Game Of Thrones İçkileri

In Bira, Şarap, Haber, Likör by Keyif AdamıLeave a Comment

Yabancı diziler hayatımıza girdiği dönemden bu yana dizilerin yaşamlarımıza farklı şekillerde yansımasına tanık oluyoruz. Lost’tan Prison Break’e, Breaking Bad’den How I Met Your Mother’a kadar bir çok dizi yaşam tarzımıza ve görüşümüze de fazlaca etki yaptı. Bunlardan en sonuncusu da tanıyorum kimsenin itiraz edemeyeceğiz Game Of Thrones dizisi oldu.

Game Of Thrones’un içki dünyasına yaptığı etki ise oldukça ilginç. Dizi yayınlanmaya başladığı günden bu yana diziyle bağı olup üretilen üç farklı içki türü oldu. Bira, şarap ve votka. Tabii ki bu üretilen içkiler dışarısında farklı kokteyller ve içki oyunları da internete yayılmış durumda.

Game Of Thrones Shot Bardakları

Game Of Thrones Birası

New York merkezli Ommegang Brewery dizinin yapımcısı HBO ile bir ortaklık yaptılar ve her sezon için bir bira ürettiler. 6 yıldır sezon başlamadan önce satışa sunulan limitli sayıdaki biralar çok ilgi gördü. Dizide en çok içilen içkinin ‘Ale’ olduğunu düşünürsek Ommegang’ın yaptığı hareket oldukça başarılı.

Game Of Thrones Ommegang Beers

Biraları kısaca özetleyecek olursak:

  1. Sezon – Iron Throne – Blonde Ale (6.5%) – Lannister Ailesi’nin tahta hükmettiği bir dönem olduğu için blonde ale tercih edilmiş.
  2. Sezon – Take The Black Stout – Stout (7.0%) – Tabii ki Night’s Watch kardeşliğinden esinlenmişler.
  3. Sezon – Fire And Blood – Red Ale (6.8%) – Daenerys Targaryen ve üç ejderhası Drogon, Rhaegal ve Viserion’dan esinlenen bu bira üç farklı etiket (bkz. üç ejderha) ile piyasaya çıktı.
  4. Sezon – Valar Morghulis – Dubbel Ale (8.0%) – Facebook’ta hayranların oylaması sayesinde stili ve ismi belirlenen bira Jaqen H’ghar’ın Arya Stark’a verdiği iki aynı yüzlü para ile simgelenmiş.
  5. Sezon – Three Eyed Raven – Dark Saison Ale (7.2%) – Three Eyed Raven’dan esinlenilen bu birada bira ustalarının hayal gücünün açıldığı iddia ediliyor 🙂
  6. Sezon – Seven Kingdoms – Hoppy Wheat Ale (6.9%) – 7 Krallık’ın önemi bu biraya esin vermiş. Belçika buğday birası ve Amerikan şerbetçiotlarının evliliğiyle dizideki evliliklerden farklı olarak mutlu edici bir birliktelik oluşmuş.

Biralar daha ayrıntılı olarak bağlantıdan inceleyebilirsiniz.

Game Of Thrones Şarabı

Game Of Thrones’daki en popüler diğer içki de hiç kuşkusuz şarap. Özellikle kurnaz cücemiz Tyrion’un elinden düşmeyen şarap kadehi dizide bu sezon çok öne çıktı. Sidney’de bulunan reklam ajansı olan Common Ventures firması ise bir yan proje olarak Wines of Westeros projesini başlattı. Diziyle organik bağı olmayan bu projede dizide bulunan aileler ve gruplar baz alınarak her biri için farklı şaraplar üretildi. Toplamda 6 kırmızı ve 6 beyaz şarap üretilen proje açıldığı an o kadar talep gördü ki firma şu an siteyi ve sunucuları bu talebe göre yeniden düzenlemekte.

Kırmızı şaraplar daha güçlü, inatçı ve dik başlı aileler için tasarlanırken beyaz şaraplar daha gizemli, kurnaz aileler için tasarlanmış.

Wines Of Westeros

Icelandic Mountain Vodka

Bu votka Game Of Thrones’dan esinlenerek üretilmiş bir votka değil. Ancak Game Of Thrones’da oyanayan bir karakterin ürettiği bir votka. İzlanda’nın En Güçlü Adamı ödülünü 6 yıldır kimselere bırakmayan ve herkesin Cersei’nin şövalyesi Ser Gregor ‘The Mountain’ Clegane olarak tanıdığı Hafþór Júlíus Björnsson’un ürettiği Icelandic Mountain Vodka İzlanda’nın saf suları kullanılarak 7 kez damıtım ediliyor ve oldukça saf bir alkol halini alıyor.

Icelandic Mountain VodkaGames-of-Thrones-Vodka

Diziler bakalım ileride hayatımızda ve içki kültüründe ne gibi yeniliklere yol açacak?

Game Of Thrones İçkileri

Yorum yazın