Keyif Adamı’ndan Euro 2016 Tahminleri – Bira Kupası

In Bira by Keyif AdamıLeave a Comment

İki yıl önce 2014 Dünya Kupası’nda ülkeleri biralarla eşleştirip kimin kazanacağını tahmin etmeye çalışmıştım. Sonuç duygusal olarak Belçika çıksa da, kazanamamış ancak iyi bir performans göstermişlerdi. Bakalım bu yılın kazananı hakkında ülkelerin biraları ne diyor? Her ülkenin Rate Beer sitesi üstünden en çok puan alan biraları seçildi ve grup aşamasında puanları üzerinden karşılaşacaklar. İlerleyen aşamalarda da futbol tahminlerime güvenip bir seçim yapacağım. Fikstüre göre ne olduğuna bakalım. Yatırım önerisi değildir, kumar kötüdür!!

A Grubu

Fransa – Au Baron: Cuvée Des Jonquilles
Arnavutluk – Brauhaus Shallvare Tirana: Brauhaus Dark Brau (Brunja)
Romanya – Ground Zero:  Morning Glory
İsviçre – Brasserie des Franches-Montagnes: √225 Saison

A Grubu’nda favori ev sahibi Fransa. Ancak İsviçre’den gelen Saison tipi bira grupta liderliği alıyor.

B Grubu

İngiltere – Old Chimneys: Good King Henry Special Reserve
Galler – Celt Experience: Ogham Ash
Slovakya – Pivovar Stupavar: Behind The Hills Smoked Porter 17°
Rusya  – Victory Art Brew: Ivan

B Grubu’nda birçok güçlü ekip var. Rusya’dan gelen Ivan çetin ceviz olmasına rağmen 1. ve 2. sırayı İngiltere ve Galler alıyor.

C Grubu

Almanya – Brauerei Aying: Celebrator Doppelbock
Kuzey İrlanda – Farmageddon Brewing Co-Op: India Export Porter
Polonya – Browar Kormoran: Imperium Prunum
Ukrayna – Collider Brewery: Affectionate Krampus

C Grubu’nda favori Almanya, ancak Polonya birası güçlü karakteriyle Aying’in Doppelbock’unu geçiyor ve birinciliği alıyor.

D Grubu 

İspanya – Naparbier: Avant-Garde Series Barley Wine Aged for 2 Years. Brandy Ed. 2015
Türkiye – Atak Biracılık: Gara Guzu Blonde Ale
Çek Cumhuriyeti -Pivovar Matuška: Matuška Stout
Hırvatistan – Zmajska Pivovara: Zmajska Pivovara Porter

Zor bir grupta olduğumuz malum. Ülkemizin çiçeği burnunda birası Gara Guzu Blonde Ale ile katıldığımız bu grupta ne yazık ki gruptan İspanya ve Çek Cumhuriyeti çıkıyor.

E Grubu

Belçika – Westvleteren Abdij St. Sixtus: Westvleteren 12 (XII)
İrlanda Cumhuriyeti – Galway Bay Brewery: Two Hundred Fathoms (2015)
İsveç – Närke Kulturbryggeri: Närke Kaggen Stormaktsporter Börb’nåhallon
İtalya – Le Baladin: Baladin Xyauyù Barrel 

Ölüm grubu dersek yalan olmaz. Her biranın ortalaması 4’ün üstünde. Gruptan çıkanlar ise Belçika ve İsveç oldu.

F Grubu

Portekiz – Mean Sardine Brewery: Voragem
İzlanda – Ölvisholt Brugghús: Lava
Macaristan – armando_otchoa: Freaky Wheaty Grabanc 
Avusturya – Bevog Brewery: Bevog Hagger

Grupta merakla beklediğimiz Portekiz var ancak grup aşamaları sürprizlerle bilinir. Avusturya ve Macaristan gruptan çıkan ekipler oldu.

En iyi grup üçüncüleri olarak da sırasıyla İtalya, Rusya, İzlanda ve Hırvatistan ikinci aşamada yerlerini aldı.

ELEME AŞAMASI

İlk maçta büyük bir heyecan yaşanıyor. Fransa Almanya ile karşılaşıyor ve ev sahibi olsa da Almanya Fransa’yı aşmayı başaracaktır. İkinci maçta ise İngiltere Hırvatistan’la karşılaşıyor ve beklenildiği üzere İngiltere ismini Çeyrek Final’e yazdırır diye düşünüyorum. İspanya ve Rusya’nın karşılaştığı maçta ise İspanya Rusya’ya acımaz. İtalya ve İsviçre’nin karşılaşması oldukça çetin geçecek ve Maviler Çeyrek Final’i göğüsleyecek.

Eleme Aşaması’nın ikinci yarısında ise Polonya ve İzlanda karşılaşıyor. Tam bir takım olan İzlanda, Polonya karşısında galibiyete uzanmakta zorlanmaz. Avusturya İsveç maçını ise Zlatan etkisiyle İsveç alacaktır. Genç ve yetenekli ekip Belçika ise Çek Cumhuriyeti’ni rahat geçecek kapasitede. Son maçta ise Galler tarih yazmaya devam edip Macaristan karşısında galip gelir.

ÇEYREK FİNAL

İlk maç yine devlerin kapışması. Almanya ve İspanya erken finale çıkıyorlar. Benim tahminime göre bu maçı Almanya alır. İkinci maçta ise İsveç İngiltere ile karşılaşıyor. Müzmün çeyrek final kurbanı İngiltere bu kez şeytanın bacağını kırıp ve adını bir üst seviyeye yazdırabilir. İzlanda Belçika müsabakası ise futbolun yükselen ülkelerini karşı karşıya getiriyor. Kazanan bence Belçika olur. Son maç olan İtalya Galler maçında ise Galler’in yolculuğu sona erecek gibi.

YARI FİNAL

Yarı finalde Almanya’nın zorlu yolculuğu devam ediyor ve İngiltere ile karşılaşıyor. Kazanan bence Almanya olur. Belçika İtalya yarı finalinde ise Mavilerin yolculuğu sona erecek gibi.

FİNAL

Finalde iki bira devi karşılaşıyor. Gönlümden hem birası hem de futbolu için Belçika geçse de Almanya bu finali tecrübesi ile alır.

Turnuva hakkında hazırladığım tabloyu da inceleyebilirsiniz:) Üstüne tıklayınca yüksek çözünürlüklü versiyonuna ulaşacaksınız.
Euro Beer 2016

Kupayı Kim Alacak?

Yorum yazın