İstanbul Viski Kulübü – Grant’s Dikey Tadımı

In Viski by Keyif AdamıLeave a Comment

İstanbul Viski Kulübü’nün bu ayki teması dünyanın en ünlü harman İskoç viski markalarından olan Grant’s viskileri ile yapıldı. Tadımın en önemli özelliklerinden biri 5 farklı şişenin bulunduğu tadımın, neredeyse bir ünlü single malt şişesi fiyatına gerçekleşmesiydi. Kıbrıs’tan alınan 5 şişenin toplam maliyeti 287, yazıyla iki yüz seksen yedi Türk Lirası oldu.

Grant's Line Up

Bu tadımda Grant’s Family Reserve, Ale Cask Finish, Sherry Cask Finish, 18 Year Old ve Select Reserve viskilerini tattık. Grant’s seçkisinde bu viskilerin dışında bir de 25 Year Old viskisi bulunuyor. Biz tadıma Türkiye’de de bulunan Grant’s Family Reserve ile başladık.

Grant's Family Reserve

Altın renkli viski burunda vanilya aroması ve kolonyamsı alkol kokusuyla merhaba dedi. Çürük meyve ve is kokuları da burunda diğer aromaları takip etti. Damakta düşük bir gövdeye sahip, karamel tatlarına  sahip sivri köşeli, bitter ve yakıcı. Bitişte de yanıcılık devam ediyor ve oldukça kısa.

İkinci viskimiz ise Cask Edition serisinden Ale Cask Finish. İçinde 30 gün Edinburgh Ale birası dinlendirilmiş fıçıların içerisinde 4 ay sonlandırılan Grant’s viskisi bu işlemle daha kompleks ve kremamsı bir karakter yakalamak istiyor. Açık altın rengi kazanan viski, burunda kivi, papatya, narenciye aromalarını sunuyor. Family Reserve ile karşılaştırdığımıza ciddi anlamda bir karakter kazandığını söyleyebiliriz. Damakta kremamsı , tatlı ve meyve izleri taşıyor. Family Reserve’deki alkol hissiyatı iyice düşmüş. Bitişinde ise tropik meyveler ve baharatlar bulunuyor.

Grant's Ale Cask Finish

Cask Edition serisinin bir diğer üyesi Sherry Cask Finish’e geçiyoruz. Bu ekspresyonda da viski, İspanya’dan gelen Oloroso şeri fıçılarında 4 ay geçiriyor ve ondan sonra şişeleniyor. Bu şişelemedeki amaç da daha topraksı ve meyvemsi tonların yakalanması. Kehribar rengindeki viski burunda biber, kuru meyve, şekerleme, bal ve narenciye aromalarına sahip. Damakta orta derecede gövdesi bulunuyor, karamel tadına ve mineralimsi bir karakterde. İlk iki viskiden daha uzun baharatlı bir bitişi var.

Grant's Cask Editions Sherry Cask Finish

Gecenin en büyük beklentiye sahip viskisi ise Grant’s 18 Year Old’du. Sonuçta tadım bütçesinin yarısından fazlasını bu viskiye harcamıştık. Bakır renkteki bu viski burunda meşe, kış baharatları, bal ve tarçın aromalarını net bir şekilde sunuyordu. Damakta oldukça kolay içimli, çiğnenebilir bir viski olduğunu söyleyebilirim. Tereyağ, toffee, kuru üzüm ve meyve tatlarını bulunduran viski bitişte ise topraksı, mineral ve baharat izleri taşıyor.

Grant's 18 Year Old

Gecenin son viskisi ise kutusundaki ‘Rich, Complex and Peaty’ ibaresi ve 67 TL’lik fiyatıyla Grant’s Select Reserve oldu. Tadım başında sürpriz yapabilecek bir viski olduğunu düşünüyorduk. Burunda kuru erik, vanilya, biraz is ve narenciye aromalarına sahip Select Reserve, damakta tatlı bir profile sahip. Karamel, toffee, sütlü çikolata ve is ön plana çıkıyor. Gövdesi ise düşük. Bitişinde yine is ağırlıklı bir yapısı var ve kısa bir süre etki yapıyor.

Grant's Select Reserve

Bu tadımda da sevgili Elif Vural bize harika bir sofra ve atıştırmalıklar hazırladı. Açıkçası onun emeği olmasaydı bu tadım bu kadar keyifli olamazdı.

Grant's Dikey Tadımı

Grant's Viski Tadımı - İstanbul Viski Kulübü

Yorum yazın