı.

Bu viski için performans puanım 10!

Ardbeg 10

Islay viskisi için bu havalandırma opsiyonunu İstanbul Viski Dostları’nın son tadımında da denemiştik. Bu yazı için de Ardbeg 10 ile bir deneme yaptım. Vinturi Spirit Ardbeg’in normal kadehte gösterdiği karakteri zenginleştirmedi ancak yükseltti. Meşe, turba ve fenol kokuları bir anda birkaç katına çıktı diyebilirim. Önceki denemelerimizde de aynı tecrübeyle karşılaşmıştık.

Turba ve fenol kokularını seven viski içicileri için fena bir deneyim olmasa da bir Speyside sever için çok da istenen sonuçları yaratmayacaktır diye bir genelleme yaparım. Islay sever birisi olarak benim performans puanım 7.5 oldu.

Jack Daniel’s Single Barrel

Bu yazının son viskisi ise bir Tennessee viskisi olan Jack Daniel’s Single Barrel oldu. Vinturi beni bu viskide de oldukça şaşırttı. Single Barrel’ın yoğun, vurucu aromalarını adeta bir parfüme dönüştürdü ve dengeli bir hale getirdi. Baharat, yanmış meşe, karamel, akçaağaç şurubu hepsi ortak bir düzeyde buluştu ve koklaması çok keyifli bir hale geldi.

Performans puanı olarak 9 diyebilirim.

Bir genelleme yapacak olursam bu cihaz, şeri etkisindeki viskiler, Speyside ve Highland viskileri, burbon ve Tennessee viskileri için kullanılması harikalar yaratabilen bir cihaz.Ada viskileri için vahşi ve sert aromaları çok fazla ön plana çıkarması herkes tarafından sevilmeyebilir. Açıkçası şu an evimde bir tane bulunduğu için mutlu olduğum aksesuarlardan biri. Vinturi’nin satışlarını Türkiye’de Gustobar yapmakta.

Altta Vinturi Spirit’in çalışırken slow motion formatındaki videosunu izleyebilirsiniz.

Balvenie 17 DoubleWood’u Vinturi Spirit ile denediğim videoyu da altta bulabilirsiniz.

Paylaş!!

Comments

Yorum yazın