İstanbul’da Bir Malt Barı – The Barley

In Mekan, Bira, Viski by Keyif Adamı4 Comments

Yurt dışı ziyaretlerimde bira, viski ve kokteyl barlarını ziyaret eder ve sitede yayınlarım. Oradaki içki kültürünü, farklı içkileri denemek bana mutluluk veriyor. Aynı şekilde turistler de İstanbul’a geldiğinde böyle bir alternatiflerinin olmasını, ülkede yaşayanların içki kültürlerini öğrenmelerini isterdim. Çok yavaş da olsa bu gastronomik deneyimi gerçekleştiren mekanlar artmaya başladı. Kokteyl barlarıyla başlayan açılım geçtiğimiz yıl butik bira barlarıyla devam etti ve viski konsepti ile yeni bir soluk kazandı.

Aklımda her zaman böyle bir fikrin Nişantaşı, Bebek gibi biraz daha elit kesime hitap eden bölgelerde, niş bir kitleye hitap edeceğini düşünürken Beyoğlu’nda Tomtom’da açılan The Barley, bu soluğu kazandıran bar oldu. Ben bir viski barından daha çok malt barı olarak yaklaşıyorum The Barley’e. Sözlük anlamından (arpa) daha çok viski ve birada gösterdiği çeşitlilik açısından benim için öne çıkıyor. 100’ün üzerinde bira ve 150 civarı viskiyle merhaba diyoruz The Barley’e.

The Barley’i farklı kılan ne? The Barley, ülkede fikir olarak basit fakat uygulaması zor bir şey yapıp Türkiye’de satışta olan bütün viski ve biraları menüsüne koydu. Ürün temini, marka yarışı gibi önemli sorunları aştı ve içki kültürünü geniş kitlelere ulaştırmaya çalışıyor. Bunu menülerinde hemen hissedebiliyorsunuz. Viski menüsü de bira menüsü de önce tür sınıflandırmasına girmiş. Bu sınıflar da ülkelere göre ayrılmış. Yani daha sipariş verirken ne içtiğiniz hakkında bir bilginiz olmuş oluyor.

Viskilerdeki fiyatlandırmada da oldukça ince düşünmüşler ve şişe maliyetine göre fiyatlandırma yapmışlar. Yani Lagavulin 16’yı 80 lira gibi anlamsız bir fiyatta değil 43TL gibi mantık çerçevesi içinde bir fiyatla içebiliyorsunuz. En uygun fiyatlı viski 22TL ile J&B Rare. En pahalı viski ise 140 TL’lik fiyatı ile Glenmorangie Quarter Century Gift Box.

Viskinizi seçtiniz ve sipariş ettiniz. Önünüze ahşap bir tepside şık bir tumbler bardağının içinde 6 cl viskiniz geliyor. Genellikle İstanbul’da gittiğim yerlerde 4 cl olarak servis edilen viskinin burada %50 daha fazla olması ve daha uygun fiyatlarla servis edilmesi The Barley’i öne çıkaran özelliklerinden. Viskinizin yanında küçük deney ölçü kaplarıyla su ve her viskinin profiline uygun olarak seçilen atıştırmalıklar geliyor. Mutfak Danışmanı Ömer Bozyap’ın mekandaki her viskiyi tadıp bu eşlikçileri hazırladığını belirtmek zorundayım. Tadımlarda benim de zaman zaman denediğim bir şey olduğu için ne kadar zorlu olduğunu biliyorum. Kendisini seçimlerinden dolayı kutlarım.

Viskilerde diğer tercihiniz ise “Journey” kısmı olabilir. Viskiye yeni başlayanlar için ya da bir oturuşta daha fazla çeşit tatmak isteyenler için biçilmiş kaftan diyebilirim. Tadım kadehi sorununu ayaklı çay bardağı şeklindeki kadehlerle çözen The Barley şu an 6 farklı Journey seçeneği sunmakta. Bunlar sırayla Johnnie Walker Tour, Speyside 12 Tour, Bourbon Tour, General Tour, Islay Tour ve Cask Set. Her kadehte 2 cl viski bulunan bu menülerde 8-10cl arası viski içmiş olup uygun bir fiyat ödüyorsunuz. Islay Tour’da Lagavulin, Laphroaig, Caol Ila ve Bunnahabhain’i 68 TL’ye denemek bulunmaz bir şans diyebilirim. JW Tour’da bir kadeh Blue Label fiyatına 5 farklı Johnnie Walker tatmak da bence önemli. Viskiye yeni başlayanlar içinse İskoçya’yı tanımaları adına General Tour oldukça güzel.

Yakın dönemde ülkeye giriş yapacak yeni burbonlar ve Japon viskilerini de menüsünde belirtiyor ve bizi heyecanlandırıyor.

The Barley’nin yemek menüsü genel olarak üçe ancak şimdilik ikiye ayrılıyor. Bunlar da Giriş, Gelişme ve Sonuç olarak isimlendirilmiş. Açıkça söylemem gerekirse şu an bile yiyecekler oldukça memnun edici. Daha çok atıştırmalıklar ve pub yemekleri olarak nitelendirebileceğim menüde Kızarmış Turşu, Crispy Bacon, Shrimp TNT, Izgara Domuz Sosisi, 9 Katlı Börek inanılmazlar. Pub mutfağını seviyorsanız Ömer Bey’in başarılı menüsünü denemenizi öneririm.

Kokteyllerini daha denemedim ancak klasik kokteyllerin yanı sıra imza kokteylleri de var. Fiyatlar da klasikler için 35 TL, imza kokteylleri için 40 TL olarak belirlenmiş. No5 isimli içinde Gentleman Jack, Creme De Cassis, böğürtlen, sweet&sour ve vanilya içeren kokteyli merak etmiyor değilim.

Peki bu barı kimler gerçekleştirdi diye soruyorsanız son yılların fenomen işletmelerinden Tektekçi’nin işletmecisi Berti Palombo ve Gripin grubundan hatırlayacağınız Birol Namoğlu bu projeyi hayata geçiren kişiler. İkisi de büyük bir teşekkür ve alkışı hak ediyor.

The Barley’nin başarılı ve uzun bir hayatı olması dileğiyle. Slainte!!!

HAYDİ THE BARLEY'E GİDELİM

Comments

  1. Pingback: İstanbul Viski Dostları - İrlanda Viskileri - Keyif Adamı

  2. Pingback: BeerHall - Bira Ve Sokak Yemekleri - Keyif Adamı

  3. Merhabalar.
    Bu yazınızı geçmişte ilgi ile okumuş, aklımın bir köşesine burayı kazımıştım.
    Bir vakit gidecektim fakat mekanın kalıcı olarak kapatıldığı yönünde bilgiler ne kadar doğrudur acaba ?

Yorum yazın