Teacher’s Scotch Whisky

In Viski by Keyif AdamıLeave a Comment

Hepimizin İngilizce öğrenmeye başlarken ilk öğrendiğimiz sözcüklerden biri de ‘Teacher’ olmuştur. 30 yaş ve üzerindeyseniz muhtemelen hatırlarsınız ki eğer viski seven bir babanız varsa üstünde Teacher’s yazan bir viski şişesinin vitrinde olmaması çok zordur. Bugünün Öğretmenler Günü olması sebebiyle yazabileceğim en keyifli yazılardan birinin Teacher’s Scotch Whisky olacağını düşündüm.

Teacher’s Whisky’nin tarihi 1832’ye kadar uzanıyor. William Teacher 1823’te yürürlüğe giren ve İskoçya’da illegal viski damıtımının sonlanmasını sağlayan ‘Excise Act’ isimli yasadan yararlanıp,  ürettiği harmanları karısının Glasgow’daki marketinde satmaya başladığı gün Teacher’s viskisinin ilk günü oluyor. 1856’da ise tüketim lisansını almasıyla beraber kendi viski dükkanını açıp satışlarına orada devam ediyor. 1863’te en popüler viskileri olan Teacher’s Highland Cream harmanı tanıtılıyor. 1876’da William ölüp yerini iki oğluna bırakıyor ve onlar da Teacher’s’ı St. Enoch Meydanı’nda 1991’e kadar kullanacakları yeni evlerine taşıyorlar.

1899’da Teacher’s harmanının malt stoklarını garantiye almak üzere Ardmore Damıtımevi’ni kuran Teacher’s, 1913’te ‘Self Opening Bottle’ ismiyle günümüz single malt şişelerinde gördüğümüz T şeklindeki tıpaların öncüsünü yaptı. Tıpanın en büyük özelliği yukarıdan aşağıya incelen bir mantara sahip olmasıydı. Bu da açılma özelliğini kolaylaştırıyordu.Arada ufak bir not olarak belirtmeliyim ki içki dünyasında çok önemli bir yer kaplayan mantarlar hakkında şarap sevenlerin çok seveceği bir kitap olan George M. Taber tarafından yazılan ‘To Cork Or Not To Cork’ kitabı çok keyifli bir kitap.

Teacher’s fırsatları değerlendiren bir firma olarak öne çıkıyor. Bunun en büyük kanıtlarından biri olarak Amerika’daki Prohibition döneminden sonra hemen Scythia isimli gemiye viskilerini yükleyip Amerika’ya dağıtım başlatmaları gösterilebilir. Yükselen talebi karşılamak için bir damıtımevine daha ihtiyaç duyan firma 1957’de Glendronach’ı satın alır. 1967’de kapak tasarımıyla bir daha oynayıp bugün yine birçok firmanın denemiş olduğu ‘Jigger-Cap’ yani ölçekli kapağa sahip şişeleri piyasaya sürdüler.

1994’te Allied Domecq’e katılan şirketi 2006’da Beam aldı ve 2014’te Beam, Beam Suntory olunca artık bu firmanın altında görüyoruz Teacher’s’ı. Zaman içerisinde piyasaya sürdükleri viskiler, dünyaya yayılmaları, reklamları ve en önemlisi yüksek malt içeriğiyle oldukça öne çıkan Teacher’s markasının en bilinen viskisi ise Teacher’s Highland Cream.

Teacher’s Highland Cream

William Teacher ürettiği bu viskiyi tanımlarken “Mükemmeli bulana kadar uğraştım!” demiş. %45’ten aşağı düşmeyen malt içeriği  ve harmanın kalbini oluşturan yüksek turbalı Ardmore maltı bu viskinin en önemli özelliklerinden.

Burunda oldukça net çizgiler koyan bir harman Highland Cream. Önce yoğun bir malt öne çıkıyor bunu hemen arkasından belirgin bir is kokusu geliyor. Havalandıktan sonra köşeleri törpüleniyor ve armut ve elma aromalarının yanında tatlı bir bal aroması ortaya çıkıyor.

Damakta açıkçası harman içtiğinizi hissetmiyorsunuz. Maltın yoğunluğu ön damakta sizi karşılıyor yanında hafiften yağlı kuruyemiş notaları alıyorsunuz, kajun, yer fıstığı gibi. Çok geçmeden is ve duman, medikal izlerle beraber damağınıza farklı bir hissiyat getiriyor. Damaktaki doku ise kremamsı, başta hafif köşeli ama ilerleyen dönemde damağınız alıştıkça yumuşak ve tok içimli.

Bitişte malt yine dominantlığını koruyor. Meşe izlerini çok net almaya başlıyorsunuz. İs biraz daha sönük fakat orada olduğunu biliyorsunuz.

Benim için serin günlerin, gün batımında uzun uzun, keyfini çıkararak içilebilecek özellikle fiyat kalite oranında en üst seviyeye oynayan bir viski. Geçtiğimiz yıllarda alkol oranı %43’ten %40’a indi ama yine de kalitesini hissettirmeye devam ediyor. Bu viski aynı zamanda yakınınızda bir öğretmen varsa alabileceğiniz güzel bir hediye olacaktır.

Teacher’s Whisky’nin Diğer Viskileri

Teacher’s Scotch Whisky dört farklı ekspresiyona sahip.

Teacher’s 50: Sadece Hindistan’da bulunabilen bir viski. Nedeni oldukça açık aslında. Hindistan’ın özgürlüğünün 50. yılı için üretilmiş, en az %50 malt içeren 50 farklı malttan oluşan 12 yaşında bir harman.

Teacher’s 25 Years Old: 25 yıllık viskilerin oluşturduğu bir harman. %46 seviyesinde bir alkolü var ve özel seramik şişelerde satılıyor.

Teacher’s Single Malt: Ellerinde Ardmore gibi bir damıtımevi olunca onun maltlarıyla bir single malt yapmak şart olmuş. Teacher’s ise sırrını viskisini 100 yıl öncesinin popüler fıçıları quarter cask fıçılarda geçirdiği ikinci olgunlaşma dönemine bağlıyor.

Teacher’s Origin: William Teacher’ın istediği bir viski nasıl olabilir diye düşünüp geliştirilen bir viski. %65 malt oranına sahip ve farklı fıçılar görüyor.

Teacher’s aynı zamanda geçmişte yayınladığı reklamlarla da öğretmenlere hitap etmişti. İşte onların bazıları.

öğretmenler günü viskisi !!

Yorum yazın