Month Of Malt İle Single Malt Viski Ayı

In Viski by Keyif AdamıLeave a Comment

Geçtiğimiz Cuma akşamı İstanbul Viski Kulübü ile İstanbul’un gözde restoranlarından Topaz Restaurant’a gittik. Topaz’ın da yeni halini merak ediyordum doğrusu, gitmişken de İstanbul’da Kasım sonuna doğru başlayan farklı bir viski menüsünü tatma fırsatı bulduk. İstanbul genelinde 9 mekanda (Topaz, Finn Karaköy, Colonie, Reina, Nopa, Biber, Escale, Backyard ve Hudson) yer alan Month Of Malt projesi, viskileri farklı servis seçenekleriyle ve eşlikçileriyle sunan bir proje. 17 Aralık’a kadar her Çarşamba, Cuma ve Cumartesi bahsi geçen 9 mekanda sunulacak olan menü çok ilginç deneyimler sunuyor.

Pipo bardağı ile servis edilen Glenlivet 18, geniş bir ehli keyif tabağında kırık buz üzerinde kurutulmuş meyvelerle ve bitter çikolata ile sunulan Glenlivet Founder’s Reserve gibi ilginç servislere veya Aberlour A’Bunadh gibi fıçı gücündeki bir viskiyle beraber servis edilen Boşnak pastırması gibi eşlikçileri deneyebiliyorsunuz. Kulüp olarak bütün viskileri tattık ve ben de size bu harika sunumları anlatmak için bu yazıyı yazdım.

Month Of Malt Menu

Menüde benim ilk denediğim viski Aberlour 16 oldu. Taze kekikli somon gravlax, tost melba üzerine yeşil baharatlı yağ ve pesto sosu eşliğinde sunulan viski özel tasarlanmış bir cam kapaklı tepsiyle getirildi. İçerisinin dumanla kaplanmış olması görüntü açısından harikaydı.

Aberlour 16 Aberlour 16

Türkiye’de sadece bu menülerde bulabileceğiniz Glenlivet 21 Archive ise ikinci seçeneğim oldu. 21 yıllık bu güzel viski ile damak arasına herhangi bir şey girmesin diye bu viski kömür filtrasyonundan geçmiş saflık seviyesi yüksek suyla servis edilmiş.

Glenlivet 21 Archive

Bundan sonra gelen Scapa’nın Türkiye’deki yeni ekspresyonu Glansa hem viski olarak inanılmazdı, hem de sunum olarak göz alıcıydı. Glansa’nın isli yapısı özel bir şerbet ile hazırlanmış bir dumanla beslenirken yanında servis edilen ballı bademli ve is aromalı çikolatayla çok daha çekici hale geliyor.

Scapa Glansa

Aberlour 12’nin sunumu ise rüya gibi. Bir fıçının geldiğini ve açıldığı an bir sis bulutunun dağılıp içinden bir kristal kadeh çıktığını ve viskiyle buluştuğunuzu düşünün.

Aberlour 12

Daha ilginci olamaz derken karşımıza Glenlivet 18 çıktı. Pipo şeklindeki bardakla sunulan viski, piponun tam yakışacağı bir adam olan Viski Gurme sitesinin yazarı, değerli dostum Ozan Vural’ın siparişi oldu.

Viski Gurme Glenlivet 18

Benim için gecenin son viskisi %60.7’lik alkolüyle Aberlour A’Bunadh oldu. Bu viski Boşnak pastırmasıyla sunuluyor ancak sunulduğu kadehin üstünde yer alan iki çizgi çok akıllıca hazırlanmış bir servis unsuru. A’Bunadh cask strength yani fıçı gücünde bir viski olduğu için suyla seyreltilip içilmesi sıklıkla denediğimiz bir şey. Bu serviste ise kadehin üstünde ne kadar seyreltilirse %40’lık bir alkol miktarının yakalanacağı gösterilmiş.

Aberlour A'Bunadh

Biz kulüp olarak olağanüstü bir gece yaşadık Topaz’da. 17 Aralık’ta sona erecek menüyü denemeniz için son hafta. Bence bu gece veya yarın Month Of Malt menüsünü deneyimlemek için bahsettiğim mekanlara uğrayabilirsiniz!!

 

Yorum yazın