İstanbul Viski Dostları – Şarabi Viskiler

In Tadım, Viski by Keyif Adamı1 Comment

İstanbul Viski Dostları’yla Şubat ayı üst düzeyde bir tadım yaptık. Tadımı üst düzey yapansa bu tadımdaki viskilerdi. Şarap fıçısında bir süre geçirmiş viskileri konuk ettik bu tadımda. Başlığı düşünürken de bu viskileri anlatmak için ‘şarabi viskiler’ demeyi uygun gördüm. Şarabi, kırmızı şarap rengi için kullanılan bir sözcük. Viskilerden biri de adeta bu rengi yansıtıyordu.

Line Up

Bu ayki seçkimiz sevgili dostumuz, aynı zamanda iyi bir içki koleksiyoneri olan Veysel Oğuz sayesinde oluştu. Büyük çabaları sonrası 3 farklı fıçı görmüş gri etiketli bir Macallan 10 Fine Oak, çok değerli bir şarap olan Chateau d’Yquem’in fıçılarında bitirilmiş BenRiach15 Sauternes Wood Finish ve bulması çok zor olan, Cabernet Sauvignon fıçılarında 4 yıl geçiren bir Campbletown viskisi Longrow Red 11 Cabernet Sauvignon Cask bizimle beraberdi.

İlk viskimiz %40 alkollü Macallan 10 Fine Oak oldu. Bu ekspresyon 2 farklı Amerikan meşe fıçısı ve Avrupa’dan bir şeri fıçısında yıllanıyor. Canlı ve keyifli bir viski. Meyvemsi ve meşe aromalarını Macallan karizmasıyla sunan bu viski birkaç yıl önce radikal bir şişeleme olarak gündeme gelmişti. Ancak bu sıralar yıl ibaresi olan Macallan bulmak bile büyük bir olay.

Macallan 10 Fine Oak için detaylı tadım notlarına buradan ulaşabilirsiniz.

Macallan 10 Fine Oak

İkinci viskimiz ise bardaklara döküldüğü andan itibaren heyecan yaratmaya başlatan BenRiach 15 Sauternes Wood Finish isimli viskiydi. 4158 şişe üretilen bu viski için çok kaliteli bir şarap olan Chateau d’Yquem’in fıçılarından 4 tanesini uzun uğraşlar sonucu satın alan BenRiach limitli üretimin hakkını vermiş. Burunda yumuşaklık ve zenginlik hemen fark ediliyor. Kavun içi, bal ve meşe aromaları inanılmaz. Damakta ve bitişte de hünerini sergiliyor BenRiach ve nektarin, krema, tereyağ, badem, meşe gibi zengin bir lezzet yelpazesi sunuyor.

BenRiach 15 Sauternes Wood Finish için detaylı tadım notlarına buradan ulaşabilirsiniz.

BenRiach 15 Sauternes

Son viskimiz ise birkaç gün önce kaleme aldığım Longrow Red oldu. Olgunlaşma sürecinin son 4 yılını Avustralya şarabı Angove Long Row’un Cabernet Sauvignon fıçılarında geçiren bu viski bulması oldukça zor ve iddialı bir Campbletown viskisi. Springbank Damıtımevi’nin bir üretimi olan bu viski tabiri caizse ‘Delişmen’ bir karaktere sahip. Daha burunda turba, tuz, iyot, tütsülenmiş domuz pastırması, baharat ekşi greyfurt ve çilek reçeli gibi farklı aromalar sunan bu viski damakta da çok ilginç tatlar ve aromalar sundu.

Biraz dengesiz ama içilen her kadehte kendisine daha çok alıştırdı.

Longrow Red 11 Cabernet Sauvignon Cask için detaylı tadım notlarına buradan ulaşabilirsiniz.

Longrow Red 11

3 viskiyle tamamladığımız bu tadım şarap fıçılarının viskiye nasıl farklı karakterler kattığı konusunda adeta bir ders niteliğindeydi. Tadımdan sonraki mutlu yüzler bunu destekler nitelikteydi.

İstanbul Viski Dostları

Comments

  1. Pingback: Vinturi Spirit - Viskinizi Havalı İster Misiniz? - Keyif Adamı

Yorum yazın