Şarabi Tadımlar – Şiraz Restaurant

In Şarap, Tadım by Keyif Adamı2 Comments

İçki kültürünün belki de en önemli noktalarından biri tadılan içkinin yanındaki eşlikçilerdir. Şarabın yanında yenilen yemekler, viskinin yanındaki atıştırmalıklar, biranın yanındaki kızartmalar hemen aklımıza gelenler. Yeme içme kültürü bir araya gelince harika deneyimler yaşanabiliyor. Bu nedenle Şubat ayının en önemli etkinliklerinden birisi de Şarabi Tadımlar oldu.

Şarabi Tadımlar Şubat aynda Şiraz Restaurant’ın dinamik ve neşeli şefi sevgili Tuncay Gülcü ile hayat buldu. Misafirlerimiz de yemek ve şarap kültürünün yükselen isimleriydi. Tadımımıza ev sahipliğini ise Kadıköy Moda’da bulunan Şiraz Restaurant yaptı.

Şarabi Tadımlar Menü Şiraz

İlk şarabımız Chateau Nuzun Rose 2012’nin yanında Ricottalı Pazı Kreması, Blue Berry ve Hibiscus Crostini sunuldu. Çilek aromalarının yüksek olduğu bu şarapla beraber blue berry ve kremamsı bir dokuya sahip aperatif harika oldu.

Chateau Nuzun Rose vs Crostini

İkinci sırada Beluga mercimeği filizi ve pancar stok ile pişmiş yeşil mercimek ile sunulan leziz bir somon vardı. Açıkçası gecenin açık ara en iyilerindendi diyebilirim. Bu yemeğin yanında ise Amadeus Sauvignon Blanc 2012 sunuldu. Şarabın lime aroması ve mineralimsi tadı somonun  yağlı yapısını dengeledi ve aklımızdaki eşleşme gerçekleşmiş oldu.

Amadeus Sauvignon Blanc

Gecenin en özel yemeklerinden biri ise portakallı ve bademli rezene ile servis edilen nar ekşili ahtapot ızgara oldu. Uzun zamandır bu kadar leziz bir ahtapot yedim dersem yalan söylemiş olurum. Bu yemeğin yanına ise bir Hırvat üzümü olan Zlahtina’nın 2014 rekoltesi Amadeus ekspresyonunu kullandık. Belirgin narenciye ve limon çiçeği notalarına sahip bu şarap ahtapotun yoğun tadını zarif bir şekilde dengeledi.

Amadeus Zlahtina Ahtapot

Ufak bir aradan sonra Şef Tuncay Gülcü’nün bu geceye özel olarak tasarladığı şaraplı ekmek ve pecorinoyu çok keyifli bir Zinfandel ile beraber içerek eşleştirdik. Damaklarımız yeniden yemeğe ve şaraba ısındı.

Şiraz’ın menüsündeki en sevdiğim yemeklerden biri olan çam fıstıklı ve kuş üzümlü köz biber dolmasını ise restoranın ismine atıf yaparcasına Amadeus Shiraz 2011 ile denedik. Baharatlı, orman meyvelerinin ve karanfilin hakim olduğu parfümsü bir shiraz yanında köz biber dolması çok hoş oturdu. Kuş üzümlerinin şarabın damağıyla oluşturduğu uyum da yabana atılır cinsten değildi.

Birçok misafirimiz tarafından gecenin sürpriz eşleşmesi olarak seçilen bu ikili damakta çok keyifli oldu.

Amadeus Shiraz Dolma

Tadımın iddialı bölümü ise sonlara doğru gerçekleşti. Ayvalı Firik Pilavı ile servis edilen Dana Kaburganın yanına Chateau Nuz 2011’i uygun gördük. 4 ay meşe fıçısında olgunlaşan bu şarap fıçı altında ezilmemiş, rafine tanenlere ve orman meyveleri tonlarına sahip Chateau Nuz harmanı yağ oranı yüksek yemek yanında ezilmedi ve beraber başarılı bir ikili oluşturdular.

Chateau Nuz Dana Kaburga

Gecenin sonunda ise sevgili Tuncay Gülcü’nün bize hazırladığı bir sürpriz vardı. Son dönemin gözde biralarından Gara Guzu Red Ale ile Kumluatlı ve Yaban Naneli bir sorbet hazırlayan şefimiz gece boyunca hazırladığı lezzetli menüye harika bir bitiş sundu.

Aldığımız ilk kaşıktan itibaren biranın karakterini damağımızda soğuk bir şekilde hissettik. Nane ve kumuatın ferahlığı Gara Guzu Red Ale’ın çam balı ve pancar aromalarıyla birleşip finalin şahane olmasını sağladı. Tabii ki eşlikçi olarak birer şişe Gara Guzu Red Ale içtik.

Gara Guzu Red Ale Sorbet

Tabii ki misafirlerimiz gecenin harika geçmesini sağlayan en önemli faktördü. Hepsinin yemeklere, şaraplara ve eşleşmelere yaptığı yorumlar tadımın üst düzey geçmesini sağladı.

Toplu Şiraz Şarabi Tadımlar

Şef Tuncay Gülcü’ye ise ayrı bir paragraf açmak lazım. Genç yaşına rağmen olağanüstü bir yeteneğe, azime ve damağa sahip. Benim için de çalışması inanılmaz zevkli bir dost olduğunu söyleyebilirim. İlerleyen yıllarda kendisini Türk gastronomisinde çığır açacak yetenekte olduğuna inanıyorum.

Tuncay Gülcü

Gecenin sonunda ise damağımızda kalan harika tatlar gibi harika bir kare oluştu.

Kadehler

Şarabi Tadımlar’ın Mart ayındaki ayağı yine Şiraz Restaurant’ta Şef Tuncay Gülcü ile yapılacak. 22 Mart’ta düzenlenecek olan bu tadıma katılmak için info@keyifadami.net adresine mail atarak ayrıntıları öğrenebilirsiniz.

Şarap ve Yemek!!

Comments

  1. Mükemmel bir etkinlikti, leziz yemekler yedik, güzel şaraplar içtik. Yaşa Koray! Yaşa Tuncay! =)

  2. Pingback: Şarabi Tadımlar – Şiraz Restaurant |

Yorum yazın