İstanbul Viski Kulübü – Amerikan Viskileri Gecesi

In Viski by Keyif Adamı4 Comments

Eylül ayındaki Kaliforniya ziyaretimi efektif olarak değerlendirmenin bir yolu da Amerikan viskileri üzerine araştırma yapıp, İstanbul’a getirip, İstanbul’un en özel kulübü İstanbul Viski Kulübü ile bu viskileri tatmaktı tabii ki. Ancak bu tadımın en büyük farkı en popüler Amerikan viski türü olan burbonu dışarıda bırakıp, Amerika’nın butik üreticilerinin farklı türlerdeki viskilerine yönelmemiz oldu.  Gecenin adını da ‘American Dream’ koyduk.

Viskilerin lojistiğini ben yaptım ve açıkçası son kararımı yaptığım viski gezisine göre verdim. San Francisco Viski Haritası yazımı buradan okuyabilirsiniz.

Amerikan Viskileri Line Up

İlk üç viskimiz San Francisco’da bulunan Seven Stills isimli damıtımevindendi. Bu Amerikan viskileri inanılmaz farklı, çünkü daha önce öretilen 3 farklı biradan damıtılıp viski haline getiriliyorlar. Bizim elimizdeki viskiler ise Double IPA, Coffee Porter ve Chocolate Oatmeal Stout türlerindeki biralardan damıtılmış. Damıtımevi ziyaretinde bu biraları da denemiş ve çok büyük keyif almıştım. Bira ile viskinin bağını öğrenmek isteyenleri, ‘Viski Nasıl Üretilir?’ yazısına alalım.

Seven Stills Beer Whiskey

Tadımda ilk olarak Seven Stills’den Whipnose isimli viskiyi tattık. Seven Stills bu viskiyi Pacific Brewing Laboratory ile üretiyorlar ve bu damıtımevinden çıkan ilk viski. Bir Double IPA tipi biradan damıtılarak üretiliyor. Simcoe, Cascade ve Centennial tipi şerbetçiotlarının kullanıldığı bira damıtılıp viski haline gelince şerbetçiotu etkisi bizce çok daha fazla yoğunlaşmış. Ekibin yarısı bu viskiyi çok beğenirken diğer yarısı da hiç beğenmedi. Tam bir ‘love or hate’ viskisi olarak karşımıza çıktı diyebiliriz.

Seven Stills Whipnose Whiskey

Whipnose ilk kadehe dolduğu anda sentetik bir koku verdi. Açıkçası şişenin oldukça havalanması gerekti. Sentetik koku biraz dağılınca daha net aromaları alabildik. Burunda çimen, yoğun ve sert şerbetçiotu kokularının yanı sıra çürümüş meyve ve pişmiş sarımsak kokuları var. Damakta oldukça ‘hoppy’ olduğunu söyleyebilirim bu viskinin. Çam ağacı, narenciye, zencefil acılığı, kakao gibi tatlar bu viskinin damağını özel kılıyor. Bitişi ise orta uzunlukta vanilya, çimen ve karamel izlerine sahip.

İkinci viskimiz ise SF Hills serisinin ikinci viskisi olan Fluxuate. Fluxuate bir coffee porter tipi bira ve Flux Cold Brewed Coffee yani soğuk demlenmiş kahvenin damıtımı ile üretilmekte. Serinin zayıf viskisi bu olmuş diyebilirim çünkü kahve aroması alabileceğimiz çoğu aromayı kapatıyor. Burunda cold brew, vanilya aromalarını alabildiğimiz viski damakta orta gövdeli ve çok yumuşak bir karakterde. Sanki bir macchiato likörü içiyormuş gibi hissediyorsunuz. Bitişte vanilya, karamel, kakao ve cappucino izleri bulunmakta ve etkisi uzun süre devam etmekte.

Fluxuate Seven Stills Whiskey

Serinin üçüncü viskisi ile Chocolate Oatmeal Stout tarzı bir birayla yapılan Chocasmoke. Chocasmoke seride malt viskiyi en çok andıran viskiydi. Turbalı malt içeren viski burunda narenciye, vanilya, siyah orman meyveleri, çikolata ve kahve aromalarının yanı sıra is izleri de taşıyor. Damakta tatlı notalar burbonu andırırken havalanma sonrası topraksı izler de yakalanabiliyor. Tatlı karakterini bitişte de gösteren viski orta uzunlukta, yoğun, koyu ve tatlı bir karaktere sahip.

Seven Stills Chocasmoke Whiskey

Bir sonraki viskimiz Amerika’nın popüler single malt viskilerinden Westland American Single Malt Whiskey oldu. Jim Murray’den 95 puan kapan bu viski sabırsızlıkla beklediğimiz viskilerdendi. Seattle’da üretilen bu viski Kaliforniya viski barlarında önemli bir yer kazanmış bile.

Westland Single Malt

Burunda maltın etkisi hemen hissediliyor. Bunun yanında çikolata, vanilya, kiraz, süt kreması aromaları kendini sunuyor. Damakta beechwood, krema, narenciye tatlarını toffee ve tereyağı tatları tamamlıyor. Orta uzunlukta kuru bir bitişe sahip bu single malt hafif muz izlerine de sahip. Beklentimin biraz altında kalsa da farklı bir deneme olduğunu söylemeliyim.

Bir sonraki viskimiz heyecanla beklediğim Stranahan’s Colorado Whiskey oldu. Stranahan’s, Colorado’daki ilk mikro damıtımevi ve  Amerika’nın ilk butik damıtımevlerinden. Suyunu Rocky Mountains’dan alan bu damıtımevi %100 malt kullanarak kendini öne çıkarıyor. Bizim denediğimiz viski ise Stranahan’s’ın orijinal viskisi değil, Kaliforniya’dakii K&L içki mağazaları için özel olarak fıçıladığı bir single barrel, yani tek fıçı viskisiydi. Orijinal ekspresyonda ağırlıklı olarak 2 ve 3 yaşındaki maltların yanı sıra az miktarda 5 yıllık maltlar kullanılırken, K&L için üretilen ekspresyonda ise 4 yıllık maltlar kullanılmış.

Burunda floral bir aroma ilk başta öne çıkıyor. Bunu malt, vanilya, kurutulmuş şekerlemeler ve kuru üzüm takip ediyor. Damakta üzüm pestili, malt, meşe ve baharat tatları mevcut. Bitişi ise kısa, bitter ve baharatlı. Açıkçası bir Lowland viskisi ile Highland viskisinin karışımı olarak nitelendirdiğim bir viski oldu. Orijinal ekspresyonunun yorumlarını okuyunca biraz daha köşeli ve sert olduğunu düşünüyorum.

Stranahan's Colorado Whiskey

Son viskimiz ise San Francisco’daki Potrero Tepesi’nde bulunan Anchor Damıtımevi’nin ürettiği Old Potrero Single Malt Straight Rye Whiskey. Uzun ismi üretim kısmına da değindiği için çok değerli. Tamamen çavdar maltı kullanılarak üretilen bu viski son dönemlerde Amerika’da büyük talep görüyor. İçleri özel olarak yakılmış fıçılarda dinlenen bu viski açık ara gecenin favorisi oldu. İyi ki getirmişim diyebilirim.

Old Potrero Single Malt Straight Rye Whiskey

Old Potrero burunda ekşi maya ve talaş kokularıyla kendini gösteriyor. Bu kokuyu kırmızı meyveler, baharat ve portakal kabuğu kokuları izliyor. Damakta ise baharat yeniden ön plana geçiyor ve karamel, çikolata, kırmızı meyveler ile bitişe geçiyor. Bitişi uzun ve fındıksı.

Tattığımız altı viski içinde verdiğimiz puanlar doğrultusunda Old Potrero ve Whipnose öne çıkan viskiler oldu.Tabii ki herkesin farklı damak tadına sahip olduğunu unutmamak gerekiyor. Bir sonraki seyahatinizde bu viskilerden birini görürseniz bence denemeye çalışın. Artık Amerikan viskileri çok farklı seçeneklerle karşınıza çıkıp sizi şaşırtabiliyor.

Amerıcan Viskileri!!

Comments

  1. Özel olarak sormak istediğim iki soru var. Mailinize nereden ulaşabilirim acaba?

Yorum yazın