Macallan 1992 Elegancia

In Viski by Keyif Adamı1 Comment

Ülke-Bölge: İskoçya – Speyside
Damıtımevi: Macallan
Tür: Single Malt
Yaş: 12
Fıçı: Oloroso & Fino Şeri
Alkol: 40.0%

Burun: Çiçeksi aromalar, limon, toffee ve yer fıstığı.
Damak: Portakal, hafif is, esmer şeker tatlarıyla biraz fazla tatlı.
Bitiş: Orta uzunlukta bir bitişe sahip. Maya, kuru üzüm, baharat ve margarin izleri taşıyor.

Sevgili Cem Deniz Kut’un evinde misafirken tattığımız bir başka Macallan. 1992’de fıçılandıktan sonra 2004’te şişelenen bir versiyon. Türünün son örneklerinden. 12 yıllık bir Macallan’a yakışır bir şekilde tok bir damak ve zengin bir koku profiline sahip.

Bana sorarsanız yaz günlerine eşlik edebilecek bir viski. Oldukça tatlı ve şeri fıçılarının karışımının etkisini net olarak taşıyor. Baharat hiçbir zaman önde değil.

Şişenin uzun süredir açık olması bazı aromaların kaybolmasına tabii ki neden olmakta. Bu sebeple yazıyı okurken bunu düşünmenizi de rica edeceğim.

0/25
koku
0/25
BİTİŞ
-----
0/25
damak
-----
0/25
GENEL
0/100
TOPLAM

Macallan Sen çok yaşa!!

Comments

  1. Merhaba Koray,

    Belki beni hatırlarsın, Aykut’larla birlikte Odtü Caz topluluğunun bir konserinde bir kaç parçayı beraber çalmıştık. Tenor Saksafon: Ergin. 🙂

    Siteni çok beğendim. Bir zamanlar içtiğim Glenfiddich viskilerinden sonra damağımdaki tadı hiç unutamadım. Viskiyle ilgili bir şeyler karıştırırken senin siteni buldum.

    Bir arkadaşım yakın zamanda İrlanda ya gidecek. Ekonomik olarakta bizi fazla yormayacak kaliteli malt viski önerisinde bulunursan çok memnun olurum. Kim bilir belki beraber içeriz.

Yorum yazın