Japon Viskileri Türkiye’de

In Viski, Haber by Keyif AdamıLeave a Comment

Uzun zamandır geldi gelecek, eli kulağında dediğimiz Japon viskileri, Hibiki 12 ve Hakushu Distiller’s Reserve ile en sonunda iç pazara girdi. Beklediğimiz üzere fiyatlar oldukça yüksek ancak en sonunda viski yelpazemizde Japon viskilerinin olması da oldukça sevindirici. Viskileri hızlıca tanıyalım.

Hibiki 12

Hibiki 12 bir harman viski. İçerisinde Yamazaki ve Hakushu maltlarının yanı sıra Chita tahıl viskisi bulunduran bu Japon harman viskisinin olgunlaşma sürecini Mizunara meşe fıçılarında ve bir kısmını da erik likörü fıçılarında geçiyor. Burunda meyvemsi ve marmelat aromalarına sahip Hibiki 12, damakta daha kompleks meyve, baharat ve fındık aromalarına sahip bir yapıya sahip. Erik likörünün etkilerini de hafif ekşi tadıyla göstermekte. Bitişinde meşe ve sherry etkileri bulunmakta. Türkiye tavsiye edilen satış fiyatı 400 ₺.

Hibiki 12 Year Old Fotoğraf: swwig.co.uk

Hakushu Distiller’s Reserve

Yaşı belirtilmeyen bu Japon single malt viskisi şişesi gibi oldukça yeşil, yani bitkilerin hakim olduğu bir koku karakterine sahip. Çimen, mentol, çam ağacı, yağmur sonrası orman aromalarını kavun gibi tatlı meyvelerle tamamlıyor. Damakta narenciye tatları bir anda öne çıkıyor fakat burundaki aromalar da damakta tamamlayıcı olarak yardıma koşuyor, sonlara doğru ise is ekleniyor. Bitişte ise is etkisini devam ettirirken, mentol ve çam ağacı etkisi de kendini hissettirip orta-uzun bir bitiş sunuyor. Türkiye tavsiye edilen satış fiyatı 350 ₺.

Hakushu Distiller's Reserve Fotoğraf: dtwc.com.au

Güncellenmiş viski fiyatlarına buradan ulaşabilirsiniz.

Güzel Haber!!

Yorum yazın