Longrow Red Cabernet Sauvignon Cask 11 Years Old

In Viski by Keyif Adamı1 Comment

Glenmorangie Signet

Ülke – Bölge: İskoçya – Campbletown
Damıtımevi: Springbank
Tür:  Single Malt
Yaş: 11
Fıçı: Ex-Bourbon (7yıl) – Cabernet Sauvignon (4yıl)
Alkol: 52.1%

Burun: Turba, tuz, iyot, tütsülenmiş domuz pastırması, baharat ekşi greyfurt ve çilek reçeli.
Damak: Vahşi bir damağa sahip. Turba, kuru erik, palinka likörü, deri, tuz ve tütün notaları hissediliyor. Cabernet Sauvignon fıçısının etkileriyle de frenk üzümü, tarçın, böğürtlen tatları alınmakta. Damakta çiğnenebilen bir viski.
Bitiş:  Uzun ve turba hakimiyetinde. Ardbeg bitişini hissetmekle beraber tuzluluk giderek artıyor.

İstanbul Viski Dostları tadımında merakla beklediğimiz bir viskiydi Longrow Red’in bu ekspresyonu. Bir başka Longrow Red’i geçtiğimiz yıl Springbank Tadımı’nda tatmıştık. Bulunması çok zor olan bu bölge viskisi oldukça merak yaratan bir viski.

Yeniden doldurulmuş burbon fıçılarda 7 yıl geçirdikten sonra, Avustralya’nın Angove Long Row Cabernet Sauvignon fıçılarında 4 yıl olgunlaşan bu viski Longrow Red ekspresyonlarının ilki olma özelliğini taşıyor. Springbank Tadımı’nda Porto şarabı fıçılarında olgunlaşan viskisini tatmıştık.

Böyle bir fıçı kombinasyonun üzerine arpanın da 48 saat boyunca turba ile kurutulduğunu düşününce ortaya çok alıştığımız türden bir şey çıkacağını beklemiyordum zaten.

Bu Longrow tam tahmin ettiğim gibi delişmen bir viski olduğunu daha hemen burunda ortaya koyuyor. Havalandıkça ortaya çıkan kırmızı meyvelerin yanında turba oldukça kuvvetli. Damakta ise baharatın ve ekşi meyvelerin öne çıktığı, tütün, topraksı tatlar ve erik distilatı tatlarını aldığımız kuvvetli ve kalın bir damağa sahip.

%52.1’lik alkol seviyesini damla damla suyla düşürürken tatlar bir döngü haline giriyor. Seyrelme sağlandıkça meyvemsi özellik biraz daha ortaya çıkıyor.

Dengesiz viskilere alışık değilseniz bu viskiyi deneyince biraz yadırgayabilirsiniz. Ancak her yeni kadehte daha da alışıp sevme ihtimaliniz var. Soğuk kış günleri için çok keyifli bir viski. Tabii bulması da bir o kadar zor.

0/25
koku
0/25
BİTİŞ
-----
0/25
damak
-----
0/25
GENEL
0/100
TOPLAM

Bu viskiyi paylaşmam lazım !!!

Comments

  1. Pingback: İstanbul Viski Dostları - Şarabi Viskiler - Keyif Adamı

Yorum yazın