Eve Bar Kurmak – 2. Bölüm

In Kokteyl, Viski, Şarap by Keyif Adamı1 Comment

İlk bölümde genel bar yerleşimi ve kokteyl malzemeleri hakkında yazmıştım. Bu bölümde ise bir bar için spesifik içki türleri üzerinden gerekenleri yazacağım.

Viski

Barınızın viski bölümü için farklı çeşitlerde viski ve kadehe ihtiyacınız var. İçim zevkini farklılaştırmak için viski taşı ve büyük buz kalıplarının yanında damlalıkta işinize yarayacaktır.

Viski BarıBarınız için farklı türlerde viskilere ihtiyacınız var. Single malt viskilerden, harman viskilere, burbondan çavdar viskilere kadar geniş bir seçki barınızda yer almalı. Viski türleri hakkında daha geniş bilgi için Whisky Or Whiskey yazımı okuyabilirsiniz.
Viski Kadehleriİçim kalitesini değiştirecek birçok kadeh şu an piyasada yer almakta. Glencairn, tumbler, copita ve daha birçok kadeh viskinin içimini büyük şekilde değiştirmekte. Viski kadehleri çeşitlerini yazımdan inceleyebilirsiniz.
DamlalıkViskiyi birkaç damla su ekleyerek içmek özellikle single malt viskilerde büyük fark yaratmakta. Angel’s Share gibi birçok firma bu tip damlalıklar üretmekte.
Viski TaşıHarman viskilere ve burbonlara buz eklemek sıkça rastladığımız bir durum. Ancak son dönemde popüler olan büyük buz parçaları ve viski taşları da seyrelmeyi azalttığı için kullanılmakta. Ebay ve Amazon gibi sitelerden edinebileceğiniz bu buz türleri gittikçe popüler hale geliyor.
Vinturi SpiritViskilerin birçoğu havalandıkça daha karakterli ve zengin bir hal almakta. Vinturi Spirit de bu amaçla üretilmiş bir havalandırıcı. Detaylı yazımı buradan okuyabilirsiniz.

Şarap

Piyasadaki binlerce çeşit şarap için en önemli şey şarapları evde uygun ortamda saklamak. Bunun için farklı yöntemler var. Eğer evdeki sıcaklık uygunsa güneş görmeyen ortamlarda farklı raf uygulamaları var. Ben üç tanesini kullanıyorum.

Şarap RafıMigros gibi marketlerden edinebileceğiniz bu raf sistemi ucuz ve başarılı ancak üstüne yenisi eklenemiyor.
Viski Şarap RafıSıkı bir viski içicisiyseniz boş kutuları atmayın!!
Ardinart Wine BlockDaha dekoratif bir çözüm de mevcut elbette. Ardinart firmasının ürettiği Wine Block ürünleri şarap saklamak için biçilmiş kaftan.
Şarap DolabıYıllanacak şaraplarınızı belli bir derecede tutmalısınız. Profesyonel olmayan, havayla soğutma yapan bu şarap dolapları sorununuzu çözebilir. Çok daha fazla kapasiteli, profesyonel ve titreşimsiz dolaplar için de yüksek bir miktar parayı gözden çıkarmanız gerekiyor. Tercihiniz o yönde olursa Liebherr gibi markaların dolaplarına bakabilirsiniz.
KarafÖzellikle kırmızı şaraplarınızın havalanması için karaf şart. İlla şık ve pahalı bir şey olması gerekmiyor. Hava ile buluşabileceği geniş bir yüzey sağlayan her türlü karaf iş görecektir.
TirbüşonMantarı şişeden zararsız ayırmak için kaliteli ve kolay kullanışlı bir tirbüşon şart.
Vacu VinBitiremediğiniz şarapları 1-2 gün korumak için içindeki havanın alınması lazım. İşte bu pompa tam bu iş için.
Vinturi ReserveŞarabı kadehe dökerken hızlı bir havalandırma istiyorsanız. Bu tip havalandırıcları kullanabilirsiniz. Her şarap için ekstra karaf biraz sıkıntılı olabileceği için bu tip ürünler oldukça kullanışlı.
CoravinElinizde yıllanmış ve açıp bitiremeyeceğiniz bir şarap varsa, mantarını açmadan bir kadeh içmek için Coravin ürününü kullanabilirsiniz. Oldukça keyifli ve hayat kurtaran ancak pahalı bir icat.
Yazının İlk Bölümü İçin Tıklayın

Eve Bar Kurmak !!

 

Comments

  1. Pingback: Eve Bar Kurmak - Keyif Adamı

Yorum yazın