İstanbul Viski Dostları – İrlanda Viskileri

In Viski by Keyif Adamı1 Comment

İstanbul Viski Dostları’yla iki aylık bir aranın ardından buluştuk. Bu ayki temamız İrlanda Viskileri oldu. İstanbul’un ilk viski barı olarak adlandırabileceğimiz The Barley’de düzenlenen ilk tadım olma şansını da yakaladığımız bu tadım hem eski dostları görmek, hem yeni bir mekanla tanışmak hem de İrlanda viskilerini tatmak için harika bir geceydi.

İstanbul’un ilk viski tadım kulübü olan İstanbul Viski Dostları bu yıl 5. yılını kutluyor. Bu yıl temalı tadımlara kendimizi adadık desek yalan olmaz. Johnnie Walker viskilerini tattığımız Eylül tadımımızdan sonra İrlanda viskileri de oldukça keyifli bir line up ile çıktı karşımıza. Bu tadımdaki viskilerimiz Kilbeggan, Tullamore D.E.W., Jameson Select Reserve, Bushmills Original, Redbreast 12 ve Connemara Peated oldu.

Tadımımıza Kilbeggan ile başladık. İrlanda viskileri 3 kere distile olmalarıyla ve bu sayede daha yumuşak bir profile sahip olmalarıyla ünlüler. Ancak Kilbeggan 2 kere distile edilen bir İrlanda viskisi.

Burunda lime, limon, pudra şekeri ve alkol yoğunluğu var. Damağı yumuşak ve kremamsı. Tam da İrlanda’dan beklendiği gibi. Baharat ve çavdar tatları da ekleniyor. Bitiş ise oldukça kısa ve hissedilebilir bir alkol var.

İkinci viskimiz ise Tullamore DEW oldu. Oldukça fazla sayıda karşıma çıkan bir viski Tullamore DEW. Burunda şekerli aromalara sahip bir viski. Özellikle vanilya, spearmint, marzipan ve bonibon kokuları alıyoruz. Buna eşlik eden güçlü bir adhesiv kokusu da bulunmakta. Damakta ise baharatlı bir yapı fark ediliyor. Tarçın ve baharatlar öncü olmasına rağmen arkadan şeftali ve bal çıkıyor ve hafif bir kekremsilik arka damağa oturuyor. Bitişi orta – kısa uzunlukta, muskat ve fındık notaları barındırıyor.

Buradan 3. viskimiz olan Bushmills Original’a geçiyoruz. Bushmills harmanında kullanılan tahıl viskisinin bir özelliği ise 5 yıl boyunca meşe fıçılarda bekletilip yumuşamasının sağlanması. Burunda çiçeksi, kayısı ve tarçın aromalarını hissedebiliyoruz. Damakta ise baharat bir anda öne çıkmakta. Baharattan sonra çiçeksi aromalar ekleniyor. Orta uzunlukta bir bitişe sahip tatlı bir profille sonlanıyor.

Bir sonraki viskimiz ise Jameson Select Reserve oldu. Jameson’ın bu ekspresiyonu benim oldukça beğendiğim bir viski. Burunda karamel, toffee, tropik meyveler, çilek ve vanilya gibi birçok aroma var. Damakta kremamsı, meşenin etkisini belirtircesine fazla vanilya, kuru üzüm, tarçın eşliğinde lezzetli bir içim var. Bitişi ise orta uzunlukta,  tarçın, muskat ağırlığında. Çok keyifli bir viski olduğunu söylemeliyim.

Tadımdan önce Jameson kutusunu açarken kutunun içinin de bir sanat eseri kıvamında olduğunu çok net gözledik. İçind Jameson’ın yapılışı hakkında grafiklerle keyifli bir anlatım var.

Son iki viskimiz gecenin en çok tartışılan ikilisi oldu. Önce Redbreast 12’yi denedik. Bir pot still viski olan Redbreast 12, son yıllarda en çok öne çıkarn İrlanda viskilerinden biri olarak göze çarpıyor. Burunda fındıksı, meyvemsi aromaların yanı sıra, toffee, yeşil elma aromaları da yer almakta. Damakta ise vanilya limon, zencefil, baharat ve toffee bulunmakta. Bitişi tahılımsı ve kuru üzüm izleriyle beraber meyan kökü de bulunan uzun bir final yapıyor. Lezzetli ve zengin.

Son viskimiz ise bir hafta önce sevgili Deniz’in evinde tattığım Connemara Peated oldu. İrlanda’da kullanılmayan turba bu viskide ön plana çıkıyor. Burunda elmalı tart kokularının yanında belirgin ama tek başına dominant olmayan turba aroması var. Aroma açıldıkça çimensi notlar da alınmakta. Damakta ise bal, vanilya, malt tatları yoğun. Ancak damağı önemli kılan tattan öte deneyimi ve dokusu. Adeta ipek gibi kayıyor dilin üzerinden. Turba dışında sivri bir köşe hissetmiyorsunuz ki o da iyi dengelenmiş. Bitişi ise fındık, badem, tarçın, karabiber ve turba aromalarıyla bezenmiş. Güçlü ve lezzetli bir İrlandalı.

Bu geceyi özel kılan şeylerden biri ise The Barley’nin viskilere özel hazırladığı atıştırmalıklar ve yemekleriydi. Kesinlikle denemeniz gerek diye düşünüyorum. Özellikle mango pestili, toz hale getirilmiş akide şekeri atıştırmalıklardan inanılmaz olanlardı. Bunun yanında yemekler arasında gelen domuz sosis ızgara, 9 katlı börek muhteşem yemeklerdi.

Bu ay da tadımımızı tamamladık ve Aralık ayında yapılacak tadımı beklemeye başladık. Slainte!!

istanbul'da viski bir harika !!

Comments

  1. Pingback: 2015'in En Keyifli Anları - Keyif Adamı

Yorum yazın