Rakomelo – Yunan Tanrılarının Kokteyli

In Kokteyl by Keyif Adamı2 Comments

Havalar soğuyunca sürekli aklıma geliyor. İlk tanıştığımda yıl 2007 idi ve Atina’daydım. Şimdi İstanbul’dayım. Ancak bu soğuk havada hayat kurtarıcı olabilen bir kokteyl Rakomelo:)

12. yüzyıla dayanan bir tarihi var bu içkinin. Frenkler’in (Rumların deyişiyle Frankoi) Mora Yarımadası’nı işgalleriyle ortaya çıktığı iddia ediliyor Rakomelo’nun. Tabii ki kültürlerin bir armonisi bu kokteylin ortaya çıkmasına yol açmıştır. Tsipouro’yu içinde anason olmayan yüksek alkollü bir rakı olarak canlandırabilirsiniz zihninizde. O yüzyılda soğuk mevsimlerde sıcaklık, tatlı bir mayhoşluk yaratacak yüksek alkollü ve doğal olarak da enerji verecek yüksek kalorili bir içki olarak tercih edilmiş olabilir rakomelo.

Bu arada doğak içeriği ve sıcaklığı sayesinde solunum yolu hastalıklarına iyi geldiği dedikoduları vardır. Ben birkaç kere denedim ve başarılı olduğu durumlar oldu.

Yerel barlar sıcak veya soğuk ikram ediyor bir sürahi içinde. Genellikle ufak karaflar ve likör bardaklarıyla servis ediliyor ve etkisi muazzam. O günden beri evimde en az bir şişe tsipouro bulundurmaya özen gösteriyorum. Arkadaşlarımla beraber bu içkiyi denediğimizde Fransız bir arkadaşın masadan düşmesine de tanık oldum.

Karışım Tsipouro adı verilen Girit Rakısı, bal, karanfil ve çubuk tarçının cezvede ısıtılması ile yapılıyor. Boğazdan aşağı inerken bir sıcaklık hissediyorsunuz. Girit rakısının güçlü bir içki olması yüzünüzde tatlı bir ekşimeye yol açıyor. İzmir’de ve Bodrum’da da bulunduğuna rastladım tsipouronun. Bence bulursanız hemen deneyin.

Malzemeler:
  • Tsipouro (Girit Rakısı) – 16 cl (4 shot)
  • Bal – 2 yemek kaşığı
  • Çubuk Tarçın – 2 adet
  • Karanfil – 6 adet

Yukarıdaki malzemelerin hepsini bir cezveye koyup kısık ateşte ısıtmaya başlayın. Kaynamadan ocaktan almanız lazım ki alkol uçmasın. Hemen sıcak sıcak veya dolapta biraz soğutup sunabilirsiniz. Ancak bu havalarda sıcak içmenizi öneririm.

Tadımına gelirsek, sıcak içildiğinde burunda çok keskin kokular bırakan kokteylle karşı karşıyasınız. Buharının da etkisiyle nefes borunuzu açan bir kokusu var. İlk içtiğinizde tsipouronun kesici tadı damağınız geçtiği anda yakıcı bir his yaratsa da balın etkisiyle yumuşak bir tatlılığın bütün damağa ve dile yayıldığını görüyorsunuz. Tarçın ve karanfilin tatlı-acı notalarınızı da damağınızın üst kısmında hissedeceksiniz.

Rakomelo son yıllarda hazır bir içecek olarak da sunulmaya başlandı. Orijinaline en çok yaklaşan markalardan biri RootsYine de elde yapılan kokteylin tadını hiçbir şey veremez düşüncesinde olanlardanım ben de.

Tsipouro
16cl

Bal
2 Yemek Kaşığı

Çubuk Tarçın
2 Adet

Karanfil
6 Adet

 

 

Comments

Yorum yazın