Mint Julep – Kentucky Stili Viski Kokteyli

In Kokteyl by Keyif AdamıLeave a Comment

Sıcaklar yaklaşıyor ve bazı viskiseverlerin kabusu başlıyor. ‘Buz koymadan nasıl olacak?’, ‘Viski taşı nereden bulacağız?’ şeklindeki sorulardan az zahmetli kokteyllerle kurtulabiliriz:)

Viskiyle kokteyl olur mu diyenler de çok tabii ki. Evet, viskinin kokteyli olur ama bu kokteyli kolayla, enerji içecekleriyle ve çeşitli gazozlarla yapmak cinayetten başka bir şey değil.

Her yılın Mayıs ayının ilk Cumartesi günü Amerika’da Kentucky Derby denilen at yarışı yapılmakta ve bu yarış belki de Whiskey Ginger, Manhattan gibi dünyada en sevilen viski kokteyllerine bir yenisini ekledi. Mint Julep.

ABD’de 1700’lerin sonunda ortaya çıktığı rivayet edilen ancak tam olarak orijini bilinmeyen bir içki Mint Julep. ABD’nin güney eyaletlerinde içilmeye başlandığı düşünülüyor çünkü orijin hikayelerinde sürekli, Kentucky, New Orleans ve Florida gibi yerler geçmekte.

Aslında oldukça basit bir burbon, nane, buz ve şekerli su karışımı. Ortaya çıkan ürün ise oldukça ferahlatıcı ve çaktırmadan aklınızı alan bir kokteyl. Julep ismi Farsça’daki Golâb, yani gül suyundan gelmekte. Bu da içinde burbon olmasına rağmen tatlı tadını belirtmek için kullanılmış bir terim.

Mint Julep’in ünlü olduğu yer ise Churchill Downs. Churchill Downs adlı dünyanın en büyük hipodromunda her yıl düzenlenen Kentucky Derby isimli dünyanın en büyük yarışı olduğu ifade edilen at yarışları Mint Julep’in ünlü olmasını sağladı. 1938’den beri her yıl 120.000 adet Mint Julep’in servis edildiği belirtilen yarışlarda ara sıra özel viskiler ve malzemelerle yapılan Mint Julep’in bardak başına 1000 $ gibi bir miktara servis edildiği de biliniyor. Bu kokteyller altın kaplama bardaklarda, gümüş kamışlarla, Woodford Reserve burbonu, İrlanda’dan gelen nane, Alpler’den gelen sudan yapılan buz ve Avustralya’dan gelen şekerle yapıldığı söylenmekte.

Bu fiyata satılan bardak ise hemen altta

1890′lı yıllarda Amerikalı bir albay olan Joshua Soule Smith şairane bir yazı yazmış Mint Julep için. Bu yazıknın bir bölümünü hemen aşağıda sunuyorum.

Ode To Mint Julep

“Then comes the zenith of man’s pleasure. Then comes the julep – the mint julep. Who has not tasted one has lived in vain. The honey of Hymettus brought no such solace to the soul; the nectar of the Gods is tame beside it. It is the very dream of drinks, the vision of sweet quaffings.

The Bourbon and the mint are lovers. In the same land they live, on the same food they are fostered. The mint dips its infant leaf into the same stream that makes the bourbon what it is. The corn grows in the level lands through which small streams meander. By the brook-side the mint grows. As the little wavelets pass, they glide up to kiss the feet of the growing mint, the mint bends to salute them.”

Mint Julep içindeki malzemeler ile tam sıcak havalarda ferahlamak için kullanılabilecek bir veranda içkisi. Bolca ince kırılmış buz, taze nane yaprakları, şekerli su ve burbon. Tarifine girersek, internette bolca farklı tarif bulunmakta. Benim en beğendiklerim ise Chris McMillian ve Robert Hess’in tarifleri. Aşağıda bildiğim bütü tariflerden bir optimizasyon yaptım diyebilirim. Bu tarif viskisever konuklarımın yaz aylarında hazırladığım zaman beğendikleri versiyon aynı zamanda. Benim yaptığım Mint Julep şu halde sunuldu bugün 🙂

Malzemeler:
  • 75ml Kentucky burbon – Maker’s Mark, Woodford Reserve, Early Times
  • Taze nane
  • 15ml Rich Simple Syrup (1 ölçü su, 1.5-2 ölçü şekeri şeker suda çözününceye kadar ısıtın ve sonra dolapta soğumaya bırakın)
  • Pudra şekeri
  • Kırılmış buz

Julep bardağı veya gümüş veya bakır bir viski bardağımız varsa onu, yoksa biraz geniş hazneli herhangi bir viski bardağını kullanmamız yetecektir. Julep bardağının esprisi hem şık olması hem de shakerdaki gibi ısıyı hızla iletip içeceğin soğuk olmasını sağlaması.

Önce 7-8 nane yaprağını nazik bir şekilde kopararak bardağımıza atıyoruz Yaprakların üzerine 15 ml kadar simple syrup konulduktan sonra bir havanla yaprakları çok kuvvetli ezmeyecek şekilde, yağ ve aromalarını ortaya çıkarmak için ovarak baskı uyguluyoruz.

Bu işlem bittikten sonra 2.5 ounce (75ml) kadar burbonumuzu ekliyoruz. Burbon tercihi kişiye göre değişebilir. Ben Maker’s Mark tercih ediyorum, ancak Woodford Reserve, Early Times gibi markaları tercih edenler de az değil. Jack Daniel’s ile denemeyin. Malum Jack Daniel’s bir Tennessee burbonu ve tadında bariz farklılıklar var. Bardağın ağzına kadar buzu ekledikten sonra tatların güzel bir şekilde karışması ve soğuması için hafifçe karıştırıp seyrelmekten dolayı azalan buzu tamamladıktan sonra 1-2 dal taze nane ekleyip pipetle servis edebiliriz.  En sonra da şık bir görünüm için buz ve nanenin üstüne biraz pudra şekeri serpitiriyoruz.

Bu harika lezzeti güzel bir Küba purosuyla iki kat lezzetli bir hale de getirmenizi de tavsiye ederim 🙂

Taze Nane
8-10 Yaprak
Burbon
75ml
Sımple Syrup
15ml
Pudra Şekeri
Üzerine Serpmek İçin
Buz
Bol Kırık Buz

Yorum yazın