Johnnie Walker Green Label

In Viski by Keyif Adamı3 Comments

Johnnie Walker Green Label

Ülke – Bölge: İskoçya
Damıtımevi: Cardhu
Tür: Malt Harmanı
Yaş: 15
Fıçı: Amerikan&Avrupa Meşeleri
Alkol: 43%

Burun: Çok net odunsu bir başlangıç söz konusu. Sedir ve sandal ağacı, bitter çikolata, hissedilebilir ama abartısız is kokusu, karamel aromaları meyve notalarıyla baş döndürücü. Su eklemek viskiye daha da fazla zenginlik katıyor. Birkaç damla su ekledikten sonra kendinizi bir yaz bahçesinde buluyorsunuz. Limon ve portakal kabuğu kokuları ve beyaz yaz çiçekleri ile karşınıza çıkıyor.
Damak: Damakta kremamsı bir doku hissediyorsunuz. Tok ve yoğun bir sıvı damağınızda geziniyor ve damağınızı gövdeli bir şekilde dolduruyor. Bal, sütlü çikolata, meşe, mango, is tatları oldukça dengeli bir şekilde buluşmuş ve adeta bardak bitmesin dedirtiyor.
Bitiş: Bitişte dilinizde ve damağınızda ufak ufak batmalar yapan baharat hissiyatı ve uzun bir maltsı tat bekliyor. Hafif tahıl notalarının yanında belirgin bir vanilya da bitişe eşlik ediyor.

Benim üniversite mezuniyetinde tanıştığım bir mucizeydi Johnnie Walker Green Label. 2012’de piyasadan kalkana kadar keyifle yudumladığım bir viski olmuştu. Piyasadan kalkma ve geri dönüş hikayesini “Sevgilinin Dönüşü” yazımda uzunca anlattım.

Açıkçası geri dönüşü beni gidişinin üzdüğü miktarda sevindirdi. Doğru günü bekliyordum. Damağımın rahat olması gerekiyordu. Ve evet! Yine çok etkilendim. Burun, damak ve bitiş arasındaki denge, içim yumuşaklığı, aromalar, lezzetler hepsi birbirinden güzel. Hatırladığım yerden devam ediyor dersem abartmamış olurum.

Talisker, Caol Ila, Cragganmore ve Linkwood maltlarının harmanı olan viskide tahıl viskisi bulunmuyor. 15 yıllık maltlar bu viskide adeta sanatsal bir şekilde bir araya getirilmiş.

Koku seçkisindeki zenginlik, damaktaki lezzet patlamaları sizi üst düzey bir single malt hissiyatı yaşatıyor. Talisker’den gelen ufak is notaları içimin her kısmında sizi büyülüyor. Speyside maltları doğal notaları viskiye ekliyor ve Caol Ila’nın baharatlı yapısı dilinizi ısıran baharatları ortaya sürüyor. Bir malt harmanı bu kadar dengeli harmanlanınca inanılmaz bir deneyim yaşatıyor.

Kesinlikle alın ve için!!

0/25
koku
0/25
BİTİŞ
-----
0/25
damak
-----
0/25
GENEL
0/100
TOPLAM

Bu viski harikaymış !!

Comments

  1. Pingback: Johnnie Walker Green Label - Sevgilinin Dönüşü - Keyif Adamı

Yorum yazın