Highland Park Hobbister – The Keystone Series

In Uncategorized by Keyif Adamı2 Comments

Orkney Adası’nın meşhur viski üreticisi Highland Park, The Keystone Series adlı serisinin ilk viskisi olan Highland Park Hobbister’ı duyurdu.

Keystone Serisi ismini Highland Park için önemli olan ‘The Five Keystones’ adı verilen beş maddeden alıyor. Bunlar elle havalandırılmış malt, aromatik turba, serin olgunlaştırma dönemi, şeri fıçıları ve harmonizasyon.

Highland Park hobbister

Highland Park Hobbister ise adını “Royal Society for the Protection of Birds”, yani RSBP’nin doğa koruma alanı olan Hobbister Kırı’ndan almakta. Arazinin bir bölümünün sahibi olan damıtımevi, bölgeden sürdürebilirlik şartlarına uyarak turba çıkarabiliyor. Bu bölgenin turbasının en önemli farkı da sadece fundalık olan ve ağacın yetişmediği bir kır alanınından alınması. Bu sayede turba Islay Bölgesi’nden farklı olarak daha az fenol içeriyor.

Hobbister Moor Peat Cutting

Highland Park normal koşullarda viskilerinde bu turba kullanılarak fırınlanmış maltlardan %20 oranında kullanıyor. Ancak Hobbister’da turbalı malt oranı %100. Yani karşımıza oldukça yüksek turba içerikli bir malt çıkacak. Kullanılan fıçılarsa genellikle çoğu yeniden doldurulmuş ve bazı ilk dolum eski Amerikan burbon fıçıları. Bu fıçılarda 6 yıla yakın olgunlaştırılan viski klasik 12 yıllık Highland Park malt viskisinden bir miktar ile evlendirilip Highland Park Hobbister olarak şişeleniyor.

Highland Park Distillery

Şu ana kadar aldığım duyumlar oldukça iyi. Özellikle tatlı ve çiçeksi aromalarla turbanın buluşmasını sevenlerin bu viskiyi beğeneceğini düşünmekteyim. Sadece 1200 şişe üretilen bu viski 15 Ağustos’ta Highland Park’ın internet sitesinden de satışa sunulacak. %51 alkol seviyesiyle çıkacak bu viskinin satış fiyatı ise 75£. 1200 şişe bittikten sonra sanırım koleksiyon fiyatı iyice artacaktır.

 

Comments

  1. 1200 şişeyle limitli bir serinin 75£ etiket ile satışa çıkacak olması Highland Park’ın son yıllardaki özel serilerinin fiyatlarına bakılırsa oldukça şaşırtıcı, ama tabii ki sevindirici de 🙂
    Keşke bu versiyonun yanında bir de klasik 12 yıllık ile harmanlamadan bu %100 turbalı distilatı yine aynı şekilde eski burbon fıçılarda olgunlaştırıp olduğu gibi tek başına şişeleselerdi çok daha ilginç bir viski olurdu sanıyorum.

Yorum yazın