Irish Coffee – Aramızdaki İrlandalı

In Kokteyl by Keyif AdamıLeave a Comment

Ünlü kokteyller tesadüflerden doğabiliyor. Bunların en büyük örneklerinden biri de bu kasvetli ve yağmurlu havalarda büyük keyif verecek olan Irish Coffee. Dünyanın birçok yerinde ayaklı kadehlerde görebileceğiniz, yağışlı havalara yakışan, hızlı ve zevkli bir içim keyfi yaratan bir kahve kokteyli.

1943 yılında İrlanda’nın Foynes kasabasında başlıyor Irish Coffee’nin hikayesi. Foynes o yıllarda özellikle deniz uçakları için önemli bir limana ev sahipliği yapmaktaydı ki bu 2. Dünya Savaşı’nda da büyük önem kazandı. 1943’ün soğuk bir kış günü havalanan bir uçak hava şartlarından dolayı geri dönerken Mors alfabeisyle terminale bir mesaj yollayıp Havaalanı Restoranı’nın sıcak bir şeyler hazırlamasını rica ederler. Foynes Terminal binasında bulunan restoranın şefi Joe Sheridan sıcak birer kahve yapıp içine İrlanda viskisi ekler. Yolculardan birisi Sheridan’a doğru yaklaşır, içecek için çok teşekkür ettikten sonra “Bu Brezilya kahvesi mi?” diye sorar. Sheridan’da alaycı bir tavırla “İrlanda Kahvesi” diye yanıt verir.

Bu olaydan bir hafta sonra Joe Sheridan restoranın sahibi Brendan O’Regan’ın kapısını çalar ve içkiyi tanıtır. O’Regan bu buluşu çok beğenir ve o gün Irish Coffee hiç çıkmamak üzere menüye girmiştir. Irish Coffee lezzetli İrlanda viskisini sert bir kahveyle oldukça uyumlu bir şekilde buluşturan bir kokteyl. Esmer şekerin tatlılığı tepedeki kremanın kıvamı ve soğukluğuyla harika bir birleşim yaşatıyor.Bu kokteyli evde hazırlamak da çok mümkün.

Malzemeler:

  • İrlanda Viskisi – 5cl (Jameson)
  • Sert Filtre Kahve
  • Esmer Şeker
  • Krema

Öncelikle kadehi sıcak suyla doldurup önden ısıtıyoruz. Suyu döküp 1 çay kaşığı esmer şekeri ve viskiyi bardağa döküyoruz. Şekerin viskide çözülmesi için hafifçe karıştırıyoruz. Daha sonra kahveyi viski ve şeker karışımına ekleyip bardağın tepesinden 1 parmaklık bir boşluk bırakıyoruz. Bu sırada şekerin tamaman çözülmesi için karıştırma işlemi devam ediyor. Son işlemde ise yoğun kıvamlı kremayı bir kaşığın sırtı yardımıyla katman oluşturacak şekilde kahvenin üstüne ekliyoruz. Sakın karıştırmayın, krem şanti şeklinde de yapmayın. Orijinal ve klasik Irish Coffee’nin en önemli özelliklerinden biri bu krema katmanı.

 

 

Viski
5cl

Filtre Kahve
30cl

Esmer Şeker
1 çay kaşığı

Krema
1-2 parmak

Kahve gibisi yok !!

Yorum yazın