Glenfiddich Experimental Series – Project XX & IPA Finish

In Haber, Viski by Keyif AdamıLeave a Comment

Dünyanın en önemli damıtımevlerinden Glenfiddich hiç beklemediğimiz iki deneysel viskiyle karşımıza çıktı. Uzun süre marka elçilerinin de sır gibi sakladığı viskiler dün akşam itibariyle duyurulmaya başlandı ve bugün piyasaya duyuruldu.

Glenfiddich Experimental Series

Glenfiddich IPA Experiment

Glenfiddich Experimental Series’in ilk viskisi IPA Experiment, yaş belirtilmemiş, %43 alkol oranıyla sunulan bir viski. Speyside Craft Brewery’nin India Pale Ale tipi biralarının fıçılarında 3 ay dinlenen viski ilginç bir şişeleme olacağa benziyor. Biranın üretiminde ‘British Challenger’ tipi şerbetçiotu kullanılıyor. Bu şerbetçiotu biraya meyvemsi, bitkisel ve sedir ağacı aromalarını işliyor. Glenfiddich’te Malt Master olarak görev yapan Brian Kinsman şerbetçiotunun bu karakterinin viskinin meyvemsi yapısıyla uygun olduğunu söylemekte. Kinsman’a göre bu viski oldukça enerjik ve beklenmedik bir single malt.

Brian Kinsman

Yapım sürecinde değişken şerbetçiotu miktarı ve alkol seviyelerine sahip 3 farklı bira hazırlanmış ve Brian Kinsman bu IPA biralarını 9 Amerikan meşe fıçısına doldurup, biranın fıçıya penetre etmesi için farklı süreler bekletmiş. Adı üstünde oldukça deneysel bir şekilde işleyen sürecin sonunda Speyside IPA notalarının viskiyle harmanını çok yakından izleyebileceğimiz bu viski ortaya çıkmış. Speyside Craft Brewery’nin kurucusu Seb Jones’un çılgın kişiliğini de düşünürsek bence çok keyifli bir viski tadacağız.

Seb Jones

Damıtımevi tarafından belirtilen tadım notları ise şu şekilde: 

Burun: Olgun yeşil elma, bahar çiçekleri ve armut aromalarının yanında aromatik şerbetçiotu notaları ve taze ot kokuları bulunmakta.
Damak: Enerjik narenciye kabuğu tatlarını, yumuşak ve tatlı vanilyanın yanı sıra şerbetçiotu izleri takip ediyor.
Bitiş: Şerbetçiotunun yeşil hissiyatını uzun ve tatlı bir bitişle sunuyor.

Glenfiddich Experimental Series

Glenfiddich Project XX

Glenfiddich Project XX ise benim biraz daha heyecanlandığım bir viski oldu. 16 ülkeden 20 viski uzmanı (Glenfiddich Marka Elçileri) ve Malt Master Brian Kinsman’ın ortak çalışmasıyla meydana gelen viski Glenfiddich Damıtımevi’ndeki depolarda bulunan farklı fıçılarda dinlenmiş viskilerden oluşuyor. Kendi ülkelerinde Glenfiddich’i temsil eden 20 uzmanın her biri bir fıçı seçiyor ve en son Brian Kinsman bu maltların harman oranlarını belirleyip evlendiriyor. Seçilen fıçılar arasında çok yaşlı Porto şarabı ve şeri fıçılarının yanı sıra, ilk dolum burbon fıçıları gibi fıçılar da bulunmakta.

Glenfiddich project XX

%47 alkol oranıyla piyasaya sunulan bu projenin Roma rakamlarından oluşan ismi de Glenfiddich’in 20 marka elçisine ithaf edilmiş durumda. Özellikle şişe üzerindeki parmak izi de bence harika bir detay. 20 farklı viski uzmanının damak tadını ustaca birleştirmekse ancak Brian Kinsman gibi biri tarafından yapılabilirdi.

Project XX Fingerprint

Damıtımevi tarafından belirtilen tadım notları ise şu şekilde: 

Burun: Klasik Glenfiddich meyvemsi notaları. Yeşil elma, olgun armut ve yaz meyveleri aromaları. Meşe ve kremamsı vanilyanın dengeli, meyan kökü ve ince baharat izleriyle buluştuğu bir burun.
Damak: Pamuk şekeri, vanilya ve meşe tatlarının buluştuğu bir damak. Başta oluşan tatlılığı kavrulmuş badem, tarçın ve fıçı tanenleri takip ediyor.
Bitiş: Uzun, tatlı meşe notalarıyla bitiyor.

En yakın zamanda bu viskilerden edinip ben de tadım notlarımı sizlere ulaştıracağım.

Glenfıddıch Experımental Serıes

 

Yorum yazın