Maker’s Mark.. It Is What It Isn’t!

In Viski by Keyif AdamıLeave a Comment

Balmumu ile mühürlenmiş objeler hep ilgi çekmiştir. Mektuplar, davetiyeler, sandıklar, şişeler… Bunların içinde hep bir sır gizli gibidir. Maker’s Mark şişesi de ilk gördüğünüz an böyle etkiliyor sizi. 2010’da ilk tanıştığımda ben de tam olarak bu şekilde etkilenmiştim kendisinden. Harika bir şişe tasarımı doğal olarak dökülen balmumu ile mühürlenmişti. Dayanamayıp ilk yudum için mühürü bozduğumda gerçek anlamda gizli bir tatla karşılaştığımı anlamıştım.

Maker's Mark

Maker’s Mark hikayesi 1953’e dayanan bir burbon viski. Kurucusu T. William “Bill” Samuels Sr., Kentucky Loretto’da bulunan Burks’ Damıtımevi’ni 35000$’a satın alıyor ve ilk Maker’s Mark üretimi de 1954’te gerçekleşiyor. 1958’de ilk şişelemeleri ortaya çıkan burbon 1960-70 arası “It rastes expensive.. and is” sloganıyla büyük bir ivme yakalıyor. Maker’s Mark 1981’den itibaren Hiram Walker & Sons, Allied-Domecq, Beam Inc. ve Beam Suntory gibi büyük firmalara satılmasına rağmen CEO olarak damıtımevinin başında halen aile üyeleri görev almakta.

Makers Mark Barrel Ingredients

%45 alkol oranıyla satılan Maker’s Mark zaman içerisinde talebi karşılamak için alkol miktarını %42’ye düşürmeyi düşündü ancak müşterilerinin yoğun tepkisinden dolayı bu projeyi rafa kaldırdılar. Buna rağmen Avustralya civarlarında %40’lık ekspresyonlarını bulmanız mümkün. Süreç içerisinde popüler bir burbon haline gelen marka için geçtiğimiz yıl Beam Suntory üretimi arttıracaklarını açıkladı.

Whisky Or Whiskey yazımda da belirttiğim üzere burbonların en az %51 mısır içermesi gerekiyor. Bu miktar genellikle çavdar ve arpa kullanarak tamamlanıyor. Maker’s Mark ise çavdar yerine kırmızı kış buğdayı içermekte. Viskinin formülünü belirlerken T. William Samuels 7 farklı reçete hazırlamıştı. Ancak damıtım ve yıllanmak için beklemek istemeyen Samuels bu reçetelerle ekmek üretti ve çavdar yerine buğday kullandığı reçetenin en iyisi olduğuna karar verdi. Üretim sırasında da buğday ile Old Fitzgerald ve W. L. Weller burbonlarının üretimini yapan Pappy Van Winkle’dan büyük bir destek aldı.

Maker’s Mark kendini “4W” ile de tanıtıyor. Yani water (su), wheat (buğday), wood (fıçı) ve wax (balmumu).

4W

Markanın ismini ve etiketini ise William’ın eşi Marjorie “Margie” Samuels yarattı. Aynı şekilde önemli bir pazarlama ürünü olan balmumunu da Margie önerdi. Burbon genellikle 6 yıl civarı yıllandırılıyor ve tadımlardan sonra şişelenme zamanına karar veriliyor. İklimden dolayı fıçılar raflarda farklı seviyelerde farklı basınç ve sıcaklıklara maruz kalıyor. Buradan doğacak farklılıkları önlemek içinde fıçıların yerleri ve seviyeleri zaman içerisinde değiştiriliyor.

Maker’s Mark etiketlerinde yazan “Handmade” sözcüğü de zaman içerisinde damıtımevine birkaç dava açılmasına neden oldu. Viskilerin elle yapılmadığını, makineler kullanılmadan yapılamayacağını iddia eden çiftlerden rakiplerine birçok davayla uğraşmak damıtımevine dert oldu. Ancak hakimler Maker’s Mark lehine karar verip, bu üretim boyutunda bir şirketin makinelerle üretim yapmak durumunda olduğunu bütün kullanıcıların düşünebileceğine karar verip ibarenin etiket üstünde kalmasını sağladı.

Maker's Mark Handmade

Aynı zamanda etikette görebileceğiniz üzere genellikle İskoç viskilerinde rastladığımız “Whisky” ibaresi yazılmış durumda. Maker’s Mark bu şekilde şişesinde “Whiskey” yerine “Whisky” yazan birkaç burbondan biri olarak yer alıyor.

Ekspresyonlar

Maker’s Mark ana olarak 3 farklı ekspresyona sahip. İlerleyen aylarda ülkemizde de göreceğimizi umduğum ekspresyonları tanıyalım.

Maker’s Mark

Damıtımevinin ana ekspresyonu. Burunda karamel, buğday, ağaçsı kokular ve bol vanilya bulunmakta. Damak çok dengeli meyvemsi ve vanilyayla bezenmiş. Bitişi ise uzun ve smooth.

Maker's Mark Original

Maker’s 46

Fransız meşesinin de etkisiyle burunda parfümsü bir yapıya sahip. Sedir ağacının yanında kuru ve kırmızı meyveler, karamel ve vanilyayla muhteşem bir şekilde buluşuyor. Damakta meyvemsi tatlar muskat ve tarçınla birleşiyor. Bitiş çok uzun ve içimi çok kolay.

Bence bu viskiyi bir de Viski Gurme’den okumalısınız. Harika yazısı için bir tık yeterli.

Maker's 46 Tasting Notes

Maker’s mark Cask Strength

Damıtımevinin küçük ölçeklerde ürettiği ve sınırlı sayıda sunduğu bir ekspresyon. %54-%57 arası bir alkol seviyesiyle sunuluyor. Tahmin edebileceğiniz üzere böylece her şişede ayrı bir karakterle karşılaşabiliyoruz. Burunda genel özelliklerin üstüne isli bir karakteri var bu viskinin. Damakta alkolünde verdiği etkiyle baharat ön plana çıkıyor. Vanilya ve karamel şekerlemesi tamamlayıcı öğeler oluyor. Bunların yanında kırmızı meyve notaları da hissediliyor. Damakta avrulmuş fındık ve üzüm pestili tatları siyah orman meyveleri izleriyle birleşiyor. Orta uzun arası bir bitişe sahip bu viski birkaç damla su ile iyice açılıyor.

Maker's Mark Cask Strength Tasting Notes

Haıl Maker's Mark!

Yorum yazın