San Francisco Viski Haritası

In Viski, Gezi by Keyif AdamıLeave a Comment

Kaliforniya Macerası yazı serisinin ilk yazısıyla karşınızdayım. Eylül ayının başında 20 günlük bir Amerika ziyaretim oldu ve ana duraklarımdan birisi de San Francisco’ydu. Son yıllarda özellikle butik bira ve yüksek alkollü içki trendi ile öne çıkan San Francisco aynı zamanda çok keyifli viski noktalarına sahip bir şehir. Bizim için belki de inanılmaz ama San Francisco’nun bir de Viski Haritası mevcut. Haritadaki noktaların hepsini ziyaret etmek mümkün olmadı tabii ki, ama bu yazıda genel olarak izlenimlerimi ve duyduklarımı sizinle paylaşacağım.

San Francisco Whiskey Map
Alembic, San Francisco’da viski denilince ilk sıralarda düşünülen barlardan biri. Menüsünde Amerikan viskileri başta olmak üzere İskoç, Japon, Fransız, İrlanda viskileri de bulunduran Alembic zengin viski yelpazesiyle Haight Street’in sevilen barlarından.
Adres: 1725 Haight St. – Cole and Shrader Streets

The Alembic Bar

The Alembic Bar Whiskey
Aşikar olduğu üzere ismini viski fanatiği Winston Churchill’den alan Churchill, 2. Dünya Savaşı dönemindeki bar atmosferini taşıyan bir mekan. 2011 yılında açılan barda harika kokteyllerin yanı sıra genişçe bir viski menüsü de mevcut. Menüdeki en ucuz viski 6$, en pahalısı ise 18$.

Adres: 198 Church St

Churchill SF Churchill Bar SF
No-nonsense whiskey bar olarak nitelendiriyor kendini Whiskey Thieves. Şehir merkezine doğru yürürken aslında hiç de beklemediğim bir yerde buldum kendisini. Ellerindeki viskilere göre oldukça mütevazi ve eğlenceli bir bar olduğunu söylemeliyim. Fiyatları da oldukça uygun.

Adres: 839 Geary St

Whiskey Thieves SF Whiskey Thieves
Rye, Whiskey Thives’in hemen ilerisinde yer alan farklı bir viski noktası. İsmini çavdar viskileriyle özleştirdiği için nefis kokteyllere sahip olduğunu tahmin etmek de hiç zor değil. Zaten bu özelliğiyle aslında zaman içerisinde viski barı karakterini bırakıp kokteyl barına bürünmüş ve Rye On The Road projesiyle catering hizmetlerine de başlamış. Viskili kokteyl sevenler için harika bir nokta.

Adres: 688 Geary St

Rye SF Rye Bar SF
Bourbon & Branch 2006 yılında açılmış ve craft kokteyl dünyasını San Francisco’ya tanıtan yer olmuş diyebiliriz. 1920’li yıllarda Amerika’da yaşanılan alkol yasağı, yaniProhibition döneminde “JJ Russell’s Cigar Shop” adı altında bir ‘speakeasy’ bar olarak çalıştırılan mekan bugün de aynı ruhu devam ettiriyor ve bir speakeasy bar olarak viski haritasında yerini alıyor. Rezervasyon yapmayı unutmayın. Bir de gitmeden web sitesine göz atın derim.

Viski menüleri kendilerine özel seçtikleri burbon fıçılarından Glenmorangie Margaux Finish’e kadar uzanmakta. İnanılmaz geniş ve kaliteli.

Adres: 501 Jones St.

Bourbon & Branch SF Bourbon & Branch SF Bar
 Hard Water, San Francisco’nun belki de en turistik yerine yakın bir konum almış durumda. Pier 3’te bulunan Hard Water sayısı 450’ye varan Amerikan viski çeşidiyle öne çıkıyor. Kalın menüsü, seçimi her ne kadar zorlaştırsa da, eğer giderseniz Flight Menu kısmına göz atmanızı tavsiye ederim. En beğendiğim barlardan biri olduğunu söylemeliyim.

Adres: Pier 3, the Embarcadero

Hard Water Hard Water Bar SF Hard Water Bar

 

Cask üç farklı yerde konumlanmış bir içki dükkanı zinciri. Bahsedeceğimiz mekan ise Cask On Third olarak biliniyor. Bourbon & Branch, Rickhouse gibi diğer barların da sahibi olan ekip tarafından açılan Cask, inanılmaz geniş bir viski seçkisine sahip. Aynı zamanda farklı viski markalarının tadımlarının da düzenlendiği dükkana uğramanız lazım.

Adres: 17 3rd Street

Cask SF Cask Beverage Delivery Service
Bloodhound bir av kulübesine benzerliğiyle öne çıkıyor.  Zaten kendileride şehirde av kulübesine en yakın yer olarak nitelendiriyorlar bu barı. Menüsünde viskiden çok viski kokteyllerinin öne çıktığını gördüğümüz Bloodhound’da kokteyller 9-10$ arasında değişen fiyatlarda satılıyor.

Adres: 1145 Folsom St

Bloodhound Bar bloodhound

 

Nihon ABD’nin batı yakasında kesinlikle uğramanız gereken bir nokta. 500’ün üzerinde viski seçeneğine sahip bu bar aynı zamanda Japon mufağına açılan bir kapı. Viskileri şişe ile alma seçeneğine sahipsiniz ama merak etmeyin şişeyi bitiremezseniz Nihon şişenizi size özel kilitli bir dolapta saklayabiliyor. İnanılmaz değil mi?

Adres: 1779 Folsom St

 

Nihon Whisky Lounge Nihon Whisky Lounge SF
 Armory Club San Francisco’da bulunan cephanelik binasının içinde bulunuyor. BDSM isimli porno şirketinin sahibi olduğu bar mekan içerisinde de erotik çizgiler taşıyor. Kokteyl menüsüyle öne çıkan noktada beklemediğiniz viskilerle de karşılaşabiliyorsunuz.

Adres: 1799 Mission St.

Armory SF Armory Club Bar
 Dear Mom her ne kadar bir restoran gibi dursa da yemeğinize eşlik edecek çok fazla kokteyl, bira ve viski mevcut. Grup buluşmaları ve yemekleri için ideal olan mekanda farklı İskoç viskilerine erişmeniz de mümkün.

Adres: 2700 16th St.

 

Dear Mom Dear Mom SF
 Southpaw BBQ inanılmaz bir yer! Harika barbekü yetmezmiş gibi kendi biralarını üretiyorlar. O da yetmezmiş gibi 100 şişenin üzerinde bir viski menüsüne sahipler. Menünün içerisinde 3 viski flight menüsü de bulunmakta. Eğer 40 viski denerseniz, bar istediğiniz bir şişeyi size hediye ediyor!!

 

Adres: 2170 Mission St.

Southpaw BBQ Southpaw BBQ
Anchor Distilling Company, San Francisco’da Potrero Hill’de bulunan bir biraevi ve damıtımevi. Özel tadımların düzenlendiği damıtımevinde 35$ karşılığında hem manzaranın tadını çıkarabilir hem de damıtımevinde üretilen cin, votka ve viskileri tadabilirsiniz. Burada üretilen Old Potrero Straight Whiskey’i ilerleyen haftalarda İstanbul Viski Kulübü ile tadacağız.

Anchor’da üretilen biraları da marketlerde bulmak mümkün bu arada, ve oldukça güzeller.

Adres: 1705 Mariposa St

Anchor Distilling Tasting Room Anchor Distilling

 

Broken Record, San Francisco’nun oldukça dışında. Tazmanya, Hindistan, Yeni Zelanda’ya kadar uzanan inanılmaz geniş bir viski menüsüne sahip. Broken Record işi bir üst seviyeye taşıyıp musluktan viski servisine geçmiş durumda. Evet bira musluklarından Jameson ve Four Roses akan bir yerden bahsediyoruz!! Rüya gibi değil mi?

Adres: 1166 Geneva Ave

Broken Record SF Broken Record Bar Broken Record Whiskey Tap
 Son mekan ise Seven Stills. Brewers On The Bay etkinliğinde taşıdığım firma aslında yola bira yaparak çıkıyor. Sonra üretim merkezinde bu biraları damıtıp farklı viskiler yapıyorlar. Bu üç viskiyi de önümüzdeki haftalarda İstanbul Viski Kulübü ile tadacağız.

Seven Stills büyük bir depoda üretimini devam ettiriyor ve gönüllüler ile beraber etkinlikler düzenliyorlar. Biz de bir barbekü etkinliğine katılıp viskilerini ve biralarını tatma şansı bulduk. Lokasyonları biraz sapa ve sanayinin içinde de kalsa çok keyifli bir yer yapmışlar.

Adres: 1439 Egbert Ave

Seven Stills of San Francisco Seven Stills Whiskeys Seven Stills Still

 

San Francısco Whıskey Map

Yorum yazın