Sangria – En Tatlı Kan

In Kokteyl by Keyif AdamıLeave a Comment

Yeni yıl partileri devam ediyor ve hatta yılbaşı gecesi planları yapıldı. Evde dostlarıyla kutlayacaklar için basit bir tarife sahip ve harika bir parti başlatıcı olan sangria ile başlıyorum bu hafta yazılara.

Her zamanki gibi ufak bir bilgi vermek önemli. Sangria İspanyolca ve Portekizce’de ‘kanamak’ veya ‘damardan kan almak’ anlamına gelen bir sözcük. Kokteylin bu ismi alması da kan rengine benzeyen renginden dolayı. Şu an birçok çeşidi tarifi bulunsa da en yaygın olanı kırmızı şarap bazlı meyve ve brendi ile hazırlanan versiyonudur. Sangrianın en önemli özelliklerinden biri içeriğinden dolayı çok yumuşak ve tatlımsı bir tadı olması ancak alkol oranının da yüksek olması. Böylece fark etmeden biraz kafayı bulmak mümkün. Drink responsibly demeyi unutmamak lazım.an

Drink responsibly. Drink classy.

Bu yazıda geçtiğimiz hafta bir ev partisinde benim hazırladığım tarifi vereceğim. Üniversite döneminde özellikle bir öğrenci topluluğu ile beraber yazın etkinliklerimizde vazgeçemediğimiz ve bir çok tarifle yaptığımız bir kokteyl olduğu en olgun ve erişmek için uygun tarifini kullandığımı söyleyebilirim. Yazacağım tarif yaklaşık 15-20 kişi için ideal bir miktarda sangria olacaktır.

Malzemeler:
  • 5 adet portakal(2’si greyfurt da olabilir)
  • 2-3 adet yeşil elma
  • 4 şişe (75cl) kırmızı şarap
  • 1 şişe (70cl) votka
  • 2 kahve fincanı şeker
  • 5-6 adet çubuk tarçın
  • 2 lt %100 portakal suyu
  • Buz

Şarapları bir karışımda kullanacağınız için olabildiğince ucuz ama içilebilir şaraplar edinmenizi öneririm. Sirke olmaması yeterli. Doluca’nın Mistik şarabını kullandım. Çok sivri uçları olmayan şaraplar daha dolgun bir tat yaratacaktır. Votkada biraz daha seçici davranıp yine içilebilir bir votka almanızı tavsiye ederim. Sangrianın güzel yanlarından biri de içinde kullandığınız alkollü içeceklerin çok pahalı olması gerekmemesi.

Normal tariflerde votka yerine brendi kullanılmakta. Ancak Türkiye içerisinde bulabildiğiniz içilebilir brendiler ne yazık ki çok pahalı. Bu yüzden votka kullanmak daha optimum bir çözüm.

Portakalların 2 tanesini kabuklu, 3’ünü de soyulmuş şekilde doğrayarak 10lt’lik su damacanasına koyun. Üzerine küp şeklinde doğranmış elmaları ve çubuk tarçınları ekleyin. Şarabı ve portakal suyunu meyve parçalarının üzerine ekleyin. Bir 15 dakika bekledikten sonra votkayı ekleyin. Kokteyllere şeker koymayı çok sevmem ancak sangriayı biraz tatlılaştırmak için şeker koyabilirsiniz. Kullandığınız meyvelerin ekşilik seviyelerine bağlı olarak şeker miktarı artıp azalabilir.  Bütün malzemeyi damacanaya koyduktan sonra ağzını sıkıca kapayıp, güçlü bir şekilde çalkalayın ve minimum iki saat dinlenmeye bırakın. Dinlenme süreci 1 güne kadar çıkabilir ve kullandığınız malzemeler iyiyse daha güzel bir lezzet sunacaktır.

Servis ederken bir sürahiye doldurun ve en üstüne de buzlarınızı ekleyin. Buzları damacanaya önceden eklerseniz kokteyli seyreltmiş olursunuz bu da sangrianın tadını bozar.

Şarap
4 şişe

Votka
1 şişe
Portakal Suyu
2 litre

Portakal
5 adet
Yeşil Elma
2-3 adet

Şeker
2 Fincan
Çubuk Tarçın
5-6 adet

Yorum yazın