Talisker Skye

In Viski by Keyif AdamıLeave a Comment

Mortlach 18

Ülke – Bölge: İskoçya – Island
Damıtımevi: Talisker
Tür:  Single Malt
Yaş: NAS
Fıçı: Yeni ve Yakılmış Amerikan Meşesi
Alkol: 45.8%

Burun: Tatlı kokular burnunuzu sarıyor. Portakal marmelatı, mango chutney gibi kokuları arkadan hafif bir deniz havası sarıyor. Gerilerden hiç rahatsız etmeyen bir is aroması toffee ve bal ile takip ediliyor. İs, kurum, katran havalandıkça güçleniyor ve suyla desteklerseniz biraz daha öne çıkıyor.
Damak: Tatlı etki burada da devam ediyor. Memnun edici bir yumuşaklık Talisker’i yansıtan isin hafif bir versiyonuyla destekleniyor. Pişirilmiş elma, çikolata ve açıldıkça koyulaşan marzipan tatları bulunmakta.
Bitiş: Bitiş kuru ve isli. Ancak klasik bir is olarak algılamayın daha çok kül hissiyatı bırakıyor ve uzun bir süre etkisini yitirmiyor.

2015’te piyasaya sürülen Talisker Skye, bulunduğu yerin adını taşıyor. Talisker Storm, Talisker Dark Storm, Talisker Port Ruighe gibi viskilerin bulunduğu seri içerisinde çıkarılan Talisker Skye beklediğimden daha da ilginç bir viski oldu.

Talisker 10’u yoğun bulanlar veya burbon sevenler Talisker Skye fanatiği olabilirler. Genel olarak yumuşak, tatlı bir yapıya sahip Skye yine de Isle Of Skye bağlarını hiçbir şekilde reddetmiyor ve sıkıca tutunuyor.

Ön yargıyla denediğim bir viski daha beni şaşırttı. Hafif ve tatlı karakterde, Bowmore seviyesinde ancak aromatik bir turba etkisi denemek istiyorsanız bu viskiyi tercih edebilirsiniz.

0/25
koku
0/25
BİTİŞ
-----
0/25
damak
-----
0/25
GENEL
0/100
TOPLAM

Bu viskiyi paylaşmam lazım !!!

Yorum yazın