Konuk Yazı – Generations Mortlach 75

In Viski by Keyif Adamı2 Comments

Sitede zaman zaman konuk yazarlara yer vermek istiyordum. Geçen günlerde kaleme aldığım Speyside yazısında tuttuğum dilek gerçekleşti ve İçmeden Sarhoş, The Whisky Exchange Whisky Show 2015 etkinliğinde tadılan çok merak ettiğim Mortlach 75 Year Old’u Keyif Adamı için yazdı. Kendisine bu yazı ve macera için çok teşekkür ediyorum.

GENERATIONS MORTLACH 75 YEARS OLD BY GORDON & MACPHAIL – TARİHİ KOKLAMAK, TARİHİ YUDUMLAMAK

2-3 Ekim 2015 tarihlerinde Londra’da düzenlenen Whisky Show’da 100’ün üzerinde üreticinin yaklaşık 600 çeşit viskiyi katılımcıların beğenisine ücretsiz sunmasının yanı sıra birbirinden güzel ve öğretici ancak bir bedel karşılığı katılım sağlanan masterclass’lar da vardı. Bu etkinlikler içinde katılım bedeli 6.000 Pound olan ve etkinlik sonunda bir şişe viskinin hediye edildiği Japon efsanesi Karuizawa masterclass’ı hiç kuşkusuz en önemli etkinlikti. İlgi çeken önemli etkinliklerden bir diğeri de bağımsız şişeleyici Gordon & MacPhail’in yeni piyasa çıkardığı ve şişesini 20.000 pound fiyat ile satışa sunduğu 1939 yılında damıtılan 75 yıllık Mortlach’ın tadımıydı hiç kuşkusuz.

Masterclass’ın sunumunu Stephen Rankin ve Charlie MacLean ortaklaşa gerçekleştirdiler. Stephen Rankin, Gordon & MacPhail’in varislerinden. Firmanın kurucularından John Urquhart’ın torunu ve günümüzde de İngiltere Satış Direktörü olarak görev yapmakta. Charlie MacLean ise tam bir viski efsanesi. İskoç Viskileri Araştırma Enstitüsü’nde eğitim almış olan MacLean, birçok ülkede, üniversitelerde, televizyonlarda, viski üreten firmalarda viski/tadım söyleşileri ve eğitimler düzenlemektedir. İskoç viskileri konusunda 10 kitabı yayınlanmış olan MacLean ayrıca IWSC’da jüri üyesi olarak da yer almaktadır. Sunuma ilk olarak Stephen Rankin başladı. Gordon & MacPhail’in tarihi ve üretim felsefelerinden kısaca bahsettikten sonra en heyecanlı bölüme geçildi.

Her ne kadar etkinliğin adı ve temasında 75 yıllık Mortlach öne çıkmış olsa da, deneyimimiz sadece bununla sınırlı değildi. Tadıma ilk olarak 1970 yılında şişelenmiş 12 yıllık bir Mortlach ile başladık. Ardından 1938 yılında üretilmiş ve 1980’li yılların ortalarında şişelenmiş (bu durumda 47 yıllık oluyor) olan viski ile devam ettik. Üçüncü viskimiz 1954 yılında damıtılmış ve 2012 yılında şişelenmiş 58 yıllık bir ekspresyondu. Ve son olarak elbetteki efsaneyi tattık. 1939 yılında damıtılarak fıçılarda uykuya yatırılan ve 2014 yılında şişelenen 75 yıllık Mortlach.

17 Kasım 1939’da Stephen Rankin’in büyük dedesi John Urquhart tarafından first-fill Sherry Cask’lere doldurulan viskileri, ailenin 3. ve 4. Jenerasyonunun şişelemesi, çok özel bir şişe ve çok özel bir sunum ile dünya piyasasına sadece 100 şişe olarak sürmesi Gordon & MacPhail’in piyasadaki yeri ve itibarını da gözler önüne sermekte elbette. Her ne kadar etkinliğimizdeki 75 yıllık versiyonun şişesi özel seri şişe olmasa da bu şişeden burada bahsetmeden geçmek olmaz sanırım. Konik gözyaşı damlası şeklindeki kristal bir şişede sunulan bu efsanenin her bir şişesi özel olarak numaralanmış ve her şişede 75 katmanlı cam kesiti olacak şekilde tasarlanmış. Şişe ile birlikte kristal 2 bardak da bulunmakta ve bu değerli viski çok özel deri bir çanta ile alıcısına ulaştırılmakta. Çantanın içinde ayrıca “Seven Nights by Mortlach” adı ile bir kitap da bulunmakta. Charles MacLean ve Alexander McCall Smith’in beraber kaleme aldığı bu kitap, bu özel viskinin ardındaki efsanelere ışık tutmakta.

Gelelim bu 75 yıllık efsanenin tadım notlarına. 75 yıllık Mortlach burunda yılların yorgunluğunu hissettiren tarzdaydı. Hafif küf kokusuna baharat, moka, karamel ve meşe karışmış gibiydi. Alkol seviyesi normal seviyelerde. %44.4. Damakta ise kokuya tamamen tezat bir durum var. Tam bir tazelik patlaması yaşanıyor damakta. Kayısı, şeftali, mango gibi meyve tatlarını yanmış elma ve krem brulee takip ediyor. Çok hafif is bitişte hissediliyor. Bitiş çok uzun.

Yazar Hakkında

İçmeden Sarhoş

Gezgin desem değilim, gurme desem değilim, guru desem değilim.. Sadece gezmeyi ve kaliteli içki içmeyi seven biriyim. Yıllarca rakının esareti altında yaşayıp, şarap ve viskiyi ıskalayanlardanım. Ancak zararın neresinden dönülürse kardır demişler. Son yıllarda bu açığımı kapatmaya ve kendimi geliştirmeye çalışıyorum. Hem okuyorum, hem geziyorum. Gezdiklerimi, gördüklerimi, içtiklerimi anlatmaya çalışıyorum. Saygılar...

Harika Bir Viski !!

Comments

  1. Keyfi yeter Serkan Bey. Hayat yaşadığın her andan aldığınız Lezzetle değerlenir. Afiyetle kalın.

  2. Çok güzel bir yazı olmuş. Tebrik ederim Serkan Bey.

Yorum yazın