Mademoiselle – My Little Lady

In Kokteyl by Keyif AdamıLeave a Comment

Elime değişik içecekler geçtikçe yeni kokteyller oluşturmayı deneyen biriyim. Bunlardan en sonuncusu da Mademoiselle yani Matmazel ismini verdiğim kokteyl oldu. Fransız kökenli bir likör markası olan Alizé’yi temel alan kokteyl eşimde oldukça tatlı bir intiba bırakmış olacak ki böyle bir isim koymayı uygun gördü.

Alizé Gold Passion, çarkıfelek meyvesi (passion fruit) ağırlıklı olmak üzere diğer egzotik meyveler, konyak ve Fransız votkasından oluşmakta. Gold Passion ‘L’Original’ markasının tarihi ürünlerinden biri olarak göze çarpıyor. Gold Passion’un yanında tatlı vermutlar olarak Martini Bianco ve Martini Rosso kullanılıyor kokteylin yapımında. Bu kadar tatlının yanında da dengeleyici olarak, lime suyu, kumkat ve orange bitter kullandım.

Malzemeler:

  • Alizé Gold Passion – 6cl
  • Martini Bianco – 3cl
  • Martini Rosso – 2cl
  • Yarım Misket Limonun (lime) Suyu
  • Orange Bitter – 4-5 damla
  • 1 Kumkat

Bir shakera vermutları ve Alizé’yi ekleyin. İçkilerin üstüne de lime suyunu ve orange bitterı ekleyin. Başka bir shakera da bol buz koyun. Bloody Mary kokteylindeki gibi içerikleri shakerlar arasında aktaracağız. Böylece kokteylin hem soğumasını sağlayacağız hem de Alizé ve vermuttan gelen kıvamı korumuş olacağız. Aktarma işlemini 7-8 kez yapmak yeterli.

Shakerdaki karışımı soğutulmuş bir coupe kadehine veya içine büyük bir parça buz konulmuş highball bardağına koyun. Kumkatı 2’ye veya 4’e bölüp süsleyin.

Alizé Gold Passion
6cl

Martini Bianco
3cl

Martini Rosso
2cl

Bitter
4damla

Lime Suyu
Yarım Lime Suyu

Kumkat
1 Kumkat

 

Yorum yazın