Vana Tallinn – Masamızdaki Estonyalı

In Likör by Keyif AdamıLeave a Comment

Vazgeçilmezim..Paylaşmakta zorlandığım..Vana Tallinn..
2007 Yunanistan ziyaretimde tanışmıştım kendisiyle yudum yudum da olsa. 2009’da Estonya’nın başkenti Tallinn’e gittiğimde ise şişelerce deneme şansım olmuştu. Vana Tallinn şu an vazgeçemediğim bir içki olarak vitrinimdeki yerini korumakta.

Vana Tallinn rom bazlı bir likör. Narenciye yağları, tarçın, vanilya, kış baharatları ve Jamaica romunun kendisi eklenince egzotik bir tat elde ediliyor.

1962’de Estonyalı likör uzmanı Ilse Maar tarafından yaratılan reçeteyle ortaya çıkan Vana Tallinn’in reçetesi çok sıkı bir koruma altında. Tallinn şehrinin tarihi duvarlarından esinlenilip kuleyi andıracak şekilde tasarlanan şişesi de turistik amaçlı gelen ziyaretçiler için bir çekim noktası.

Vana Tallinn Liqueur

Sadece Estonya’da üretilip genellikle Baltık Denizi çevresindeki ülkelere ithal edilen bu içkinin en çok görüldüğü ülkeler ise Letonya, Litvanya, Finlandiya ve Rusya’dır. Son yıllarda Amerika ve Japonya da bu likörün zengin tadını keşfettiler ve ithal etmeye başladılar.

Vana Estonca’da “eski” anlamına gelmekte. Yani içki “Eski Tallinn”i anlatmakta. Ana madde olarak rom direk tadını vermekte. Özellikle likörün sertliği ise içindeki doğal maddelerden oluşmakta. Bunlar vanilya, tarçın ve turunçgil yağları olarak anlatılıyor.
İlk defa içenler yüzünü ekşitse de, ikinci ve üçüncü içimlerde duramıyorsunuz.

Vana Tallinn’in ana ürünleri %40, %45 ve %50 lik üç alkol oranında üretmekte olan likörleri. Üretici firma Liviko bunların dışında farklı ekspresyonlar da sunuyor. Bunların arasında benim favorim Vana Tallinn Cream isimli likörleri. Kremamsı çeşitlerini %16 alkol seviyesinde ve cream, chocolate cream ve orange cream şeklinde üretmekteler.

Vana Tallinn Cream

İçkileri kahve veya çayla tavsiye etseler de en iyi içimi buzla beraber bana inanın:D

Vana Tallinn Range

Liviko şehir dokularını paketlerde ve şişelerde oldukça iyi yansıtmış. Eski şehrin ruhunu yansıttığı için hediye paketlerinde eskitilmiş bezlerden şişelere kılıf yapmışlar ve harika olmuş.

Üstteki ekspresyonların dışında da Heritage, Signature, Winter Spice, Summer Lime ve Elegance isimli birçok farklı denemeleri yapılan bu likörü görürseniz bir şişe alın derim. Keyifli internet sitelerini de buraya tıklayarak inceleyebilirsiniz.

Estonya Güzeldir!!

Yorum yazın