The Sazerac – 4 Temmuz Kokteyli!!

In Kokteyl by Keyif AdamıLeave a Comment

Bugün 4 Temmuz, yani Amerika Birleşik Devletleri’nin Birleşik Krallık’tan bağımsızlığını ilan ettiği günün yıldönümü. Amerika’nın büyük bir kısmı daha uykusunda ama bugün oldukça neşeli ve etkinlik dolu geçecek kendileri için. Bugünü özel bir içkiyle taçlandırmak istersek ne olur diye düşündüm ve Amerika’da yapılan ilk kokteyl olarak anılan The Sazerac en uygun kokteyl olarak ortaya çıktı.

The Sazerac

Sazerac’ın hikayesi 1838’e kadar dayanıyor. 1838’de bir eczacı olan Antoine Amedie Peychaud, New Orleans’ta Exchange Alley’de bulunan dükkanında brandy, absinthe ve gizli bir aile reçetesine dayanarak yaptığı Peychauds Bitters ile bir kokteyl hazırlıyor. Kokteyl bir anda çok ünlü oluyor ve barlar tarafından da denenmeye başlanıyor.

Ancak bir sokak aşağıda bulunan, Sewell Taylor tarafından açılan ve o zamanların en büyük barı olan SMerchant Exchange Coffee House, bu kokteyl üzerine çok çalışıyor ve Sewell’ın Fransa’dan ithal ettiği Sazerac-de-Forge et fils isimli konyağı kullanarak harikalar yaratıyor.Bu konyak o kadar ünlü ki şu an 10000 Sterlin’den satılan tarihi şişeleri var.

1852’de mekanı yöneten Aaron Bird, kokteylin popülaritesini de göstermek için mekanın adını Sazerac Coffee House olarak değiştiriyor. Kasada çalışarak başladığı iş hayatına 1869 yılında barı satın alarak devam eden Thomas H. Handy, 1871’de Peychaud ile tanışıp iki yıl sonra Peychaud Bitters’ın haklarını da satın alıyor.

1880 yılında Avrupa şarap bağlarında Phylloxera krizi patlıyor ve Avrupa’daki şarap bağlarının büyük bir çoğunluğu ürün veremiyor. Bu da aralarında Sazerac-de-Forge et fils’in de bulunduğu birçok konyak markasının iflasını peşinde getiriyor. 1883’te Handy’nin ölümünden sonra C. J. O’Reilly şirketi kontrol ediyor ve Sazerac Rye isimli viskiyi üreterek kokteylin de yavaş yavaş çavdar viskisiyle anılmasını sağlıyor.

1912’de Absinthe yasaklanıyor ve 1933’te Absinthe yerini Herbsaint isimli Pastis içkisine bırakıyor ve The Sazerac son halini alıyor. 23 Haziran 2008 tarihinde de The Sazerac, Senatör Edwin R. Murray sayesinde New Orleans’ın Resmi Kokteyli ünvanını alıyor.

The Sazerac

Malzemeler arasında çavdar viskisi çok yakında ülkemize gelecek ancak bugün itibariyle bulmamız imkansız. Bu sebeple kaliteli bir burbonla değiştirebilirsiniz çavdar viskisini. Çavdar içeriği yüksek Bulleit Bourbon bu değişiklikte çok rahat yer alabilir.

Malzemeler:

Küp Şeker
1 adet
Çavdar Viskisi
4cl
Herbsaınt
1cl
Peychaud Bıtters
3 Atım
Limon Kabuğu
Sık & Süsle

Büyük bir kabın (mixing glass) içine şekeri koyup Peychaud Bitters’ı ekliyoruz. Islanan şekeri eziyoruz. Viskiyi de karışıma koyduktan sonra büyük parça buzlarla kabı doldurup 20-30 saniye arası karıştırıyoruz.

Soğuk bir tumbler kadeh alarak Herbsaint’i ekliyor ve bardağın bütün iç duvarlarına temas etmesini sağlıyoruz. Burada amaç Herbsaint aromalarını bardağı kaplayarak içkiyle harmanlamak. Karışımı buzdan süzüp bardağa boşaltıyoruz. Limon kabuğunun yağlarını sıkıp kadeh çevresinde gezdirdikten sonra istersek süsleyip servis ediyoruz.

Önce izleyip yapmak isterseniz en sevdiğim barmenlerden olan Chris McMillan karşınızda.

Happy 4th of July!!

Yorum yazın