Gouden Carolus Hopsinjoor

In Bira by Keyif AdamıLeave a Comment

Ülke: Belçika
Üretici: Brouwerij Het Anker
Tür: Belgian Strong Ale
Alkol: 8.0%
Bardak:  Tulip
Servis Sıcaklığı: 5º-7ºC

Renk: Bulanık parlak sarı.
Burun: Malt aromaları tahılımsı kokularla beraber öne çıkıyor. Havalandıkça muz, çimen, şerbetçiotu ve maya aromaları da yerini alıyor. Çam ağacı ve biberli aromalarda biraz ısınınca ortaya çıkıyor.
Damak: Gövdeli ve kremamsı. Şerbetçiotu, candy sugar, maya, greyfurtun yanında bal ve malt tatları bulunmakta.
Bitiş: Orta uzun bir bitişi var. Oldukça ferahlatıcı. 5 şerbetçiotunun vermesini beklediğim karakteri bitişte alamasam da çok lezzetli bir bira olduğunu söyleyebilirim.

Gouden Carolus bu biranın yapımında 5 farklı şerbetçiotu kullanılmakta. Bu özelliği bazı yerelerde IPA olarak anılmasına da neden oluyor. Bu şerbetçiotları üretim sırasında zengin aroma sağlanması için farklı zamanlarda eklenip çıkarılıyor.2008 yılında Zythos Bira Festivali’nde piyasaya sürülen bu bira o festivalin en iyi birası seçilmiş.

Burunda zengin ve katmanlı bir koku deneyimini yukarıda anlattım. Damakta ise beklediğimden daha hafif bir profil vardı ve bitişte biraz bitter hale gelip ferahlatıcı oldu. Bitterness seviyesi (IBU) ise 50 olarak belirtilmiş.

Fermentasyonu şişede de devam eden bu birayı 2 yıl boyunca rafta tutabiliyorsunuz. Bana sorarsanız Türkiye sınırlarındaki en kaliteli Belçikalılardan biri. Tavsiye olunur!! Gouden Carolus biranın yanında viski üretimine de başladı ve bunun ileride farklı biraları görmemizi sağlayacağını söyleyenler de oldukça fazla.

0/25
koku
0/25
BİTİŞ
-----
0/25
damak
-----
0/25
GENEL
0/100
TOPLAM

BU BİRA HARİKAYMIŞ !!

Yorum yazın