Jack Daniel’s Unaged Tennessee Rye

In Viski by Keyif Adamı2 Comments

Ülke: ABD – Tennessee
Damıtımevi: Jack Daniel
Tür: Moonshine
Fıçı: Fıçı Yok
Yaş: 0
Alkol: %40

Burun: Beklediğim sertliğe sahip değil ve oldukça aromatik. Kırmızı meyveler, bal, baharat ve tahıl aromaları burunda geziyor. Damakta beklediğimden daha tatlı ve yumuşak.
Damak: Tatlı ve kırmızı meyvelerle başlıyor ve arkaya doğru baharat ile çavdarı hissediyorsunuz. Yumuşak başlayan damak sona doğru kuru bir karaktere evriliyor.
Bitiş: Kuru ve canlı.

Karşınızda alışılmışın dışında bir Jack Daniel’s şişelemesi. Jack Daniel’s Unaged Tennesse Rye Batch 001, %70 çavdar, %18 mısır ve %12 maltlanmış arpa içeriyor ve olgunlaştırılmadan şişeleniyor.

Fıçılarda olgunlaşmadığı için bu içkiye viski diyemiyoruz. Geleneksel adı ‘moonshine’ olan olgunlaştırılmayan distilatlar uzun yıllardan sonra yeniden moda olmaya başladı. Jack Daniel’s için bu şişenin önemi ise şişenin 1920-1933 arasındaki alkol yasaklarından beri damıtımevinin çıkardığı ilk olgunlaşmamış içki.

Açıkçası alkolün gelişimini takip etmek isteyenler için moonshine tatmak bence çok önemli. Viskinin fıçı içerisindeki yolculuğundan öte, imbikten çıkınca nasıl bir karaktere sahip olduğunu anlamak isteyenler ve üretim safhasını yerinde inceleyemeyenler için böyle şişelemeler büyük nimet.

Çavdar distilatlarına olan ilgimin iyice artmaya başladığı bu dönemde bu içkiyi denemem de oldukça iyi oldu. Ancak Jack Daniel’s Single Barrel Rye 55$’ken, Unaged Rye’ın 54$ olması saçma bir durum oluşturuyor ne yazık ki. Özellikle ABD içerisinde daha ucuza çok lezzetli moonshinelar denemek mümkün.

0/25
koku
0/25
BİTİŞ
-----
0/25
damak
-----
0/25
GENEL
0/100
TOPLAM

Jack Daniel's Sevenlerden misiniz?

Comments

Yorum yazın