Glengoyne 18

In Viski by Keyif Adamı1 Comment

Tomatin 18

Ülke – Bölge: İskoçya – Highland
Damıtımevi: Tomatin
Tür:  Single Malt
Yaş: 18
Fıçı: Şeri Fıçıları
Alkol: 43.0%

Burun: Sherry, bal, nektarin ve çiçeksi kokular ön planda. Arka plandan baharat ve elma bu kokulara ekleniyor.Damak: Baharat, meşe, kuru üzüm, kremamsı ve yoğun. Damak içinde canlı. Marzipan ve kara biber tatları da eklenince baharatın canlılığı daha da artıyor.
Bitiş:  Orta uzunlukta kuru bir bitişe sahip. Baharat, karamel ve maltsılık ile bitiyor.

Glengoyne üretimini Highland sınırları içinde, olgunlaştırmayı ise Lowland sınırlarında yapan ilginç bir damıtımevi. Damıtımını yavaş yaparak imbikle teması arttırıp alkolün daha saf olmasını hedeflemekteler. Aynı şekilde mahzenlerinde de 3 rafın üstünde stok yapmamaktalar. Bir aile firması olarak biliniyor.

Glengoyne 18 özellikle havalandıkça burunda çok güzel aromalar yakalamakta. Damakta biraz beklentinin altında kaldı diyebilirim. Biraz su ekleyince kendine gelen bir viski. Yine de damaktaki meyvemsilik ve baharatın canlılığı güzel yakalanmış. Bitiş kuru olunca daha çok tüketmek istiyorsunuz.

17 yıllığın yerini doldurmadığı ortak görüşümüz oldu. Benim önceden denediğim 21 yıllık ekspresyonun da 18’likten bir iki gömlek üstte olduğunu söyleyebilirim.

0/25
koku
0/25
BİTİŞ
-----
0/25
damak
-----
0/25
GENEL
0/100
TOPLAM

Bu viskiyi paylaşmam lazım !!!