Laphroaig Lore

In Viski by Keyif AdamıLeave a Comment

Ülke-Bölge: İskoçya – Islay
Damıtımevi: Laphroaig
Tür: Single Malt
Yaş: NAS
Fıçı: Ex-Bourbon & Avrupa Hogshead
Alkol: 48%

Burun: Topraksı turba, is, kül, deniz tuzu, vanilya ve kestane aromaları var. Su eklenince süt kreması aroması ortaya çıkmasına rağmen kapattığı çok aroma da oluyor.
Damak: Çiğnenebilir kalınlıkta, kuru meyve, hissedilebilir turba ve chilli biber tatları var.
Bitiş: Kısa ve kuru bitişli, zencefil, erik, iyot notalarına sahip.

Laphroaig Lore, Laphroaig Damıtımevi’nden çıkan en yeni viskilerden biri. Lore nesilden nesile aktarılan gelenekler ve bilgiler anlamına geliyor. Laphroaig Damıtımevi’nde de her yeni damıtımevi müdürü bu gelenekleri ve bilgileri özümseyip kendininkileri katıyor. Şu anki damıtımevi müdürü John Campbell da Laphroaig Lore ile bu yorumu Laphroaig yelpazesine getirmiş oldu.

John Campbell’ın kendi sözlerine yer vermek istiyorum.

“Of all the traditions passed down to me, the thing I really love about Laphroaig is the innovative cold smoke process of our barley. The completely unique smoke profile, for me, is the main element that makes Laphroaig, Laphroaig.”

Laphroaig Lore, damıtımevi tarafından ‘The Richest of The Rich’ olarak konumlandırmış durumda. Laphroaig’un alıştığımız Amerikan burbon fıçıları ve Quarter Cask fıçılarından gelen tadı double matured Avrupa meşesiyle buluşunca dengelenip yumuşuyor ve ortaya zengin bir tat yelpazesi çıkıyor. Biraz daha zenginleştirmek için Laphroaig tarafından kullanılmış olan yüksek turbalı fıçılardaki viskiler de ekleniyor. Viskilerin kesin yaşlarını bilmesek de 1993 yılında fıçılanmış viskilerin olduğunu biliyoruz.

Özellikle burunda aldığım aromaların keyifli olduğunu söylemeliyim. Deniz etkisi dengeli bir şekilde, topraksı aromalar ve turba ile buluşuyor.

Damakta viskiyi adeta çiğneyebiliyorsunuz ve kuru meyve tatlarının hoş nüanslar kattığını söyleyebilirim.

Bitiş kısa ve kuru ancak tatlı erik tatları, kömürsü hissiyat ve kül aromaları keyifli anlar yaratıyor.

0/25
koku
0/25
BİTİŞ
-----
0/25
damak
-----
0/25
GENEL
0/100
TOPLAM

Laphroaıg Lore

Yorum yazın