Johnnie Walker Green Label – Sevgilinin Dönüşü

In Viski by Keyif AdamıLeave a Comment

Üniversite yıllarımda, yani çoğunlukla harman viski yudumlarken Johnnie Walker markasını tanımamak elde değildi. Hem babamın sevdiği bir marka olması, hem de sahnelerde çok zaman geçirdiğimden oldukça haşır neşir olmuştum Johnnie Walker harmanlarıyla. Bir Kıbrıs seyahatinde aldığımız yeşil bir kutu bütün görüşümü değiştirmişti. Üniversite mezuniyetimde ilk yudumlarını babamla beraber tattığımız bu viski beni derinden etkilemişti. Bahsettiğim viskiyi artık tahmin etmek zor değil sanırım… Johnnie Walker Green Label

Green Label, Johnnie Walker harmanlarından farklı olarak tahıl viskisi içermiyor. Bir malt harmanı. Şu an raflarda gördüğünüz yeni malt harmanlarından olan Monkey Shoulder gibi yani. 15 yıllık dört farklı maltın bir araya gelmesi ile oluşan Green Label için bu dört malt “Drawn from the four corners of Scotland” şeklinde anılıyor. Yani İskoçya’nın dört köşesinden gelen maltlar. Isle Of Skye’dan Talisker, Islay’dan Caol Ila, Speyside’dan Linkwood ve Cragganmore maltlarını barındıran Green Label satışları 2012 yılında Tayvan pazarı dışında durdurulmuştu. Geçtiğimiz yıllarda lansmanının 10. yılı şerefine Amerika, Avustralya ve Uzak Doğu da yeniden görülmeye başlanan bu viski artık global olarak da satışa sunuldu. Duty Free mağazalarında karşılaşabileceğiniz Johnnie Walker Green Label 55$ civarında bulunabiliyor.

Green Label Aged 15 years

Diageo Global Marka Direktörü Guy Escolme bu geri dönüşü “Müşterilerimizin isteklerini dinledik. 10.yıl şerefine sunulan limitli sayıdaki şişeye olan talebi göz ardı edemezdik!” şeklinde yorumlamış.

Johnnie Walker Green Label

Tadımına gelecek olursak performansından neredeyse hiçbir şey kaybetmemiş diyebilirim. Daha notları yazmadan bu viskiyle karşılaşırsanız fiyat performans açısından da bir canavar olduğunu söylemem gerekiyor.

Burunda oldukça zengin bir viskiyi daha kadehinize koyduğunuz anda hissediyorsunuz. Sedir ağacı, bitter çikolata, hissedilebilir ama abartısız is kokusu, karamel aromaları meyve notalarıyla baş döndürücü. Birkaç damla su ekledikten sonra kendinizi bir yaz bahçesinde buluyorsunuz. Narenciye ve yaz çiçekleri karşınıza çıkıyor. Damakta kremamsı bir doku hissediyorsunuz, damağınızı gövdeli bir şekilde dolduruyor. Bal, sütlü çikolata, meşe, mango, is tatları oldukça dengeli bir şekilde buluşmuş ve adeta bardak bitmesin dedirtiyor. Bitişte dilinizde ve damağınızda ufak ufak batmalar yapan baharat hissiyatı ve uzun bir maltsı tat bekliyor.

Johnnie Walker Green Label Tasting Notes

Üniversite yıllarında aşık olduğum bu harman aynı güzellikte, aynı keyifle ve kaliteyle döndü. Stok yapmak gerekecek. Detaylı tadım notları sayfası için de sizi buraya alalım:)

Green Label Rocks!!

Yorum yazın