Macallan 12 Fine Oak

In Viski by Keyif Adamı1 Comment

Macallan 12 Fine Oak

Ülke – Bölge: İskoçya – Speyside
Damıtımevi: The Macallan
Tür:  Single Malt
Yaş: 12
Fıçı:Burbon & Şeri
Alkol: 40.0%

Burun: Meşe, vanilya, limon aromaları hissediliyor. Burbon fıçısı kendisini hafiften öne çıkarmış. Arkadan toffee geliyor.
Damak: Başta malt karakteri yoğun. Zamanla kuru üzüm, portakal kabuğu ve meşe notaları hissediliyor.
Bitiş: Vanilya hakimiyetinde orta uzunlukta bir bitiş.

Bir Macallan Gecesi’nin merak edilen viskilerinden biriydi Macallan 12 Fine Oak. İçinde şeri bekletilen Amerikan ve Avrupa meşesi ile burbon bekletilen Amerikan meşesinin kullanılarak ‘Triple Cask’ özelliğini kazanan bu fıçı klasik Macallan serisinin şeri çizgisinden çıkan bir viski.

Viskilerinin tüm olgunlaşma dönemini şeri fıçılarında geçirmesini tercih eden Macallan için Amerikan fıçılarının işin içine bu denli girmesi çok kolay olmadı tabii ki. Sadık Macallan müşterileri bile durumdan rahatsız olmuştu bu ürün çıkınca.

Damıtımevi bu seriyle daha çok viski severle buluşmak istediğini ve şeriyi biraz arka plana çekerek sıvının tadını ortaya çıkarmak istediğini yayınlamış ve başarılı bir pazarlama yapmıştı.

Macallan 12 Fine Oak için canlı bir viski demek doğru olacaktır. Ancak burbon fıçısı 12’de bence Fine Oak 10’dan daha çok öne çıkmış ve şerinin yarattığı lezzeti geriye çekmiş. 18 Sherry Oak’un seçki içerisinde olduğu gecede tabii ki geri planda kalan bir viski oldu. Ancak burbon fıçısı ile şerinin farkını anlamak için 12 Sherry Oak ile yanyana denenmeli.

0/25
koku
0/25
BİTİŞ
-----
0/25
damak
-----
0/25
GENEL
0/100
TOPLAM

Bu viskiyi paylaşmam lazım !!!

Comments

Yorum yazın