İstanbul Coffee Festival – İstanbul Buram Buram Kahve Kokacak

In Haber by Keyif AdamıLeave a Comment

Keyif Adamı’nın ana konusu alkollü içecekler. Ancak ara sıra beğendiğim başka içecekler üzerine de yazabiliyorum. Kahve de bunlardan biri. Avrupa’ya açılmamızla artan kahve kültürümüz son yıllarda iyice gelişti. Açılan modern kafeler, brew house tarzında kahve dükkanları, popülerleşen 3. dalga kahve akımı ile beraber yükselen kahve tutkumuzu iyice ateşledi. Bu işaret boşa olmamış olacak ki, geçtiğimiz yıl ülkemizde bir ilk olan İstanbul Coffee Festival bu yıl da 22 – 25 Ekim tarihlerinde Haydarpaşa Garı’nda düzenlenecek.

Program etkinliğin internet sitesinde yayınlanmış durumda. Eklemeler olunca da sürekli güncellenmekte. Geçtiğimiz yıldan daha zengin bir programın beklediğini söyleyebilirim. Etkinliğin Haydarpaşa Garı’nda olması benim iştahımı daha da kabartıyor. Rant uğruna yavaş yavaş kaybolmasını istemediğimiz mekanlardan birini yeniden ziyaret etme şansı bulmak güzel.

Organizasyonunu DSM Group’un yaptığı bu festival 4 gün içinde seanslar halinde düzenlenecek. Perşembe’den Pazar’a 10:00 – 14:00 ve 15:00 – 19:00 arası düzenlenecek olan seansları kaçırmamanız dileğiyle. Geçen sene biletler tükenmişti. Bu yıl da aynı şey olacak gibi.

Sitelerinde de belirtildiği üzere bu festivale gitmek için birçok neden var.

 • Dünyanın farklı bölgelerinin kahvelerini tatmak, keşfetmek
 • Yerli-yabancı profesyonel baristaların hazırladığı kahvelerin tadına bakıp şovlarını izlemek
 • Evde kaliteli kahve yapımını öğrenmek ve gerekli aletleri satın alabilmek
 • İmza yiyecek ve içeceklerin tadına varmak
 • Müziğin keyfini çıkartmak
 • Özel sergiyi ziyaret etmek
 • SCAE Türkiye Kahve Şampiyonası’nı izlemek
 • Sektör uzman ve yönlendiricileri ile bir araya gelmek
 • LAB.lere katılıp sektörün duayenlerinden kahve ile ilgili bilgi almak
 • Cupping, tasting, kavurma gibi atölye çalışmalarına katılmak
 • İnteraktif ve eğlenceli festival deneyimi yaşamak

Geçen yıldan hatırladıklarımı düşünürsem müzik, yarışmalar, atölyeler oldukça keyifli geçmişti. Geçen yıl en beklenemeyen şey 14270 kişilik katılımdı. Bu da mekanın çok kalabalık olmasına yol açmıştı. Bu yıl Haydarpaşa Garı’yla bu sorunun ortadan kalktığını düşünmek istiyorum.

Biletler hakkında bilgileri yine sitesinden edinebileceğiniz festivalin her geçen yıl daha da başarılı olacağını düşünüyorum. Geçtiğimiz yıl olan aksiliklerden programın geç açıklanması bu yıl yaşanmadı ve daha planlı hareket edebileceğiz. Ben de umarım orada olup ve bu güzel festivali yakından izleyebileceğim. Tabii ki bu durumda hemen hakkında bir yazı da yazarım.

Festivalle ilgili ayrıntılı bilgiye aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.

Geçtiğimiz yılın notlarına da “İstanbul Coffee Festival 2014 İzlenimleri” isimli yazımdan ulaşabilirsiniz.

www.istanbulcoffeefestival.com

Facebook
Twitter
Instagram

Bu festivale gitmeliyim !!

Yorum yazın