İstanbul Viski Dostları – Tadım 1

In Viski, Tadım by Keyif AdamıLeave a Comment

Geçtiğimiz yılda katıldığım kurslar ve tadım etkinliklerinden sonra farklı ve güzel insanlarla tanıştım. Bu insanların bir bölümüyle bira tadımlarımızı devam ettirirken, Gusto Şarap Kursları’nda tanıştığım Sinan Bey beni viski tadımı yaptıkları ekibe davet etti. Sevinçle katıldım aralarına ve çok sıcak karşılandım. Kendilerine teşekkürü borç bilirim. Çeşitli kariyerlere ve farklı viski geçmişlerine sahip beyefendilerle tadım yapmak büyük bir zevk oldu.

Katıldığım ilk tadım geçtiğimiz Haziran’da yapıldı. Bu tadımda bu yılın ünlü viskisi King Car Viski Damıtımevi’nden Tayvan single maltı Kavalan’ı ve Pulteney Damıtımevi’nden 12 yıllık Old Pulteney’i deneme şansı buldum.

Kavalan 2008 de şişelemeye başlamasına rağmen olağan üstü bir iş çıkardı single malt konusunda. Görünüşünde tam bir kehribar rengi hakim bu single malta. Şişesi ise modern ve güzel.

Burunda floral özelliklerin yanısıra mangonun eşlik ettiği Kavalan’da damakta ise kremamsı bir yoğunluk var. Mango tadının yüksek şekilde hissedildiği bu viskide baharat ve meşe notaları da bulunuyor.

Bitişi ise narin ve uzun. Vanilya ve baharatla damakta vedasını sunuyor Kavalan. Gelecek yıllarda daha da ünlenip pahalanacak. Umarız kalitesini de aynı oranda yükseltir.

Günün ikinci viskisi ise 12 yıllık Old Pulteney idi.

Pulteney Damıtımevi ABD’nin burbon fıçılarını bir defa kullanma yasasından yararlanıp eski burbon fıçılarını ucuza almış ve Old Pulteney’i 12 yıl boyunca bu fıçılarda bekletmiş.

Tahmin edilebileceği üzere burunda keskin, ve hafif fıçı kokusu bulunmakta. Bunun yanında da badem yer almakta.
Damakta ise orta kıvamda bir viski ve fındık, toffee, badem aromalarını iletiyor. Bitişinde ise meşe ve baharat notaları hakim. Orta uzunlukta bir bitişe sahip.

Old Pulteney 12 bana Pazar öğleden sonraları dostlarla tüketilebilecek bir viski gibi geldi. Yanında da çikolata, jamon ve badem tüketilebilir. Jamon demişken tadımımıza İspanya’dan gelen atıştırmalıklar için teşekkür edeceğim. İnanılmazlardı.

Yorum yazın