Bir Macallan Gecesi !!

In Viski by Keyif Adamı3 Comments

25 Mayıs Çarşamba günü bir ilki gerçekleştirip, single malt viskilerin Rolls Royce’u olarak bilinen The Macallan viskilerinin dikey tadım atölyesini düzenledik. Böylece Keyif Adamı, ‘Whisky Or Whiskey?’ viski eğitimlerinden sonra, bir üst seviye olarak adlandırabileceğimiz temalı tadımları da başlatmış oldu.

Etiler’deki La Scarpetta’da düzenlenen etkinlikte  güzel viskilere oldukça motive katılımcılar eklenince çok keyifli bir akşam yaşamış olduk. Misafirlerimiz arasında viski profesyonelleri, Viski Gurme isimli bloguyla tanıdığınız viski yazarı Ozan Vural ve single malt viskileri Türkiye’ye getirmeye The Macallan ile başlayıp şu an Türkiye’nin içki kültürünün belli bir seviyeye gelmesinde en büyük role sahip isimlerden biri olan üstad Teoman Hünal da bizlerleydi.

Katılımcılar

Tadıma başlarken yağmaya başlayan yağmur da tam bir viski havası yarattı. Artık tadıma başlama ve viskileri tanımanın zamanı gelmişti.

Macallan Line Up

Bu geceki seçkimiz Gordon&McPhail’in 9 yıllık Macallan SpeyMalt isimli viskisiyle başlayıp, Türkiye’de bulunan Amber ve Sienna isimli 1824 serisinin iki üyesiyle devam etti. İkinci yarıda ise 12 yıllık Fine Oak tadıldı ve sonrasında 12 yıllık Sherry Oak ve viski dünyasında bir ‘benchmark’ olan 18 yıllık Sherry Oak tadıldı. En sondaysa sevgili Teoman Hünal’ın tadıma katkısı olan 1874 Replica isimli Macallan şişelemesi içildi.

Macallan & Rain

Tadıma Gordon&McPhail isimli ünlü bağımsız şişeleyicinin Macallan viskisiyle başladık. Hatırlarsanız bu tür şirketler damıtımevlerinden viskileri satın alıp kendi depolarında veya farklı depolarda, farklı fıçılarda yıllandırabiliyor. 9 yıllık bu Macallan’ın burnu beklentilerimizi çok karşılamasa da bitişindeki çikolata ve süt notaları oldukça keyifliydi.

Gordon&McPhail Speymalt Macallan 9 years old

İkinci viskimiz The Macallan’ın yaş belirtilmeyen 1824 serisinin ikinci viskisi Amber oldu. Amber’ı ilk kokladığımız an şeri fıçısının kokuları hızlıca algılandı. Damakta ve bitişte bıraktığı kuru meyve notaları ve damak arkasında kalan biber izleri oldukça keyifliydi. Bir sonraki viski ise Sienna oldu. Sienna serinin üçüncü viskisi ve benim serideki en sevdiğim viskilerden biri. Amber %40 alkole sahipken Sienna’da bu derece %43. Buna rağmen damakta Amber’dan çok daha kolay bir içim sunuyor ve damakta ipeksi bir yapısı var. Oldukça keyifli ve kaliteli bir Macallan.

The Macallan Sienna

Sıradaki viski 12 yıllık Fine Oak oldu. Fine Oak serisi, Macallan’da kullanılan şeri fıçılarının yanına burbon fıçısı eklenmesiyle ortaya çıkıyor. Ancak bu fıçı eklemesi birçoğumuza göre Macallan’ın kendi kişiliğini değiştirmesine yol açmış. Burbon fıçısının etkisiyle yükselen limon ve meşe tonları normalde hoşumuza gitse de şeri etkisinin düşmesine yol açıyor.

Macallan 12 Fine Oak

Sherry Oak serisinden ilk denediğimiz viski, 12 yıllık şişeleme oldu. İspanya’nın Jerez Bölgesi’ndeki meşeler ile yapılan şeri fıçılarının karakter kazandırdığı bu viski hakkında ilk yudumdan sonra herkesin yorumu keşke ülkemizde bulunsa oldu. Amerika’daki fiyatını düşününce günlük içim için inanılmaz kaliteli bir viski olduğu ortada. Şeri fıçısının verdiği baharat notaları, kuru üzüm ve kuru incir aromaları harika.

Macallan 12 Sherry Oak

Gecenin yıldızlarından Sherry Oak 18’e geldi sıra. Tek kelimeyle olağanüstü. Burunda kompleks ve katmanlı bir yapı. Adeta bir parfüm. Tarçın, sandal ağacı, muskat, Sultana üzümleri, kuru erik, kuru incir, bitter çikolata…. Ne ararsanız var adeta. Viski dünyasında bir ‘benchmark’.  Macallan 18 Sherry Oak’u Paşabahçe’nin yeni tasarladığı Nude serisinin Vintage viski kadehi ile sunduk. Paşabahçe’nin jesti ile katılımcılarımıza ufak bir hediye olarak bu bardaklardan bir adet verdik.

Macallan 18 Sherry Oak

Ve gecenin sürprizi. Üstad Teoman Hünal’ın büyük jesti 1874 Replica. Bir açık arttırmada bulunan ve firma tarafından alınan bu viskinin aslından medikal iğnelerle ufak bir örnek alan uzmanlar viskiyi tadıyor ve kopyasını üretiyorlar. Şişesi ve etiketi orjinaline oldukça yakın üretilen bu viskinin kapağı bir şarap şişesi gibi mantarla kapatılmış. Ben de şişeyi yumuşayan mantarı dikkatle çıkarmak için tirbüşonla narin bir şekilde açtım. 20+ yaş viskilerin bulunduğu bu viski merakla beklendi.

Aromalar inanılmaz. Mantar çıkar çıkmaz portakal aroması etrafı sarıyor. Kuru erik, tarçın, muskat, üzüm pekmezi ve rom notaları havalandıkça viskiye ekleniyor. Damakta inanılmaz gövdeli, içimi kolay bir viski var. Tütün, çikolata, marzipan tatları geliyor ve bitişi oldukça uzun. İnanılmaz!!! Renk yorumunu da size bırakıyorum. Bir sonraki Whisky Or Whiskey ve temalı tadımda görüşmek üzere.

Macallan 1874 Replica Macallan 1874 Replica

Harika bir tadımı geride bıraktık cidden. Ancak teşekkür etmem gereken kişiler var. La Scarpetta’ya ve sevgili Cem Orkut’a ev sahipliği ve gösterdikleri ilgi için,,varlığını esirgemeyen sevgili Teoman Hünal’a, fotoğraflar için sevgili Barış Kuleli’ye, yardımları için sevgili Tuğba Ankay Sağman’a, Cem Alpay’a ve Sertaç Yaman’a, her dakika gösterdiği yardım ve tadımda hazırladığı leziz Otantik İskoç Tabletleri için sevgili Ozan Vural’a, Vintage kadehler içinPaşabahçe’ye ve  bu kadar güzel ve kaliteli viskileri ürettikleri içinThe Macallan’ateşekkür ediyorum.

Otantik İskoç Tabletleri Keyif Adamı & Teoman Hünal Macallan Tadımı Grubu

Bir Macallan Gecesi