St. Patrick’s Day – Yeşil Bir Gün

In Viski, Haber, Bira by Keyif Adamı1 Comment

Bugün Hristiyan dünyasının büyük bir bölümünde St. Patrick’s Day, yani Aziz Patrick Günü adı altında kutlanan bir gün. Aziz Patrick’in öldüğü gün olan 17 Mart’ta yeşil renk bu kutlamalara hakim oluyor ve dünyanın dört bir tarafında insanlar bugünün tadını çıkarıyor. İçki tüketimi de çok yoğun olduğu için dünya içki kültürünü de çok etkilediği bir gerçek.

St. Patrick’s Day içinde yaklaşık 13 milyon pint Guinness ve on binlerce litre İrlanda viskisi tüketiliyor.

Bugün ve yarın bir kısmımız St. Patrick’s Day temalı partilere katılacak. Madem ne olduğunu biraz bilelim de öyle gidelim partilere. Biraz ön bilgi ve sonra yeşil bira ve yeşil kokteyl tarifi 🙂

Kim bu St. Patrick?

St. Patrick, Roman Britanyası’nda doğmuş varlıklı bir ailenin çocuğu. İrlandalı bile değil yani. 16 yaşında korsanlar tarafından kaçırılıp İrlanda’da köle olarak satılıyor. 6 yıl çoban olarak çalıştığı köle hayatında Tanrı ile konuştuğu ve onu benimsediği söylenmekte. 6 yıl sonunda Tanrı’nın Patrick’e sahile kaçmasını orada onu bir geminin beklediğini söylediği iddia edilmekte. Patrick de bu çağrıyı dinleyip evine gidiyor ve Hristiyan dünyasının o dönemki geleneği olarak misyonerlik amacıyla rahip olduktan sonra İrlanda’ya geri dönüyor.

St Patrick

St. Patrick’in İrlanda’ya Hristiyanlığı getirdiği ve pagan halkın bu dini benimsemesinde büyük rol oynadığı kabul edilmekte. Bu sebeple ölüm günü olan 17 Mart’ı onu anarak kutlamaya başlarlar. Bu kutlamalar ileride sadece bu amaçla kalmayıp İrlanda kültürünü tanıtma amacı da taşımaya çalışır.

Hristiyanların Paskalya perhizi olarak adlandırdıkları altı haftalık oruç döneminde alkol ve yemek tüketimine izin verilen tek gün olduğu için alkol tüketimi bu gün tavan yapar ki ilerleyen bölümde bu kısma değineceğim.

Neden yonca? Neden yeşil?

Üç yapraklı yonca hikayesini bilirsiniz. Dört yapraklısını bulmak neredeyse imkansızdır şeklinde efsaneler dolaşır. Aynı zamanda St. Patrick’s gününün de sembollerinden biridir. Herkes bu sembolü taşımaya çalışır. Shamrock olarak da bilinen bu yonca türünün Aziz Patrick tarafından paganlara Hristiyanlık’taki Kutsal Üçleme’yi anlatmakta kullandığı rivayet ediliyor.

Aynı zamanda 1640 civarında İrlanda Katolik Konfederasyonu “Yeşil Arop Bayrağı”nı kullanıyor ve yeşil İrlanda’nın rengi haline geliyor. Doğa açısından da bakılınca çok da yanlış bir tercih değil tabii ki. Bugünden itibaren kutlamalarda yeşil giyiliyor genelde.

İrlanda’da 1903′te tatil günü olarak ilan edilip kutlanan bu özel gün için 1990′ların ortalarında İrlanda Cumhuriyeti bir PR hareketi başlattı. Bu kampanyaya göre İrlanda kültürünün daha fazla tanıtılması, başka ülkelerdeki İrlandalıların bu aktiviteyle vatanının reklam ve pazarlamasını yurtdışında yapması, İrlandalıların motivasyonunun arttırılması hedef olarak belirlendi. İlk festival 17 Mart 1996′da düzenlendi. 2009 yılında 1 milyona yakın ziyaretçi St. Patrick’s Day festivaline akın etti.

İlk geçit töreni ise İrlanda’da değil Amerika’da yapıldı. Kanada’da da yaklaşık 190 yıl önce bu bayram kutlanmaya başlandı ve hala devam ediyor. Montreal’in şehir flamasında da yoncanın yer aldığını ekleyelim. Zaten dünya da “St. Patrick’s Day is the new Thanksgiving!” mottosuyla hareket etmeye başladı ve dünyanın dört bir tarafı bugün yeşil giyinecek.

Kutlamanın ilginç örnekleri ise Chicago Nehri’nin 40 yıldır yeşile boyanması, Chris Hadfield isimli Kanadalı astronotun 2013 yılında Uluslararası Uzay İstasyonu’ndan bugünü kutlaması, Washigton’da havuzların yeşil renge bulanması ve tabii ki biraların yeşil renge dönmesi var.

St Patrick Green River

YEŞİL BİRA NASIL YAPILIR?

Yeşil festivalin rengi olunca doğal olarak İrlanda’nın en popüler içeceği olan biranın da yeşilleri yapılmaya başlandı. Lezzet anlamında özel bir tarafı olmasa da yeşil bira görüntü olarak ilginç duruyor.

Nasıl mı yapıyoruz? Oldukça basit. Size önerebileceğim iki yöntemi bulunmakta. Birincisi gıda boyası içeriyor ikincisi ise Blue Curaçao likörü içermekte.

Yeşil Bira Nasıl Yapılır?

Öncelikle soğutulmuş bira bardağımızı çıkarıyoruz. Dibine 4-6 damla arası gıda boyası veya 1 shot (4cl) Blue Curaçao koyuyoruz. Üstüne açık sarı renkli Lager veya Pilsner biramızı koyuyoruz. Rengin yeşile dönüştüğünü çok net göreceksiniz. Ben çok açık olmasa da Bomonti Filtresiz kullandım. Bu yüzden damla miktarı biraz daha arttı. Artık gözünüze nasıl hoş gelecekse diyelim.

Yeşil Bira

ALTERNATİF KOKTEYL

Bira sevmiyor olabilirsiniz. O zaman size önerim “Everbodys’ Irish” kokteyli olacaktır.

Everybody's Irish
  • 60 ml İrlanda Viskisi
  • 1 çay kaşığı yeşil Creme de Menthe
  • 1 çay kaşığı yeşil Chartreuse

Yukarıdaki malzemeleri buzla karıştırıp soğuk bir kokteyl bardağına süzün ve bir yeşil limon ekleyin. Leziz bir St. Patrick’s Day kokteyli. Hepinize mutlu ve eğlenceli bir Aziz Patrick Günü diliyorum. Ülkemizde de aşağıdaki gibi sahneler yaşanması dileğiyle.

Ben bu yıl St Patrick’s Günü’nü Amerika’da kutlayacağım. Ancak Instagram üzerinden, Kanadalı viski bloggerı WhiskeyWrites ile beraber harika ödüller içeren bir fotoğraf yarışması düzenledik. Katılmayı unutmayın!!

St Patrick's Celebrations St Patrick's Celebrations2

St. Patrıck Yeşili

Comments

  1. Pingback: Yeşil Bir Gece - St. Patrick's Day İstanbul - Keyif Adamı

Yorum yazın