İstanbul Viski Dostları – Islay Viskileri

In Tadım, Viski by Keyif AdamıLeave a Comment

Türkiye’nin ilk viski tadım kulübü İstanbul Viski Dostları’yla Aralık ayında çok önemli ve keyifli bir tadım gerçekleştirdik. Bu sefer viskilerimiz İskoçya’nın Islay Adası’ndan merak ettiğimiz viskilerdi. The Barley’de düzenlediğimiz tadım için Veysel ve Fatih dostlarımız seçkimizi oluşturdular.

Islay Line Up

Seçkimizde Caol Ila 12, Bowmore Surf, Lagavulin 16, Ardbeg Corryvreckan ve Octomore 06.2 yer aldı. Biz de tadıma Caol Ila 12 ile başladık. Islay’nın seveni de sevmeyeni de çok olan viskilerden biri Caol Ila 12. Her damağa gelmeyenlerden. Burunda ferah bir aroma hissediyorsunuz önce. Sanki yeşil nane ve salamura kokularıyşa başlayan, futbol sahalarında hissettiğiniz çim kokusunu andıran bir iz var. Bunun hemen arkasından tütsülenmiş et kokusu, turba, limon kabuğu ve vanilya aromaları geliyor. Damakta gövdeli, isle kaplı bir tat var. Zarif bir damağı son olarak toffee ve armut tamamlamakta.

Caol Ila 12

Genel olarak Islay viskisi seven ancak turbayı biraz daha düşük miktarda tercih edenlerin sevebileceği bir viski. Deniz esintilerini ve hafif turbayı bir de Danish Blue Cheese ile denemenizi tavsiye ederim.

İkinci viskimiz ise Bowmore Surf oldu. Bu Surf şişesi oldukça eski bir şişe ve uzun yıllar boyunca beklemiş durumdaydı. Çok merak ettiğimiz bir viski olduğunu söylemeliyim.

Bowmore Surf

Bowmore Surf’un yaş ibaresi yok. %40 alkole sahip bir viski. Burunda meşe, baharat, kuru incir, kızılcık ve üzüm pestili aromalarını veren çok karmaşık bir karakteri var. Damakta ise adeta çiğnenmek için yaratılmış bir viski. Oldukça yuvarlak bir yapıda, kayısı, beyaz çikolata ve kahve izleri taşıyor. Bitişi ise uzun ve mineralimsi, sonlanırken de beyaz baharat notaları hissediliyor. Bowmore Gold Reef’ten sonra ikinci bir NAS Bowmore daha çok başarılı çıktı. İlk fırsatta yeni şişelemesini de denemek istiyorum.

Bir sonraki viskimiz ise klasik Lagavulin 16 gibi görünse de oldukça eski bir şişeleme. 1989’da şişelendiği tahmin edilen bu viskiyi klasik Lagavulin ekspresyonundan biraz daha farklı bulduğumuzu söyleyebilirim. Lagavulin 16 tadım notlarımı buradan bulabilirsiniz.

Lagavulin 16

Bu Lagavulin biraz daha koyu diyebilirim. Kuru meyve tatlarını daha çok alıp turbanın daha bir tok olduğu bir şişeleme. Damakta hafif tütünümsü izler de taşıyan 89 şişeleme herkesin beğenisini kazandı.

Geceye Ardbeg’in Corryvreckan isimli ekspresyonu ile devam ettik. Ardbeg’in 1990 Airigh Nam Beist isimli viskisinin yerini alan Corryvreckan 2010’da Dünya Viski Ödülleri’nde (WWA) ‘Dünyanın En İyi Single Maltı’ ödülünü almıştı. Corryvreckan ismini ise Islay yakınlarında bulunan bir girdaptan almakta.

Ardbeg Corryvreckan

Burunda ilk fark ettiğiniz koku animal kokular ve ıslak deri kokusu. Bunun yanında çam, kuru meyve, plastik, vanilya ve tabii ki turba aromalarını alabiliyorsunuz. Damakta ise baharat ve biberimsi tatlar ön planda. Canlı ve ilaçsı bir karakter de yoğunlaşmaya başlıyor bir süre sonra. Biraz daha çiğnedikçe iyot ve turba oldukça yoruyor ama anason da hissedebiliyorsunuz. Uzun, tuzlu, tütsülü ve bitter bir bitişe sahip. Muhteşem!

Son viskimiz ise sevgili Fatih dostumuzun getirdiği Bruichladdich’in Octomore 06.2 isimli viskisi. Bunu daha önce iki defa tatma fırsatı bulmuştum. Sevgili Viski Perver dostumuzun “Reset atma viskisi” olarak tanımladığı Octomore 06.2, burunda turba kokusuyla defalarca çarpıyor Octomore. Su da ekleyince plastik, küflü peynir kokusu da çıkıyor. Hatta iç lastik kokusu ortak görüşümüzdü tadımda. Damakta %58.2’lik seviyesine rağmen rahat içimli bir viski var. Bal, vanilya, toffee, esmer şeker gibi tatlar olmasına rağmen damakta vakit geçirmesi konuşma zorluklarına yol açabiliyor. ‘Kadife Eldiven İçindeki Demir Yumruk’ tanıtımı bu viski için biçilmiş kaftan.

Octomore 06.2

Sıra dışı bir viski olan Octomore 06.2’yi edinip tatmanızı öneririm.

İstanbul Viski Dostları 2015 yılını bu şekilde kapattı. Ocak ayı tadımında da oldukça ilginç ve keyifli viskiler tadıp sizinle paylaşacağız. Slainte!!

İstanbul Viski Dostları

İstanbul Viski Dostları Rocks!!

Yorum yazın