Laphroaig Quarter Cask

In Viski by Keyif AdamıLeave a Comment

Laphroaig Quarter Cask

Ülke-Bölge: İskoçya – Islay
Damıtımevi: Laphroaig
Tür: Single Malt
Yaş: NAS
Fıçı: Ex-Bourbon & Quarter Cask
Alkol: 48%

Burun: Narenciye, turba aromalarının yanında deniz etkisiyle oluşan deniz tuzu ve yosun aromalarını Quarter Cask fıçılarının sunduğu güçlü vanilya ve limon kokuları burunu oluşturmakta.
Damak: Kremamsı ve oldukça fazla bir zencefil tadı var. Turba ve is damağın arkasına doğru oturuyor ve chilli biber ekleniyor.
Bitiş:Orta uzunlukta ve çok kuru diyebileceğim bir kurulukta. Biberimsi tatlar damağa yayılıyor.

Geçtiğimiz yıllarda tattığımda inanılmaz olarak nitelendirdiğim bir viski olan Laphroaig Quarter Cask single malt viskisini İstanbul Viski Dostları ile yaptığımız Laphroaig Dikey Tadımı’ndan sonra bir daha değerlendirme şansı buldum ve fikrimin biraz değiştiğini söyleyebilirim.

Laphroaig Quarter Cask 5 yıllık Amerikan eski burbon fıçılarında olgunlaştırmadan sonra birkaç ay ufak boyutlardaki Quarter Cask fıçılarda olgunlaşıyor. Ancak 10 yıllık versiyonunun yumuşaklığı burada kendini alkolünde etkisiyle biraz hırçın bir profile bırakmış. Özellikle zencefil ve biberli damak, çok kuru bir etki yaratıyor. Yine de küçük fıçıların hızlı olgunlaştırması sonucunda çok keyifli vanilya, limon ve turba aromaları bulunuyor.

Vanilya ve turba sevenlerin kesin denemesi gereken ancak biraz denge sevenlerinse temkinli davranması gereken bir viski. Yine de 4.5 sene gibi erken bir olgunlaştırma sürecinin yakalandığı bir viski olduğunu unutmamak lazım.

0/25
koku
0/25
BİTİŞ
-----
0/25
damak
-----
0/25
GENEL
0/100
TOPLAM

Love Laphroaıg

Yorum yazın