Kilkerran Single Malt – Bir Diriliş Hikayesi

In Viski, Haber by Keyif AdamıLeave a Comment

12 Ağustos 2016 tarihi viski severler için, özellikle Campbletown Bölgesi’nde üretilen viskileri sevenler için çok önemli bir gün olacak. Çünkü bu tarihte Glengyle Damıtımevi 12 yıllık Kilkerran Single Malt’ı satışa sunacak. Peki nedir Kilkerran’ı ve Glengyle Damıtımevi’ni bu kadar önemli kılan?

Campbletown Bölgesi zamanında ‘Dünyanın Viski Başkenti’ olarak anılan bir bölgeydi. Tam olarak 34 tane damıtımevi oldukça kaliteli viskiler üretmekteydi. Ancak bu sayı 2000’lerde 2’ye düştü. 2004 yılında Glengyle Damıtımevi’nin imbiklerinde yeniden viski üretimi başlayınca bu sayı 3’e çıktı. Açılan Glengyle Damıtımevi aslında oldukça uzun bir tarihi simgeliyor.

Glengyle Distillery

Glengyle Damıtımevi aslında 1872 yılında daha önce Springbank Damıtımevi’nde görev yapan William Mitchell tarafından kuruluyor. Ancak 20. yüzyılda baş gösteren büyük ekonomik krizler Campbeltown efsanesinin düşüşünü başlatıyor. 1919’da West Highland Malt Distilleries Ltd tarafından satın alınan damıtımevi 1924’te bir kez daha sadece 300 £ gibi şu an bazı viskiler için sadece bir şişe fiyatı olan bir ücrete satıldı. 1925’te de üretimini tamamen durduran damıtımevi uzun bir sessizlik dönemine girdi. Glengyle Damıtımevi’nin bütün stokları 8 Nisan 1925 günü bir açık arttırmada satıldı. Düşünsenize, şu an o şişelerden bir adet sahibi olsanız inanılmaz bir yatırım yapmış olabilirdiniz. Yani en azından büyük büyük babanız yapmış olabilirdi.

Glengyne Distillery Foundation

Kapanışından sonra Campbletown Minyatür Tüfek Kulübü’ne kiralanan binalar ilerleyen dönemde ise bir tarım şirketinin satış ofisi ve deposu olarak kullanıldı. Bu kiralama işlemleri binaların bakımlı kalmasını sağladı. Binaların sağlam kalması öncelikli olarak 1941’de Glen Scotia Damıtımevi’nin sahipleri olan the Bloch Brothers’ın dikkatini çekti. Glengyle’ı yeniden inşa edip, genişletmeyi planlayan kardeşler İkinci Dünya Savaşı’nın başlamasıyla bu fikri rafa kaldırmak zorunda kaldı.

1957’de Campbell Henderson 250.000£’lik bir yatırım planladı ancak bundan da bir sonuç alınamadı. Campbletown Courier isimli gazetede ilgili haberi aşağıdaki fotoğraftan inceleyebilirsiniz.

Campbletown Courier Glengyle

Damıtımevini canlandırmadaki üçüncü girişim ise kapanışından tam 75 yıl sonra, Kasım 2000’de başarıya ulaştı. Binalar William Mitchell’ın ikinci nesil yeğeni Hedley Wright tarafından yani Wright’ın başkanlık yaptığı Mitchell’s Glengyne Ltd. tarafından satın alındı.

Bir Diriliş Hikayesi

Binalar Kasım 2000’de satın alındığında güvercinlerin ev yaptığı binalar halindeydi. Damıtımevinin önünde kuş pisliklerini, önceden ev sahipliği yapan tarım şirketlerinin makinelerini ve kalıntılarını temizlemek gibi zor bir görev vardı. Tarihi bir yapı olmasından dolayı binanın restorasyonunun tarihi dokuyu bozmadan ince bir şekilde halledilmesi gerekiyordu ve bu iş yaklaşık iki yıl sürdü.

Kilkerran The New Beginning

İmbikler Ben Wyvis Damıtımevi’nden alındı ve şekilleri tarihi Glengyne Damıtımevi’ndeki imbiklere benzetildi. Değirmen de Craigellachie Damıtımevi’nden alındı. 2003 yılında spirit safe bölümünün yerleştirilmesiyle beraber damıtımevi neredeyse üretime hazırdı. 2004’te 4 adet 30000 litrelik washback de yerleştirilince artık her şey hazırlanmış oldu. Glengyne bu yapım işlemleri sırasında damıtım malzemeleri ve yapısal işleri müteahhiti Forsyth isimli şirketten oldukça büyük yardımlar aldı. 7 Mart 2004’te İskoçya’nın ‘en yeni eski damıtımevi’ artık viski üretmeye hazırdı.

Glengyne Damıtımevi’nin diriliş hikayesini aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz.

Viskiler

Glengyne Damıtımevi 2010’da ilk viskilerini görücüye sundu. Damıtımevi yeni viskilerinde Glengyne yerine Kilkerran ismini kullanmaya karar verdi. Bunun nedenlerinden biri Glengyne isim haklarına Loch Lomond Damıtımevi’nin sahip olması ve bu isimle bir harman viski üretmesi. İkinci nedense Kilkerran isminin Gaelce ‘Ceann Loch Cille Chiarain’ den gelmesi. Bu da Aziz Kerran’ın manastırının bulunduğu Campbletown Bölgesi’ne verilen isim.

Kilkerran Work In Progress (WIP) isimlerini verdikleri bu seri bugüne kadar 10 farklı ekspresyonda kullanıcıya sunuldu. 12 yıllık viskiye ulaşana kadar farklı denemeler yapan Glengyne bu seriyi farklı yaşlar ve fıçılarda 2010, 2011, 2013 ve 2015 yıllarında viskisevelerin huzuruna çıkardı. Bu 10 farklı ekspresyonun yanısıra bir adet de Mitchell’s Glengyne isimli harman viski ürettiler.

kilkerran wip series

12 Ağustos 2016 tarihinde de Glengyne Damıtımevi hedefine ulaşıp Kilkerran 12 Year Old isimli single malt viskisini satışa sunacak.

Kilkerran 12 Year Old

Üretici notlarına göre bizi burunda meşe ile başlayıp kızarmış marshmallow, kiraz, marzipan ve turba aromaları ile sonlanan bir viski bekliyor. Damakta narenciye tatlarını karamel şekerlemesi ve bal peteği tatları takip ediyor ve bisküvi notaları ile taçlanıyor. Bitişi ise oldukça ipeksi, yağlı ve tuz izlerine sahip.

Viskinin yapılış hikayesini aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz.

Kilkerran Label

25 ülkede satışa sunulacak bu viskiyi ilerleyen aylarda tadıp notlarımı size iletmeye çalışacağım.

Long Live Glengyne Distillery

Yorum yazın