İstanbul Viski Dostları – Tadım 6

In Viski, Tadım by Keyif AdamıLeave a Comment

İstanbul Viski Dostları sezonun son tadımını şık bir temayla bitirdi. Nikka Pure Malt serisinin tadımı Eylül’e kadar vereceğimiz mola öncesi son tadımımız oldu. İstanbul Viski Dostları olarak çok keyifli tadımlar yaptık son bir yıl içerisinde ve önümüzdeki dönemde de güzel planlarımız bulunmakta.

Bu tadımımızda Japonya’dan Nikka Pure Malt serisini tattık. Seri Black, White ve Red olarak üç viskiden oluşuyor. Nikka Pure Malt serisi önceki tadımlarımızda tattığımız Monkey Shoulder gibi harmanlanmış malt viskiler. Yani birden çok maltın viskinin bir araya gelmesiyle ortaya çıkan hazineler. Miyagikyo ve Yoichi Damıtımevleri’nde üretilen single malt viskiler harmanlanarak bu seriyi oluşturuyor. Japonların origami tutkusu viskilerin kutularında, minyatür sevgisi de şişelerin boyutlarında hissediliyor.

IMG_0983 (Small)

Tadıma ‘Red’ ile başlıyoruz. Burunda şekerleme, karamel, toffee ve baharat aromalarını aldığımız viskiye biraz su eklenince acıbadem, kek ve pestil kokularını da alabiliyoruz. Damakta vanilya, karamel, tatlımsı ve oldukça şekerli bir viski var. Bitiş baharatlı, oldukça kısa ve etkisiz.

İkinci viskimiz ise ‘Black’ oldu. Bu tadımda önce birkaç kez daha tatmıştım. Burunda vanilya, meşe, üzüm, orman meyveleri ve hafif bir turba alabiliyoruz. Damakta baharatlı, biber, chili, vanilya ve hafif meyve bulunmakta. Bitişi orta uzunlukta ve baharatlı. Red ile karşılaştırdığımda Black’i seçeceğimi belirtmeliyim.

Son viskimiz ise serinin ‘White’ isimli viskisi. Burunda tropik meyveler, floral kokular ve bol turba bulunmakta. Damakta ise karabiber, bal, karanfil, vanilya ve tarçın öne çıkan tatlar. Orta uzunlukta muskat ve tarçın izleri taşıyan bir bitişi var.

Üç viski arasında Black ve White tercihlerim olacaktır. Bu seriyi tatmak Japon viskilerine yeni başlayanlar için harika bir tercih olacaktır. Eylül’de yeni viskiler ve tatlarla dönene kadar İstanbul Viski Dostları’na iyi tatiller diliyorum.

Yorum yazın